BOIKOTOIKAA GAP:in vaatteita! Käyttävät lapsityövoimaa!
On se ihme juttu, että esim. yhdestä college-paidasta kehdataan repiä useita kymmeniä euroja ja monelle GAP edustaa jo " laatumerkkiä" .
Alihankkijat teettävät surkeissa oloissa lapsilla näitä rättejä, joista sitten monet av-mammatkin maksavat " merkin" vuoksi.
Juttua aiheesta IS:ssa.
Kommentit (7)
kuultu erään intialaisen, Englannissa asuvan naisen suusta: köyhimpien lasten vaihtoehdot on työpaikka tai huoraaminen, ei työ tai koulunkäynti kuten moni mielellään ajattelisi =/ ).
ei vanhempien tarvitsisi miettiä, laitetaanko lapsi huoraamaan vai tehtaaseen töihin. Kenties lapset pääsisivät sinne kouluunkin.
Ongelma on se, että ihmiset ovat köyhiä ja perheissä on paljon lapsia. Vain hyvin toimeen tulevilla on varaa laittaa lapsensa kouluun. Köyhät laittavat lapsensa töihin, tai myyvät heidät prostituutioringeille. Surullista mutta totta.
Vierailija:
Jenkkien Seppälä.
Mieltäisin pikemminkin OldNavyn Jenkkien Seppäläksi, joka on osa GAP:in konsernia. Vaatteet selvästi edullisempia.
Jenkkien Seppälä.