Viettekö tuliaisia kylään mennessä?
Lapsuudestani muistan miten vietiin kukkia tai leipomuksia tms. Kavereitten kans nyt kyläillään ihan ilman mitää, miten sulla?
Kommentit (11)
Jos on pitempi aika viimeisestä käynnistä, vien viherkasvin, pullaa, kynttilän tms. Minulla on ystäviä jotka tuovat joka kerta jotain ja niitä jotka eivät tuo juuri ikinä mitään.
koska on kiva tuottaa hyvää mieltä.
Mutta mielellään kannattaa aina tuoda syötävää tai leikkokukkia. Esim. viherkasvien kanssa on aina se ongelma, että ne pitää laittaa esille ja sitten jos niistä ei pidäkään...
se on ainakin sellanen mikä käytetään, sitä ei siis koskaan vie turhaan!
Siskoani näen kerran, pari viikossa. Toisinaan vien mukanani jotkut leivokset. Mutta en siis joka kerta.
Meillä viisihenkinen perhe ja ennen harrastin noita em. juttuja, kun ei ollut kolmea lasta. Nyt lapset jo koululaisia ja syövät paljon, joten olen ottanut tavaksi viedä ruokaa. Etupäässä sellaista säilyvää (juusto, leikkeleet, kahvi...), niin että jos kyläpaikassa on jo suunniteltu ruoat etukäteen, ei tule ongelmia eivätkä ruoat pilaannu.
Jos mennään yökylään otetaan omat pussilakanat sun muut mukaan. Olen itse aina ilahtunut, jos joku ottaa omat lakanat meille mukaan. Mut on myös opetettu niin, että pitäis aina viedä jotain esim. just sen kahvipaketin.
kun niitä kertyy nurkat täyteen.
Semmonen tuliainen, mistä pääsee kuitenkin helposti eroon (ruoka, juoma, kukat tms.) on mielestäni paras.
ei omia lakanoita tms. minä syötin ja juotin hänet ja laitoin pedin
Jos menemme kylään jonkun luo ensimmäistä kertaa tai jos kyseessä on vähän kaukaisempi ihminen jonka luona vieraillaan harvoin niin viemme jotain.
Yleensä yritämme keksiä jotain mistä tosiaan pääsee eroon ja mitä ei tarvitse laittaa näytille, mutta ruokaa emme kyllä vie paitsi ehkä joskus viinipullon, suklaata tms. jos tiedämme isäntäperheen niistä pitävän.
Jos perheessä on lapsia niin yleisimmin yritän viedä jotain lapsille koska se on usein tarpeellisempaa tai ainakin käyttökelpoisempaa kuin aikuisten tuliaiset. Ei rihkamaa, vaan jotain oikeasti käyttökelpoista: kirjan, palapelin, legoja tms. Aikuisille saatamme viedä kukkia, kynttilän tms. jos isäntäväellä on piha niin viemme usein jonkun pihakasvin, sen voi sitten halutessaan tappaa jos ei tykkää ;)
Kas kun ei sankya...
Vierailija:
ei omia lakanoita tms. minä syötin ja juotin hänet ja laitoin pedin
Lähimpien ystävien, joita tavataan tiuhempaan, en vie joka kerta. Jos sattuu jotain lämpimäisiä olemaan valmiina niin muuten vaan tai jotkut juhlantyngät lähellä tyyliin " koiran nimpparit" tai pariskunnan 9½v-kihlajaispäivä (nämä vitsinä sitten..)