Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hoitoon meno ja tutti takaisin käyttöön 1,5-vuotiaalla?

Vierailija
16.08.2006 |


Lapsi oli tänään toista päivää hoidossa. Eilen meni hyvin, mutta tänään jo tajusi, että joutuu olemaan ilman vanhempia hoidossa.



Oli itkenyt kovasti, kun lähdin. Ennen nukkumaan menoa oli huutanut suoraa huutoa tunnin niin, etteivät muutkaan saaneet nukuttua. Onneksi koko porukalle jäi vielä tunti nukkumisaikaa. Kun menin hakemaan, alkoi taas hurja huuto.



Hoitajat ehdottivat, että ottaisimme uudestaan tutin käyttöön, jos se auttaisi. Itseäni vähän mietityttää, kun siitä kerran on jo aikoinaan pois päästy. Oliskohan viisasta kuunnella tätä neuvoa vai pitää ns. oma pää? En haluaisi vaikeuttaa kenenkään työtä tai muiden lasten oloa, mutta ei kai tällainen vaihe ihan loputtomiin kestä vai mitä mieltä olette?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luultavasti sopeutuu tilanteeseen aika nopeasti. Ennemmin antaisin mukaan jotain äidiltä tuoksuvia vaatteita tms. Tuttiin jää vain pahasti koukkuun ja sitten on uusi tappelu siitä irti pääsemiseksi.

Vierailija
2/7 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monet lapset eivät syö tuttia ollenkaan ja tuskin heitäkään aletaan totuttaa sen syömiseen tarhan hoitajien pyynnöstä. Jos annatte tutin nyt takaisin niin siitä on taas paljon vaikempaa päästä vanhempana eroon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei missään nimessä enään tuttia, ei, ei!!! Vaan kuten tuossa aikasempi kirjoitti niin jotain äidiltä tuoksuvaa, rakas uninalle tms.

Kerran tutista on jo eroon päästy ei sitä enään yli vuoden ikäiselle takaisin oteta.



Sano niille hoitajille, että menevät koulunpenkille takas

Vierailija
4/7 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja toisaalta en haluaisi antaa hoitohenkilökunnan " määräillä" , sillä joku kärsivällisempi hoitaja ei olisi tuttia ehdottanut, vaan valanut uskoa, että huomenna menee paremmin. Jotenkin tuntuu vähän myös hoitajien laískuudelta..



Toisaalta taas sitten lapsen kasvaessa olen jotenkin alkanut joustamaan kaikissa noissa aikarajoissa: meidän alle kolmivuotias kakkaa esim. vielä vaippaan enkä jaksa siitä niuhottaa - muutoin kaikki kehitysvaiheet ja siirtymät ovat menneet aikalailla nappiin.



Yksi syy joustoissa on myös juuri hoito, sillä lapsen ollessa kotihoidossa uskoisin, että pottaopettelu olisi helpompaa. Nyt ei edes jaksa tehdä siitä numeroa - on vain tyytyväinen että lapsi kakkaa joskus, kun ei sitä hoidossa ainakaan tee..



Älä anna vielä periksi hoitajille

Vierailija
5/7 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tunkemassa tuttia lapsille, vaikkei äidit haluaisikaan ja mielellään vaikka imettävät tai hyssyttelevät.



Kuulostaa siltä, että hoitotädin korvat on herkillä ja ajattelee tutin laskevan päiväkodin melutasoa. En sinuna antaisi.



Lapset itkee monesti muutaman viikon päiväkodissa ainakin viedessä, mutta olis ihan tyhmää antaa tuttia, jonka tarve olis ehkä 2 viikkoa ja sitten kuitenkin tavasta luopumiseen voi mennä vaikka kuinka kauan. Minusta se on lapsen höynäyttämistä.



Mutta sinänsä voimia teille, muistan kuinka rankkaa oli viedä lapsi vieraaseen hoitoon. Voin kuitenkin luvata, että kun lapsi tottuu hoitopaikkaan, kaikki helpottuu ja voi muuttua oikein mukavaksi.

Yritä kuitenkin olla näyttämättä lapselle omaa ahdistustasi, ettei hän saa siitä voimaa omalle eroahdistukselleen...

Vierailija
6/7 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

muutenkaan enää käytä)



Lupaan sulle, toi menee ohi.



Jenkeissä lapsille annetaan jopa rauhoittavia lääkkeitä, että laiskat vanhemmat ja kenties tarhan tädit jaksaisivat niitä paremmin hoitaa - toi nyt on vähän lievempi juttu, mutta minusta kuitenkin ihan samaa logiikkaa.



jos lapsella on suru, hän kaipaa lohdutusta, eikä mitään hiton muoviputkea suuhun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasta tuudittanut uneen hoitouran alussa. Ja pienempiäkin lapsia kuin ap:n.