Millaisia ovat bokserit? Siis koirat. Kuolaako ne? Miten hoito muuten?
Olen vain aina ihaillut niiden ihanaa ulkonäköä.
Kommentit (4)
koiralle joka päivä useita tunteja. Luonteeltaan ovat iloisia, avoimia, ihmisrakkaita, hauskoja persoonia. Todella lapsirakkaita ja uskollisia ystäviä.
Turkinhoito on helppoa, eivätkä bokserit yleensä kuolaa.
Rotu on aika sairas (paljon esim. kasvaimia), joten eläinlääkärikuluihin kannattaa myöskin varautua, kuten tietysti kaikkien muittenkin koirien kanssa.
Jos harkitset koiran ottamista, tutustu Suomen bokseriyhdistyksen sivuihin. Koira ottaa kunnolliselta kasvattajalta (tässä kohdin ei kannata yrittää " säästää" )
Bokseri hoitaa tilanteen ravistamalla tarmokkaasti päätään, jolloin räät lentävät seinille:)
jos on pieniä lapsia, en suosittele mitään koiraa ottamaan. kaikki koirat vaativat aikaa. Mutta, boksut joo, vaatii sitä treenaamista siinä määrin että voipi olla asunto uusiksi pistetty jos ei saa aktiviteettejä riittävästi.
tyttäreni isällä tällä hetkellä kolme bokseria : )
Röhkivät, tuhisevat, kuolaavat jonkin verran, muttei mitään noista haitaksi asti. Erittäin iloisia, sosiaalisia, ihmis-ja lapsiystävällisiä koiria, jotka ei turhista hermostu.
Upeita koiria : )