Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millaisia kirjoja eskarilaisenne tai ekaluokkalaisenne lukevat?

Vierailija
17.03.2010 |

Lukevatko 6-8 v mielellään vielä satuja/lastenkirjoja, vai jo jotain "jännempää"?



Meillä olisi hakusessa jotain, missä olisi sopivasti ikätasoista seikkailua/jännitystä (jotain eläinsatujen ja Viisikko-tyylisten kirjojen välillä) - suosittele jotain!

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei osaa vielä lukea.



Mutta hän tykkää kunnella Risto Räppääjää, Ella-kirjoja, Mauri Kunnaksen kirjoja ja nyt on menossa Fedja-setä.

Vierailija
2/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

6-vuotias poika taas lukee eläintietokirjoja. ja eläintietokirjoja. ja eläintietokirjoja.



tiesittekö muuten, että rotat haistelevat toistensa hengitystä saadakseen tietää mikä ruoka on turvallista syödä, eikä tapa? en minäkään ennen kuin poika tämän selitti. hän myös kertoi, että delfiiniparvessa naaraat parittelevat kaikkien urosten kanssa, jotta urokset eivät voisi olla varmoja siitä, etteikö poikanen ole niiden oma ja jokainen joutuu suojelemaan sitä. joskus mietin, josko nuo kirjat ovat aivan liian vaikeita tuon ikäiselle. =/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja niin että niitä luettiin hänelle, vaikka osasi itsekin jo aika hyvin lukea. Lisäksi Aku Ankka on ollut kova sana jo monta vuotta:) Mutta nyt ekaluokkalaisena on tapahtunut selkeä muutos. Tyttö on alkanut lukea itse Akujen lisäksi ainakin Risto Räppääjää ja muita vähemmän kuvia sisältäviä kirjoja. Ella-kirjojahan kovasti suositellaan myös tuon ikäisille.

Vierailija
4/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä myös tämä ekaluokkalainen tykkää eläintietokirjoista! Lasten karttakirjat kiinnostaa myös.

Vierailija
5/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

minun eskarilaiseni mielestä ja niitä lukee mielellään. Myös ns. perinteiset lastenkirja kiinnostaa häntä myös. Lukee juuri Fedja-Setää ja vähän aikaa sitten Eemelin seikkailuja.

Vierailija
6/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi paljon myös noita eläintietokirjoja, samoin muutenkin kaikkea maantietoon ja biologiaan liittyvää.

Olipa kerran elämä-sarjasta tykkää paljon, ja tutkii karttakirjojakin.

Lukee myös satukirjoja ja dinoihin liittyviä paljon.



Mutta, ylivoimaisesti eniten lukee kyllä tällä hetkellä Aku Ankan taskareita, aku lehtiä ja muita kirjoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On osannut lukea jo pari vuotta mutta ei kyllä itsenäisesti lue mitään kirjoja, akuistakin taitaa katsoa lähinnä kuvat.

Vierailija
8/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tää oli kuin omasta suustani. Meillä kanssa kävelevä tietoiskulapsi. Tietokirjat, muutkin kuin eläinkirjat, yleensäkin lukee, ja Aku Ankat. Mutta jos itse kuuntelee, Kunnakset ovat kivoja.

6-vuotias poika taas lukee eläintietokirjoja. ja eläintietokirjoja. ja eläintietokirjoja. tiesittekö muuten, että rotat haistelevat toistensa hengitystä saadakseen tietää mikä ruoka on turvallista syödä, eikä tapa? en minäkään ennen kuin poika tämän selitti. hän myös kertoi, että delfiiniparvessa naaraat parittelevat kaikkien urosten kanssa, jotta urokset eivät voisi olla varmoja siitä, etteikö poikanen ole niiden oma ja jokainen joutuu suojelemaan sitä. joskus mietin, josko nuo kirjat ovat aivan liian vaikeita tuon ikäiselle. =/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Karoliina-kirjoja ja nyt viime aikoina Ella-kirjoja, mutta niihin ei vielä oikein jaksa keskittyä, vaikka lukee ihan sujuvasti.



Vanhempi tyttö ekaluokalla luki Elloja, Sinttu-kirjoja ja kaikkia muitakin heppakirjoja.

Vierailija
10/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei osattu vielä eskarivuonna lukea, mutta ekalla tykkäsivät lukea Risto Räppääjää (on edelleen suosittu, vaikka ovat kolmos- ja nelosluokkalaisia), Ella-kirjat, lippukirjat ja maantiedon tietokirjat, Mauri Kunnakset (sopii kaikenikäisille), Tatu ja Patu kirjat ja eläintietokirjat ja kaikki mereen liittyvä kirjallisuus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
17.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai Aku Ankat on ihan huippuja!!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kahdeksan