Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Helppiä! Seuraavista ruoka-aineista tulisi saada kyhättyä ruoka. Ov
09.08.2006 |
Tonnikalaa, perunaa, kesäkurpitsaa, tomaattimurskaa, ruokakermaa, pastaa, porkkanaa...Mitä tekisin? En tarkoita että laittaisin kaikkia noita välttämättä:) Kiitos ideoista!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Minä tekisin tonnikala-pastaa:
kesäkurpitsaa ja mahdollisesti sipulia tms kuullotetaan pannulla. Sitten lisätään ruokakerma ja tonnikala. Maustetaan esim valkosipulilla ja kalamausteella tai kalaliemikuutiolla. Joukkoon sitten keitettyä pastaa tai voit tarjota erikseenkin.
Tai sitten toisenlainen pasta
keitä pasta, lisää sekaan tomaattimurska, ruokakerma ja tonnikala, sekä ehkä myös porkkanaa sellaisina isoina raasteina. (en ole kyllä testannut tähän, mutta voisin kuvitella että sopisi joukkoon)
Sekoitetaan ja maustetaan pizzamausteella, valkosipulilla ja kalamausteella sekä halutessasi chilillä.
Vierailija: