Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

SEINÄN VÄRI haussa - v.harm. ? Tulee portaikkosienään - auttakaa!

Vierailija
20.01.2010 |

harmaata väriä on mahdottoman vaikea valita!! Nyt pitäisi löytää portaikkomme korkealle "pääty"seinälle joku värisävy, vissiin joku kaunis ihan vaalea harmaa - vai?



- portaat on U-malliset, umpibetoniportaat, jotka nyt uudistetaan niin, että tulee mustaksi vahatut puuaskelmat (Osmo color peittävä puuvaha musta, mutta "pyyhittynä" jotta tammiporras jää kuultavaksi), ja porrasaskelman "rinta"osa "rapataan"/hierretään valkoisella



(Mustat portaat sen takia, että alakerran parketti on merbau/vähän kirsikan sävyistä, ja yläkerran tammen sävyistä. Ainoa mikä molempia yhdistää, on niissä molemmissa oleva jonkinlainen musta raita, kun ovat "laivankansi"lattiaa. Eli en oikein keksi mikä muukaan porras voisi olla kuin musta - lisäksi sopii kotimme suht "moderniin" tyyliin.)



Portaiden sivuseinät on maalattu maalarinvalkoisella; varmaan toistaiseksi jäävätkin niin.



Nyt päätyseinä on maalattu sellaisella selkeästi harmaalla, ei siis kauhean vaalealla. Sävy on aika sinertävä.

Hakusessa on ei-niin-sinertävä sävy, ja vaaleampi.

Mutta joka ei näyttäisi liian valkoiselta kuitenkaan vaan eroaisi maalarinvalkoisista sivuseinistä.

Eikä varmaan taas liian ruskehtavaakaan sävy käy, jos mustat portaat - vai???

Vai oisko joku kahvi / hiekkabiege tms. sävy hyvä - ja mikä???





Portaikkoseinällä on iso valokuvataulu (merenrantamaisema), jossa on harmahtavan/sinertävän/kai vähän hiekankin sävyinen värimaailma.



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sadolinin NEpla -värimaailmasta.





Meillä olohuoneessa Nepal Pehmeä -sävy, porrasaukossa Nepal vaalea -sävy. Selkeä, hyvä harmaa, ei missään nimessä taita liilaan, siniseen tai punertavaan. Tuo Nepal vaalea voi äkkiseltään näyttää maalipurkissa tosi pliisulta, mutta seinässä valkoisia listoja vasten tosi kaunis pehmeä harmaa on.

Vierailija
2/6 |
20.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

värilätkiä, ja tuut kotiin ja vertaat niitä lätkiä siihen portaaseen, valkoiseen seinään ja tauluun. Sieltä löytyy kyllä sellainen, joka käy yhteen kaikkien kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla just sattui tässä olemaankin isompi värimalli Nepal-vaaleasta (ja syvästä + tummasta mutta taitavat olla liian tummia).



Onkohan tuo vaalea liian lähellä valkoista kuitenkin... kun ei tuossa portaikossa ole valkoisia listoja. En haluaisi etät puuroutuu valk. sivuseinien kanssa.





ap

Vierailija
4/6 |
20.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on valkoiset portaat ja valkoieet listat ja tuo Nepal vaalea on täydellinen. Sinuna ottaisin sitten kuitenkin ehkä tuon Nepal pehmeä -sävyn, se on kyllä selkeästi vaaleanharmaa ilman

valkoisen korostustakin.



Ne sävyt menee siis muistaakseni seuraavasti vaaleimmasta tummimpaan: Nepal vaalea - pehmeä - madium - syvä - tumma

Vierailija
5/6 |
20.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuo Nepal-värit näytti jotenkin punertavilta, mutta täytyy mennä hakemaan värimalleja; tietokoneen näyttö varmaan vääristää.





Ja lisää ideoita saa kyllä antaa!!!



(ja onko ajatus mustista portaista muuten huono? vai hyvä?)



ap

Vierailija
6/6 |
20.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eteinen ja aula meillä taitaa olla harmaan sävy n:o 327x ja tykätään todella paljon. Ko. tilassa on tummanharmaa laattalattia ja tammenvärinen kaapinovi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kuusi