Millaista ravintolaruokaa mieluiten syöt?
Kommentit (10)
Mulle käy kaikki mikä on kokattu paikan päällä eli ei käytetä puolivalmisteita ja eineksiä. Niitä saa ihan tarpeeksi amicasta joka jumalan päivä.
pizza on mielestäni ravintoalssa rahojen tuhlausta
Simpukoita, etanoita, paljon kaikkia pieniä tapaksia (niitä viitsii niin harvoin tehdä isoa määrää),risottoa, mustekalaa, caesar-salaattia ym.
Etnisistä nepalilainen sellaista, että harvoin jaksaa tehdä (+tarjoillaan niilta kivoilta metallilautasilta, joissa monessa eri kaukalossa ihania soosseja), kiinalaisessa kevätkääryleet ja kaikki lihottavat uppopaistetut hapanimeläkastikkeella (hieman nolo heikkous)
Kreikkalainen on usein myös aika hyvää.
Muuten söisin mieluummin kalaa mutta kalat on ravintoloissa tosi usein ihan kuivia, ei sellaisia viitsi syödä. Teen itse parempaa. Perinteinen ranskalainen keittiö ristiin aseteltuine porkkanatikkuineen ei myöskään oikein iske.
joskus kalaa. Myös salaateista ja keitoista pidän. Ja tapaksista.
Eli mitkään pasta tai kanaruuat ei ole mun suosikekja ravintolassa.
Yleensä ravintolassa erikoiset alkuruuat ja jälkkärit on mieleen. Niihin kun ei oikein kotona panosteta.
Erilaiset makuyhdistelmät ja lisukkeet kiinnostavat sitten pääruuassa. Yleensä otan lihaa. Esim. ankkaa on kiva syödä. Sitä kun ei meillä kotona syödä.
Lihapullia ja perunamuusia, nakkeja ja perunamuusia jne. Mutta yleensä tilaan jonkun pihvin lohko-/maalaisperunoilla tai italialaisessa paikassa pastan, jossa rucolaa ja parmankinkkua.
kalaa kyllä yleensä tilaan ravintolassa ja rukoilen että se on tuoretta. Kerran tyhmyyksissäni tilasin kuhaa eräässä pikkukaupungin ravintolassa tajuamatta ettei paikkakunnalla ole vettä kuin kuraisessa joessa.
kaikkea muuta osaa tehdä itsekin (omakehu haisee), mutta pizzerian pizza ei onnistu.