MIksi tuttipullosta juominen on yli 1 v lapsille pahasta?
Kommentit (11)
2 vuotta lienee se maaginen tuteista luopumisen ikä, ja se on ihan hammaslääkäreiden suositus. Jotta kaikki tutit eivät lähtisi kerralla, minä luovuin tuttipulloista, kun lapseni oli 1,5-vuotias. Tuttia saa syödä ainoastaan unillaam ja siitä on tarkoitus luopua sitten 2-vuotissynttäreiden korvilla.
Ei haittaa hampaiden kehitystä eikä mitään. Nykymaailmassa on vaan niin hemmetin kiire kasvattaa lapset isommiksi ja isommiksi.
Tuo hammaslääkärien suositus koskee tosiaan tutteja, käytännössä ei kyllä ole mitään haittaa jos lapsi kerran tai kaksi päivässä pitää tuttipulloa suussa pari minsaa. Kaikkia päivän nesteitä ei varmastikaan kyllä suositella juotavaksi 1-2v iässä tuttipullosta.
Eli 1 v 2 kk oli meillä lapsella ikää, kun pulloon tarttui ekaa kertaa;) Mun mielestä tuo ei todellakaan haittaa, jos lapselle tulee siitä hyvä mieli, niin mikäs siinä. Aamuisin annan lämmintä maitoa pullosta ja silmiin tulee edelleen se sama utuinen katse kuin imetysaikana. Eli selvästi nauttii tuosta pullostaan. Nykyään kaikki pitäisi aina tehdä niin ohjeiden mukaan, mutta itse ajattelen, että niin kauan kuin toinen nauttii niin mikäs siinä. Kyllä se lapsi siitä sitten jossain vaiheessa itse luopuu, jollei sitä ennen halua vierottaa. Tuttia ei ole meillä koskaan syöty ja koen, että pullo on paljon pienempi paha.
Eli nyt lapsi meillä siis 1,5 v. Aamulla ja illalla juo maidot pullosta, ruuan kanssa mukista. Tämä siis lisänä viestiin 7.
Juu juu, tiedän että nyt ei ole sellaisesta kyse! Mulla on 3 lasta, ja kaikkia olen alkanut vierottaa pullosta 1 v korvilla. Pullon saa pois viimeistään 1,5 v ja sit on vähitellen tutin vuoro. Näin ne molemmat saa ilman mitään ylimääräistä stressiä pois 2 v mennessä. ei haittaa jos sairastelujen ym takia tulee vähän takapakkia, kun on pitkä ja harras vieroitus menossa.
Neuvola vetoaa mm. hampaiden kuntoon, että sitä pulloa ei annettais yöllä joka väliin.
vedet juonut nokkamukista ja maidot myöhemmin. Tuttipulloon saa joskus vettä sänkyyn, jos jano yllättää kesken unien. Muuten ei ole koskaan tuttipulloa käyttänyt tai kaivannut. Ikää nyt 2,5 v. Enkä usko, että pahasta tuo on.
Äitini kielsi antamasta meidän 5kk vanhalle enää pullosta ja kun meidän 10kk meni päiväkotiin oli tosi huolissaan kun siellä annettii maito pullosta...
No, en mä kyllä ymmärrä sitäkään, miksi lapsi on totutettava pulloon yli yksivuotiaana. Eikös nokkamuki/taikamuki/juomalasi/muki aja ihan saman asian?
Jos nyt aluksi ei maito maistukaan ihan samalla lailla kuin tissistä, niin saahan sen päivittäisen maitoannoksen ujutettua vaikka puuroon ja antaa lisäksi juustoa, jogurttia ja viilejä, niin maitomääränkin, sen pakolliset 5-6dl, saa menemään ihan kevyesti. Pikkuhiljaa voi sitten lisätä sitä maidon määrää.
Meidän tissiin ja pulloon tottunut vauva sai juoda aamu- ja iltamaidot pullosta 1v2kk asti ja sitten pullo katosi. Pikkaisen protestoi kahtena ekana iltana, aamuisin ei ollenkaan. Nykyään 1,5v ja juo sujuvasti lasista, nokkamukiin ei koskaan oppinut, vaikka harjoittelu aloitettiin samaan aikaan kiinteiden kanssa.
Mun mielestä pullossa ei ole mitään pahaa, mutta onhan se taas yksi asia lisää, mistä joutuu lapsen vieroittamaan. Helpommalla pääsee, kun jättää sen kokonaan pois.
Siihen asti vain tissiä ja kun hylkäsi tissin 1-vuotiaana, ei suostunut juomaan maitoa kuukauteen missään muodossa. Pullosta keksin sitten tarjota 1v1kk iässä eikä mielestäni mitään haittaa, jos pari kertaa vuorokaudessa. Juo yhä pullosta ainoat maidot mitä juo, ikää 2v. Nyt aletaan vieroittaa.
Vierailija: