Stella, kerroppa millainen on resupekkamuksu?
Sellainenko jolla ei ole kalliita merkkivaatteita? Eikö riitä että lapsella on ehjät puhtaat lämpimät ja nätin väriset vaatteet?
Kommentit (20)
talvella kankainen, hiukan liian pieni ja kankainen (ei siis vedenkestävä) haalari päällä, niska paljaana, vanha resuinen hattu päässä.
Näin meidän tarhassa parikin lasta, itkettää katsella niitä värjöttelemässä, vaikka vanhemmat ovatkin todella mukavia ja fiksuja, en tajua lasten pukemista näin.
Nuorimmaisella on muilta saatuja ja neljältä vanhemmalta sisarukselta jääneitä vaatteita. Ihan onnellinen tuo tuntuu olevan haalistuneista muumicollegeistaan.
kyrähtäneisiin, kulahtaneisiin, reikäisiin ja väärän kokoisiin vaatteisiin. Jokaisen oma asia tietysti, en kiellä mutten vain ymmärrä. Rahakysymys se ei voi olla, näkemäni perusteella.
kotona saavat syödä lapset kuin possut. Näin kirjoitti ketjussa, missä oli kyse pöytätavoista. Sitten vaatteet oltava viimesen päälle..
Kyseessä selvä kyllästynyt kotiäiti porvoosta tai sitten täysin epätoivoinen ylläpitämään kulisseja, vaikka koti on kuin sikala.
itse tykkään että pojalla on kauniit ja siistit vaatteet, oli sitten merkkivaatteita tai ei, mutta en tykkää käyttää sellaisia kuluneita ja haalistuneita vaatteita.
Ja stella, samaa mieltä kanssasi, kyllähän äidin kuuluu osata pukea lapsensa edes lämpimästi talvella!
päälleen pihalle mennessään haalistuneet siniset gollegehousut (jotka ovat olleet rönttövaatteina mummolassa), eripari sukat joista toinen sininen nappulapohjainen tennissukka ja toinen harmaa huviollinen tavallinen sukka, ei t-paitaa vaan suoraan päälle kirkkaanpunainen (haalistumaton) puuhapete gollegepusero ja jalkaan kumisaappaat. Ai niin ja alushoust nurinpäin päällä.
Vauvan kyllä puen nätisti ja 5v. isosisko osaa jo hiukan katsoa mitä laittaa päälleen vaikka aina ei kyllä hälläkään värit sovi yhteen.
Meillä lapsi kulkee pääosin kirppisvaatteissa, pyrin ostamaan kuitenkin siistejä ja ennenkaikkea MUKAVIA vaatteita. Minusta pääasia on, että lapsella on mukava olla ja touhuta, ettei kiristä eikä purista ja pääsee telmimään ilman kiristäviä nappeleita ja nippeleitä. Eli lapsen vaatteista valtaosa on collegehousuja ja -puseroita.
Itselle joskus sattuu sitä, että yhtäkkiä huomaa jonkun sauman auenneen tai housujen ja varsinkin sukkien jääneen vähän pieniksi.
No, tilanne korjataan, mutta onko meidän lapsi sitten resupekka? Kait sitten on..
rakkaissa kulahtaneissa muumirytkyissä.
Btw kirppiksiltä - ainakin pk-seudulla saa usein alle 3 eurolla pussilisen merkkivaatteita tai edes hyväkuntoisia ja siistejä vaatteita.
vaatteita kuin haluaa, mutta on myös väärin arvostella hyvin pukeutuneita lapsia. Jos vanhemmilla on varaa pukea lapsensa hyvin niin ei kai sekään ole mikään paha asia.
Meillä on varaa muihinkin kuin haalistuneisiin kuviovaatteisiin, mutta en minä lasta sen perusteella arvostele jos jollain on!
Mitä sitten siitä että taloudellisen tilanteen näkee yleensä ensimmäisenä lasten pukeutumisesta?
Ei rahattomuus tee ihmisestä huonompaa.
Mutta muistakaa että ei tee rikkauskaan....
