Sikiön 3 mittaa rv 28
Mietin tuossa kun katselin tuota ultrakuvaa että nuo jokainen kolme mittaa (pää, vartalon ymp, reisiluu) vastaavat ihan eri aikoja. Eli pää vastaa viikkoja 29+4, vartalonympärys 27+0 ja reisiluu 28+0. Tuo ultra tehtiin siis viikolla 28+2. Onko muilla ollut tuollaisia eroja noissa vai pitäisikö tuosta jotain päätellä?
Kommentit (6)
eli toiset suvut vaan on isopäisempiä kuin toiset ja loppuraskaudesta asti se jo näkyy. Reisiluun mitta on aika vakio ja se sinullakin vastaa parhaiten laskettua aikaa. Ympärysmitta kertoo jotain lapsen hoikkuudesta/pyöreydestä ja siinähän on vastasyntyneissä suuria eroja. Toiset on ihan rimpuloita ja toiset varsin sopusuhtaisen näköisiä tai jopa "pulleita". Ei niistä sen enempää tässä vaiheesa tarvitse johtopäätöksiä vetää, sairaalassa kyllä ottavat tarkkailuun jos poikkeamat on epänormaalin suuria.
vauvan mitat (ympärys ja pää) myöski vaihtelevat sen mukaan, miten päin lapsi on vatsassa jne.
Mun vauvaa ultrattiin todella tiuhaan , ja aina sanottiin, että vauva on isomahainen ja pienipäinen (normaaleissa määrin). Myöskin vielä edellisenä päivänä ennen vauvan syntymää sanottiin samaa, ja lisäksi vauva arvioitiin puoli kiloa painavammaksi kuin mitä oli. Ja vauva ei todellakaan ollut missään määrin isomahainen, pikemminkin laiha ruikale, 49cm ja 2800g
meillä taas vastaavassa vaiheessa reisiluun mitta oli selkeästi edellä muista. Ja pitkäjalkainen tyttöhän tuo on vieläkin (6-vuotiaana)
Vartalonymrpäys on se, joka on eniten aina heittänyt, mutta siitä lääkärikin sanonut että voi vaihdella paljonkin oikeisiin viikkoihin händen. Esim. nyt tässä vimosimmassa raskaudessa sikiön vartalonympärys vastasi viikolla 30, viikkoa 27, kun taas pää viikkoa 30+2 ja reisiluu 31+4. Vauva oli syntyessään tosi pitkä 54cm ja panoi 3430, joten niistä nuo mitatkin sitten varmaan.
No tuleekohan tästäkin "isopäinen" kun esikoisen päänympärys oli syntyessään 38cm. Silloinkin sanottiin ultrassa ihan loppuviikoilla että päänkasvu menee yläkäyrällä. Vaikka poika oli kyllä muutenkin iso kun 4460g ja 52,5cm. Nyt sanoivat tuossa 28 viikon ultrassa että tämä toinen olisi vähän raskauden kestoa pienempi, ainakin nyt vielä tässä vaiheessa.
T.ap
ei tarvi vetää johtopäätelmiä. En nyt muista miten mulla ne meni, mutta pää oli kanssa edellä viikkoja ja muut mitat ihan mitä sattuu.