Pidättekö te puhelinta n.24/7 päällä
ja nukutteko puhelin vieressä ? Eikö ketään pelota se säteily mitä siitä tulee, ja se jos tuleekin syöpä. Ja kun puhutaan että puhelin on valmiustilassa, tarkoittaako se sitä että puhelin on päällä, mutta sitä ei silloin käytetä.
Kommentit (7)
tuosta puhelimen säteilystä koska itsekkin pidän jatkuvasti päällä ja tyynyni vieressä. Tänään yht'äkkiä vain tuli puhetta puhelimen säteilystä ja rupesin pelkäämään todella paljon. Muutenkin pelkään syöpää paljon.
ap
Ja on yöpöydällä herätyskellona. Minä kuule polttelen tupakkiakin, ruveta tässä nyt pelkäämään radioaaltoja...
pelottaa se mahdollinen säteily, mutta silti pidän puhelinta yöpöydällä sängyn vieressä. En osaa ajatellakaan, että puhelin olisi toisessa huoneessa, kun nukun. Mitä jos en jostain syystä pääsisikään aamulla sängystä ylös ja pitäisi soittaa apua tai tapahtuisi jotain muuta, että tarvitsisin puhelinta. Myös ainoa herätyskelloni on kännykässä.
http://www.stuk.fi/sateilytietoa/sateilyn_terveysvaikutukset/matkapuhel…
Ja mene sitten nukkumaan. Ihan hyvillä mielin.
6, sain kyllä mielenrauhan nyt. Ehkä vain panikoin turhia tässä. Syöpä tulee jos on tullakseen, ei siihen puhelimien säteily mitenkään vaikuta.
mulla puhelin on aina auki, hiljaisella vaan jos en halua puheluita. puhelin on noin 50 cm päässä mun päästä yöllä, ikkunalaudalla. kyllä, pelkään säteilyä ja syöpää! mutta miten kaukana puhelimen pitäisi olla? siinä on mun herätys arkisin.
Öisin puhelin on tyynyni vieressä koska minulla ei ole muuta herätyskelloa. En osaa säteilyä pelätä.