Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tehdä kun vuokran-antaja ei pidä lupauksiaan?

Vierailija
24.10.2007 |

Yli neljä kk sitten lupasi uuden jääkaapin sillä vanha reistaa ja pahasti, taloon sarjoitettiin lukot ja hän antoi minulle vain yhden avaimen, ei siis vara-avainta. Jääkaapin ohella hänlupasi laittaa uudet tapetit olohuoneeseen eikä niitäkään kuulu, lattia hänen on pitänyt uusia yli vuosi sitten, jo ennen kuin muutin koko asuntoon..

Ikkunoista puuttui kunnon tiivisteet ja hän pisti minun laittamaan ne itse, sanoi että kyllä sulla on aikaa, aikaa kyllä joo, sitä 4kk vanhan pojan kanssa kyllä löytyy.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on yksityishenkilön vuokraama asunto en kyllä kattelis tuollaista menoa. Nosta kytkintä vaan. Pihit vuokranantajat eivät tapojaan hevillä muuta.

Vierailija
2/4 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

yritin sanoa että minulla on pieni poika ja sille ei tee kyllä hyvää olla huoneessa jossa vetää ikkunoista, ja kun tämä ongelma oli joka ainoassa ikkunassa...

mainitsin että kaapin vetimet ovat rikki, jo ennen kuin muutin kyseiseen asiaan, vuokran-antaja sanoi että olen tietoinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

homma eikä mikään - kai se laps välillä nukkuu?

Vierailija
4/4 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja pyydä heitä tarkistamaan onko vuokranantaja vähentänyt verotuksessaan viime vuonna esim. remonttitarvikkeita/kodinkoneita/remonttireiskan palkan.



Moni vuokranantaja tekee niin, että uusii oman kotinsa kodinkoneita/remontoi omaa kotiaan ja vähentää nämä kulut verotuksessa...!

(Vuodessa saa omistaja 2000euroa vähentää veroista jos uusii vuokra-asunnon pintoja/kodinkoneita tmv.)



Harva kärähtää, mutta verotoimistoon voi tehdä ilmoituksen niin tutkivat asian. Eli ehkä ap:n tapauksessa asunnon omistaja on käyttänyt tämän vuoden " verovähennykset" ja koittaa lykätä uusittavia juttuja ensi vuoden puolelle...?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän seitsemän