Mitä ruokaa ootte todella tykänneet syödä kun ootte olleet raskaana
Mun suurinta herkkua on tällä hetkellä jauhelihakastike..varsinkin aamuisin...tein sitä eilen aamulla ja tein sitä taas äsken...raskaana oon viikolla 9+3.....ja toinen mitä tykkään todella syödä on kuiva ruisleipä.....jokaisella on ne omat mieliteot....
Kommentit (13)
Mulla on pääsääntöisesti joka raskaudessa ollut, että hyvä kun jotain saanut alas. Ainoa mitä on voinut syödä ilman pakkoa on tuoreet hedelmät. Erityisesi jääkaappikylmät viinirypäleet on ollut helppoja.
Tää kolmas on niin alussa vasta, että mikään ei erityisesti yökötä vielä, mutta veikkaan samaa linjaa.
sitä olisin voinut surutta syödä vaikka kilokaupalla joka päivä! Ja huvittavaa kyllä, opin raskauden aikana juomaan kahvia!! Ennen inhosin kahvia mutta raskauden aikana aloin yhtäkkiä himota sitä.
ja eilen himosin oikeasta kaakosta keitettyä kaakaota. Eipä ihme, kaakao ja pähkinät sisältää paljon magnesiumia ja öisin on ruvennut pohkeet kramppaamaan.
Välillä himoan maksaa ja silloin myös syön sitä, pysyy hemppa hyvänä.
t. rv14
pakettikaupalla näkkäriä ja päälle Olympia-sulatejuustoa.
Ja huvittavaa kyllä, opin raskauden aikana juomaan kahvia!! Ennen inhosin kahvia mutta raskauden aikana aloin yhtäkkiä himota sitä.
Tee, jota normaalisti menee paljon, ei taas maistunut.
Kalakeittoa himoitsin, aiemmin en siitä pitänyt. Ja juotavia jogurtteja.
kaikkiruokainen. Jätskiä meni paljon alkuraskaudessa, samoin omenat maittoivat. Loppuraskaudessa miellyttivät sellaiset, joista en tavallisesti oikeastaan edes pidä, kuten kylmät karjalanpiirakat, banaanit ja lihahyytelö.
alkuraskaudesta meni Pandan peruslakua ja Fazerin sinistä, kaks palaa lakua ja yks pala suklaata yhtä aikaa. Keskiraskaudessa mansikkajogurttia ja nakkeja, mitä suolasempia nakkeja, sen parempi. Ja nyt loppuraskaudesta oon kiskonu appelsiineja ja vesimelonia suunnilleen kaksin käsin. Lihahyytelö ja naudan palviliha on kans jees.
ihan sellasenaan, joskus jätskin kans ja joskus suklaakastikkeella . Pähkinöita ja ananasta.
vaikka himoitset maksaa niin älä sitä ny hirveesti syö ku se on aikalailla kiellettyä raskaana ollessa..
Muutenkin kaikki suolainen, mikään makea ei uponnut, pullan tuoksukin sai yökkäämään.
jäisiä marjoja, erityisesti mansikoita, ihan kohmeisina :P Sitten sellanen kylmä jäämurska juoma, jota saa ikävä kyllä harvasta paikkaa :D Yhtenä viikkona oli himo vihreisiin Pringelseihin ja niitä söin viikon aikana varmaan 5 purkkia, sitten yhtenä viikkona oli munkit, nyt ei enää kumpaakaan tee mieli :D
5 litran kattilallinen riitti aina päiväksi :D
intohimona voileipäkeksit + maitoa päälle