Ikävä exää, vaikka olen uudessa parisuhteessa
Ikävöin edelleen exääni, vaikka parisuhteemme päättyi jo kolme vuotta sitten ja aloitin melkein heti uuden suhteen toisen miehen kanssa, jonka kanssa olen edelleen. Toivon välillä, että törmäisin exääni ja saisin nähdä hänet. Mietin myös mitä hänelle kuuluu. Exäni tulee myös uniini ja niissä meillä on aina kaikki hyvin.
Olen miettinyt mistä ajatukseni tulevat ja päätellyt voisiko syy olla siinä, että juttumme jäi tavallaan "kesken" kun erosimme. Molemmilla kun oli vielä silloin paljon tunteita toista kohtaan, eikä asioita ole koskaan selvitetty kunnolla. Ajatukset tuntuvat typeriltä, kun mielestäni olen onnellinen nykyisen mieheni kanssa..kunhan saisin nämä ikävät pois.
Kommentit (5)
kuullut paikkasuhteesta? Sulla voi olla sellainen nyt. Pannaan laastari päälle vanhaan haavaan kun ei uskalleta käsitellä tunteita. Nykyinen miehesi on varmasti kuitenki sulle se parempi. Ne asiat joita et ole käsitellyt jäytää suhdettasi ja ne jatkaa sitä jäytämidtä niin kauan, kunnes pääset niistä yli.
Luulen, että asioiden kesken jääminen on se syy. Olis hyvä ottaa itseäs niskasta kiinni, koska jos toi jatkuu vuosia, niin se koituu taakaksi.
Aina tulisi olla suruaika jos eroaa eikä koskaan pompata uuteen suhteeseen tuosta vain.. voi käydä noin
Hän hommasi jonkun laastarisuhteen melko lailla heti minut menetettyään, ja tuli jätetyksi. Aikaa on kulunut jo nelisentoista vuotta, mutta yhä hänen kaikesta käyttäytymisestään ja mokailustaan paistaa, ettei hän ole päässyt erostamme yli. Minun onnellisuuteni on hänelle punainen vaate. Joillakin ei ilmeisesti ole kykyä edes elämän myötä oppia tunteidensa käsittelyä; itsensä ja toisten kanssa pärjäämistä.
Sinulle ap sanoisin, että anna tunteittesi ja ajatustesi tulla ja mennä vapaasti; kanna huolta vain teoistasi. Tunteesi ja ajatuksesi eivät ole vaarallisia. Niille on tilaa maailmassa, ja ne häipyvät kyllä, jos tulee jotain akuutimpaa mietittävää. Panosta siihen että tulet sinuiksi itsesi kanssa, älä kulissien säälittävään kiillottamiseen.
Löysin tällaisen vuoden vanhan ketjun.
Olen erinäisistä syistä pohtinut exiäni nyt. Ikävöin heitä, miloin ketäkin, paitsi sitä, johon totisesti ehdin väsähtää ennen kuin suhde loppui.
Tossa joku paasaa... että pitää olla suruaika. Pitää kai surut surra ja joskus tosiaan pitää olla sitä aikaa. Mutta olen herännyt aatokseen, että menneet eivät vain katoa, ei. Joka ainoa entinen on ollut aikanaan tärkeä ja rakaskin. Itse ero on joskus ollut helpotus, joskus tuskaa ja joka ainoaan ero on nostanut mielen syvyyksistä esiin vanhoja juttuja.
Kuulostaa varmaan tyhmältä ikävöidä 20 vuoden takaisia asioita ja ihmisiä. Oliskohan lopulta niin, että se riippuu osin myös uudesta suhteesta, että kuinka vanhat asiat painavat. Uuteen suhteeseen ei tietenkään voi kuulua loputtomasti tilaa vanhojen haikailulle tai menneiden haavojen parantelulle, mutta vähin erin ihmiset kuitenkin kasvavat suhteissaan ja oppivat myös käsittelemään menetyksiään. Väittäisin lopulta jopa niin, että jos jää eron ja pettymyksen jälkeen liian pitkäksi aikaa yksin, niin ei eheydy koskaan vaan katkeroituu.