Ymmärrän hyvin tämän näkökannan, että mukavat ja saa likaantua-vaatteet, mutta jos täällä joku kärkkäästi arvostelee, niin se on se, jonka mielestä hyviin ja nätteihin vaatteisiin lapsensa pukevat ovat turhia brassailijoita.
Jos katsot voivasi arvostelle toisten uusia vaatteita, täytyy sinun pystyä ottamaan vastaan myös kauhtuneen muumi-collegesi arvostelut, rakas ystävä.
-eli ei tässä ole kyse siitä että minä arvostelisin heitä. se on inhaa jos lapsia arvostelaan ton " resupekkaisuuden" takia.
niin tai siis vanhempiahan tässä arvosteltiin tai vanhempien taloudellista tilannetta jonkun mukaan. Mutta miksi ihmeessä? Eivät lasten vaatteet kerro ihmisen varakkuudesta. ja miksi ihmeessä toisten varakkuutta edes pitäisi arvuutella? ei kai sen perusteella luokitella ihmisiä ? :-0 *vain pikkasen sarkasmia mukana*
Itse puen lapseni siististi, nätisti ja tilanteeseen sopivasti, mutta en kalliisti. Venähtäneet ja pahasti kulahtaneet vaatteet joutavat pois. Varmaan joidenkin merkkivaatefriikkien mielestä lapseni ovat silti resupekkoja. Tiedän kyllä joitain ekologisesti asennoituneita ihmisiä, jotka käyttävät sekä omat että lastensa vaatteet niin kauan kuin ne ovat käyttökelpoisia, eivätkä osta uutta ennen kuin on välttämätöntä. Sekin on mielestäni aivan ihailtava periaate.
ja niitä jotka laittaa muuten vaan monta sataa kuussa lastenvaatteisiin, ihan minkä merkkisiin vaan.
Pääasia minusta että vaatteet on tilanteeseen sopivat (monesti näin ei ole, olen havainnut), sopivan kokoiset (monesti näin ei ole, olen havainnut) ja ehjät, mutta itse pyrin aina siihen että myös värit sointuu yhteen.
ja äiti sitten varottelee kokoajan likaantumisesta. Tietysti lapsella pitää olla säähän soveltuvat vaatteet, mutta muuten juuri ne kuluneet voivat olla mukavia päällä!
stella80:
- valkoiset nukkaiset (ja mahdollisesti likaiset) tennissukat
- punaiset ikivanhat collegehousut, joista väri haalennut ja nukkaa ja ehkä joku paikkakin paikattu
- sininen ikivanha nukkainen ja haalennut väreistä muumicollegepaita
(- ja hetken päästä näen kun sama laps ottaa muumipaidan pois ja alta tulee valkoinen Kanariansaarteen kulunut mainos t-paita)
ÄÄH! eikös se ole tärkeintä, että tytöllä on kultainen sydän siellä kulahtaneiden vaatteiden alla?? Ja minkäs teet, kun se haluaa itse pukeutua näihin elegantteihin mielikledjuihinsa???
Huomasitko, että monessa viestissä vilahtivat sanat TILANTEESEEN SOPIVAT vaatteet?
- valkoiset nukkaiset (ja mahdollisesti likaiset) tennissukat
- punaiset ikivanhat collegehousut, joista väri haalennut ja nukkaa ja ehkä joku paikkakin paikattu
- sininen ikivanha nukkainen ja haalennut väreistä muumicollegepaita
(- ja hetken päästä näen kun sama laps ottaa muumipaidan pois ja alta tulee valkoinen Kanariansaarteen kulunut mainos t-paita)
Terkut vaan hänelle, joka tuntee lapsensa vaatteet :) Lapsi älyttömän söötti suloisine silmineen ja mielettömän ihanat hiukset ja lapsi osaisi käyttäytyä. Mutta silmissä näin, miten olisin hänet pukenut paremmin :)
Ei mua silleen haittaa minkalaisia vaatteita joku lapsillaan tai itsellään käyttää. Jokaisen oma asia. Mutta vaatefriikkinä ihmisten kuteet vaan pistää silmään :)