kumpi on seurustelujuoma, puna vai valkoviini
Kommentit (7)
Näin kesäkuumalla kuitenkin valkkari myös yleinen seurustelujuoma, esim. piknikeillä. Ihan hyvin voi valkkaria tarjota kesäaikaan ihan vaan tissuttelujuomana ilman ruokaakin. Talvella aina punaviini.
Punkku isommasta,valkkari pienemmästä lasista.
Ruksaa sieltä haluamasi kriteerit (esim. juuri juusto ja vaikkapa maa sekä hintahaarukka).
Itse käytän aina punaviiniä- kalan kanssa käyvät esim. useimmat unkarilaiset merkit, lihan kanssa perinteiset Torresit ja seurusteluun " juotavat" punaviinit. Valkoviinin makua en voi sietää, maistuu jotenkin teräksiselle mielestäni.
ole niin paljon niitä tanniineja (joita punkussa on), jotka joillekin aiheuttavat migreeniä.
Nykyetiketti on vapautunut enemmän, kalan kanssa voi aivan hyvin juoda punaviiniä. Juustosta riippuu kumpaa viiniä tarjotaan ja se ei ole ehkä ihan helpointa aloittelijalle. Tsekkaa alkon sivuilta, siellä hyviä viinivinkkejä tarjoiluineen.
Myös juustojen kanssa.
Mutta mitään niistä etiketeistä en tiedä..
Aivan rutikuivat valkoviinit ja tammiset, voimakkaat punaviinit on tarkoitettu vain ruoan kanssa. Sen sijaan puolikuivat ja puolimakeat valkoviinit sekä kevyet punaviinit ovat seurustelujuomia. Rosee käy myös hyvin seurusteluun (esim. Mateus) ja kuohuviini tietysti on ihan ehdoton.