Mitä hyötyä on kuulua liittoon?
Kommentit (9)
mut kaikenlainen lakitieto ja palvelut on erinomaiset ainakin meidän liitossa. Palkkajutuista saa paljon tietoa jne. ja toi asianajohomma on se tärkein.
siis tarvitse kuulua liittoon. Itsekin kuulun pelkästään työttömyyskassaan. Mielestäni ei ole mitään järkeä maksaa liiton pomoille illallista. YTJ jäsenmaksu on vain 65 egee. Jonkun liiton jäsenmaksu tuloillani ainakin 800 euroa vuodessa.
Itse vaan istuskelen ja odottelen tuloksia. Lisäksi tietty korvaukset ja päivärahahyödyt.
joten jos haluaa nauttia niistä eduista, on ihan ok myös kuulua liittoon.
Siis sen ohella, että siitä on edellisten mainitsemia hyötyjä.
Saan kaikenlaisia etuja, esim. vuosittain Kauppalehti 5 kk ajan ilmaiseksi.
niin miksi myös liittoon kuulumattomat saavat nuo edut ?
Itse en tiedä yhtään syytä miksi maksaisin lähes 750 euroa liitolle tyhjästä.
Meillä on pääluottamusmies ja hän on mukana riitatilanteissa eikä liiton miehet.
Kauppalehden voi lukea tai siis selata töissäkin.
olen töissä pienessä firmassa ja työaikojen ja kaiken muunkin mahdollisen suhteen on ollut epäselvyyksiä. Ylempi taho ei ota kuuleviin korviin, mitä työehtosopimus määrää ja eivät edes ymmärrä, mikä se on!
Nyt minulla on liiton tuki takanani. Jos kuuluisin vain kassaan, niin liitto ei tulisi puolestani pomoni kanssa tappelemaan näistä asioista.
Tietysti, jos näitä ongelmia ei ole, niin riittää, että kuuluu kassaan. Jompaan kumpaan on sikäli hyvä kuulua, että JOS tulee fudut, niin saat korkeamman korvauksen työttmyysajaltasi.
Liitto tappellee vain yleisellä tasolla myös kassaan kuuluvien puolesta, mutta jos kassaan kuuluvalle tulee ongelmia, niin liitto ei niihin puutu.
liitto saattaa ottaa oikeusjutun ajaakseen: yksin sitä riskiä harva jaksaa kantaa