Oletko kokenut kohdunulkoisen raskauden;
jos siis olet miltä ne oireet tuntuu ja kuinka usein? Itselläni on tällä hetkellä aika paljon alavatsassa kovia kipuja. Olen kuullut, että kyseinen ongelma ei vältämättä ole mikään ihan pikku juttu eli lääkäriin kannattaisi mennä sikäli mikäli oireita on jatkunut kauan. Omalta osaltani en osaa määritellä aikaa, mutta kohtuullisen kauan kuitenkin. Haluaisin myös tietää tuliko menkat ja kuinka ne oli " aikataulussaan" ? Kyselen ny vain lähinnä huolestuneena kivuistani johtuen, jotta edes jostain saisi tällainen hieman läkärikammoinen ihiminen apua.
Kommentit (3)
Itsellä meinasi munajohdin revetä, verta oli jo vuotanut vatsaonteloon ja lääkäri sanoi että tulin viime tipassa. Raskaudella silloin vkoja 7.
Lääkäri katsoo ultralla onko siellä jotain ja tekee raskaustestin. Jos ultra näyttää jotain, sinut leikataan. Vaikka kuinka pelkäisit niin nyt on pakko mennä, ja jos epäilet kohdunulkoista, mene suoraan sairalaan, älä tuhlaa aikaasi terveyskeskuksessa.
Kipu yltyy lopulta niin kovaksi ettet pääse ilman ambulanssia. Mene ennen sitä.
Menkat mulla tulee aina 1x raskaana, niin nytkin.
T:3
joten pian pian lääkäriin.
Itselläni oli keskenmenon jälkeen syystä tai toisesta vatsaontelossa verta. Aiheutti kovaa alavatsakipua-sattui erityisesti kävellessä ja istuutuessa.