Jos imetysaikana itse sairas ja määrätään vahvat antibiootit, millainen on lääkärin vastuu lääkkeitä määrätessä?
Jos siis lääkekuurin jälkeen ilmenee vauvalla jotain vaivoja, joiden itse epäilen johtuvan syömistäni lääkkeistä. Näin jälkikäteen olen täällä netissä lukenut kys. lääkkeistä ja yhdessä niistä lukee, että imetyksessä täytyy pitää tauko kuurin ajan. Kuitenkaan, kun itse kuuria aloittaessa kysyin, että mitä ne tekee vauvalle. Vastaus oli vain, että nyt on tärkeää saada minut terveeksi ja ei niistä mitään pitäisi aiheutua. Onko siis vastuu minulla, jos vauvalle on aiheutunut haittaa vai lääkärillä, kun ei käskenyt lopettaa imetystä?
Kommentit (10)
Vierailija:
Soittivat puolestani lääkefirmalle apteekista ja ymmärsin, että ko lääkettä ei olla tutkittu tarpeeksi.
Vierailija:
Trikozolia minäkin sain ja lääkäri sanoi, että voin imettää (vauva oli 2vkoa). Apteekissa alkoivat saarnan, että ehdoton 2viikon imetystauko! Vaadin osaston lääkärin puhelimeen, vauva huusi maitoa pää punaisena jo tuolloin ja lääkäri sanoi, että voit imetää, edelleen. Soittivat puolestani lääkefirmalle apteekista ja ymmärsin, että ko lääkettä ei olla tutkittu tarpeeksi. Soin siis kuurin ja paranin, eikä vauva saanut edes vatsavaivoja.
Vastuu kaiketi kuitenkin sinulla, kun tuo lääkäri oli niin fiksu, että käytti sitä kai- sanaa, kun ei tiennyt..
hoidossa jos ei lääkäriin? Jos raskaus/imetys on asianmukaisesti kerrottu lääkärin tietoon on vastuu periaatteessa hänen. Se, että pystytään jälkikäteen todistamaan että jokin ongelma lapsella johtuu äidin käyttämästä lääkkeestä ja saad lääkäri siitä vastuuseen onkin sitten käsittääkseni lähes mahdotonta.
Mulla sama vastaus kuin seiskalla. Mutta mielummin otin sen riskin, kuin työnsin vauvaani vieraita aineita.
Ei välttämättä mitenkään.
Eli joskus ei ole vaihtoehtoja. Joudupa vaikka kolariin ja sairaalaan viikoksi, silloin et voi imettää. That' s it.
Mutta noin muuten, voithan aina lypsää ja siten pitää yllä maidontuotantoa. Riippuu sitten myös paljon vauvasta, suostuuko hän takaisin rinnalle tauon jälkeen. Useimmiten näissä tapauksissa äidin sinnikkyys palkitaan ja imetys voi jatkua. Imetystukilista auttaa, jos tällainen tilanne osuu omalle kohdalle.
Noh, täytynee vain toivoa, ettei mitään peruuttamatonta ole tapahtunut vauvan elimistölle... Miehelleni jo yhtenä päivänä itkin, että olisi pitänyt tajuta kieltäytyä imetyksestä, vaan kun olin niin sairas...
Metronidatsoli erittyy hyvin rintamaitoon ja pitoisuus siinä vastaa plasmapitoisuutta äidillä. Imeväisen on kuitenkin arvioitu saavan alle 1 % äidin käyttämästä päiväannoksesta jos lääkettä käytetään imetyksen aikana. Lääkkeen kitkerä maku voi ilmetä rintamaidossa. Hoidettaessa imettäviä potilaita suositellaan käytettäväksi kerta-annoshoitoa ja pidettäväksi 12-24 tunnin tauko imetyksessä lääkkeenoton jälkeen. Jos lääkettä joudutaan käyttämään viikon kuurina, tulisi imetys keskeyttää n. 10 vuorokaudeksi.
Trikozolia minäkin sain ja lääkäri sanoi, että voin imettää (vauva oli 2vkoa). Apteekissa alkoivat saarnan, että ehdoton 2viikon imetystauko! Vaadin osaston lääkärin puhelimeen, vauva huusi maitoa pää punaisena jo tuolloin ja lääkäri sanoi, että voit imetää, edelleen. Soittivat puolestani lääkefirmalle apteekista ja ymmärsin, että ko lääkettä ei olla tutkittu tarpeeksi. Soin siis kuurin ja paranin, eikä vauva saanut edes vatsavaivoja.