Miksi miehet eivät usko asioita, vaikka sadannen kerran mainitsee siitä????
Esim.
Koiran pitää nätisti istua odottamaan ruokakuppiaan. Ja mitä mies tekee, joka saakelin kerta läiskäsee sen vain koiran kuonon alle kyselemättä mitään.
Maitopurkit pitää huuhtoa kun ne ovat tyhjiä.
Aina jäävät haisemaan pöydälle.
Vessanpytyn kansi pitää laskea alas ennen vetämistä.
Ikinä ei ole kantta laskenut alas.
Mistä tämä kapinallisuus johtuu? Eikai nuo määräykset ole liian tiukkoja, nämähän kuuluvat jokapäiväiseen toimintaan?!
Kommentit (12)
Mainitsemistasi asioista minustakin vain yksi oli sellainen, jonka teen. Eli uskoisin, että olet miehesi mielestä vähän nipo, eikä hän viitsi tehdä noita asioita, koska ei usko niillä olevan suurta merkitystä tässä maailmassa.
ap:
Vessanpytyn kansi pitää laskea alas ennen vetämistä.
Ikinä ei ole kantta laskenut alas.
Jos joku noista on sinusta oikeasti TODELLA tärkeä, voit yrittää perustella, MIKSI niin pitäisi toimia.
Tai no, osa heistä ei ainakaan. Jos joku asia on heille merkityksetön, he ajattelevat sen olevan kaikille merkityksetön. He eivät siis asetu vaimon asemaan ja ymmärrä, että tämä on vaimolle iso asia, vaikka minulle ei olekaan. He vain ajattelevat omanapa-ajattelullaan, että ei tällä asialla ole kenellekään mitään merkitystä, kun ei minullekaan ole.
Olen saanut opettaa _jokaiselle_ poikaystävälleni ja nykyiselle aviomiehelleni, että heillä ei ole oikeutta päättää, ovatko minulle merkitykselliset asiat pikkuasioita vai eivät, vaan heidän tulee uskoa kun sanon, että joku asia on minulle iso. Joka kerta olen joutunut vääntämään asia rautalangasta ja esimerkkien avulla: " Kulta, minä en välitä yhtään siitä onko kalja kylmää vai ei. Siksi minä voisin aina ottaa kaljasi jääkaapista pois, kun haluan sinne tilaa. Minulle se on pikkujuttu, mutta sinulle ei. Miltä sinusta tuntuisi, jos pyynnöistäsi huolimatta ottaisin ne kaljat aina pois sieltä kaapista vuosien ajan? Tuntuisiko sinusta siltä, että minä välitän mielipiteistäsi ja sinusta? Katsos kun minulle tulee juuri sellainen paha mieli kun jätät pöntön kannen ylös, kuin sinulle tulisi jos kaljasi olisi aina tahallaan jätetty lämpimään. Meidän pitää kunnioittaa toistemme näkemyksiä silloinkin kun ne eivät osu yksiin ja mennä sen mukaan, kummalle asia on tärkeä."
Kyllä ne miehetkin tajuavat, kun vääntää sitä rautalankaa tarpeeksi monta kertaa ja metriä.
Vierailija:
Kyllä ne miehetkin tajuavat, kun vääntää sitä rautalankaa tarpeeksi monta kertaa ja metriä.
8:
7. Eli et siis kunnioita naistasi yhtään.
Vaimoni on erittäin kylmäpäinen nainen joka ansaitsee kunnioitukseni.
-7-
Ei minulle ole mitään merkitystä vessanpöntön kannella. Mutta ei se tarkoita, ettei jollekulle toiselle olisi. Tykkäätkö sinä, jos sinulle tärkeiden asioiden yli kävellään ja niille nauretaan? Sanotaan, ettei niillä ole mitään merkitystä?
Parisuhteessa on minusta tärkeää kunnioittaa sitä, että toisella on oikeus omiin hassutuksiinsa ja omiin tärkeisiin asioihin, toinen ei saa niitä latistaa ja pilkata. Meillä kaikilla on pienet piirit eri tavalla elävän silmiin, joka ainoalla on ne omat kummat tapansa.
Kunnioitusta! Sen kunnioituksen tarpeen minä olen joutunut aina vääntämään rautalangasta tuollaisille ihmisille kuin viestin 11 kirjoittaja.
kun vessan vetää, siellä oleva tavara pyörii aika vauhdilla ja jos kansi ei ole kiinni, veden ja kusen ja paskan sekaiset pisarat pääsevät leijumaan sieltä ties minne. YÅÄK! KANSI KIINNI KUN VEDETÄÄN!
kun komentelet noin tyhmissä asioissa. Ainoa noista oli ehkä se koiran kanssa toimiminen, mutta tuntematta teidän koiraa en ota kantaa siihenkään.
Se on nimenomaan tuo miehinen ajattelumalli, että he voivat päättää yksin, mikä kaikille muille maailmassa on tärkeää ja mikä ei. Ja toimivat sitten sen perusteella.
Samat miehet voivat vetää huippupisteitä mensan testeissä ja johtaa kokonaisia pataljoonia alaisia töissä, mutta eivät ymmärrä, että vaimolle tulee paha mieli joka kerta, kun joutuu poimimaan äijän likaisia kalsareita lattioilta. :/
On selvää, että ei kaikkia toiselle tärkeitä asioita saa mitätöidä, mutta vähän järkeä siihenkin, mikä on tärkeää ja mikä ei. Eli saa katsoa välillä peiliinkin, vika ei aina ole toisessa...