Kumpi " hienompi" ammatti: sairaan- vai terveydenhoitaja? Miksi?
Kommentit (10)
Molemmat tekevät tärkeää työtä _ihmisten_ hyväksi.
vaatekaupan myyjä vai kenkäkaupan myyjä :-)
Hoitaa terveitä, ei joudu tekemään likaista työtä.
Arvokkaampaa työtä minusta kyllä tekee sairaanhoitaja.
mulla on käsitys, et terkkarit tekee usein päivätöitä ja juhlapyhät jne. on vapaita. sh:lla usein vuorotyö. terkkarit tarttee ehkä tiettyä vakuuttavuutta ihmisten kanssa. sairaanhoitaja kait voi olla vaik leikkaussalihoitaja, jossa ei ehkä niin tartte osata potilaan henkisen puolen käsittelyä.
t. yks, joka joskus haki näihin ammatteihin, mut päätyi aivan muuhun ammattiin. mut silti aina joskus haaveilen, et voisin olla hyvä tietyissä sairaanhoitajan hommissa, jos en sitten polttaisi itseäni loppuun.
Terkkarit ei tiedä oikeastaan mistään mitään. Mä oon lähihoitajaopiskelijana työharjottelujaksolla pitäny terkkarin aamuvastaanottoa!! Terkkarina voi toimia melkein kuka tahansa, kunhan treenaa pari temppua, tietopohjan saa lukemalla pari kirjaa ja seuraamalla uutisia.
Tosiaan sh:n koulutus 3,5 vuotta, th:n 4 vuotta. Mieluummin itse olisin th, ehkä siistimpää hommaa :)
Puuttuu vaan, että kieltäydyt työharjoittelussa mittaamasta vanhanaikaisella elohopeamittarilla verenpainetta, kun " mä oon tehnyt sitä jo niiiiiiiiiiiiiiiin paljon" .
Niillä on huivi kaulassa ja ne lässyttää. Sellaisia vähän pikkusieviä puheeltaan.
Arvokasta työtä toki tekevät. Itse olisin mielummin sairaanhoitaja.
kun taas sairaanhoitajalla ei oo terkan pätevyyttä
vaativissa akuuttikohteissa vaativampaa kuin tuppukylän terkkarissa neuvolantätinä.