hei te mammat jotka jätätte lapsenne autoon...kun käytte asioilla
http://www.iltalehti.fi/tampere/200811288668423_te.shtml
Sosiaalityöntekijä Pekka Mikkola painottaa, ettei alle kouluikäistä lasta saa jättää yksin autoon hetkeksikään. Asiasta uutisoi Aamulehti.
Kommentit (90)
Sama juttu kuin jättäisi lapset laittamatta turvavyöhön, -istuimiin ja perustelisi että matka on lyhyt, kestää vain 2 minuuttia.
on kuitenkin pienempi paha kun se, että tuttava jättää 7v, 6v ja 4v lapsensa yksin kotiin kun lähtee miehensä kanssa esim harrastukseen koko illaksi!
olla laittamatta lapsia turvaistuimeen lyhyelle matkalle?! Tai sitteen 2 on vaan niin pässi ettei itsekään sitä ymmärrä?! Mitä lapsille voi tapahtua tänä kahtena minuuttina?! Kun näen heidät vielä kokoajan ikkunasta! Joo ehkä joku kirjoittaa että auto syttyy palamaan tai joku ajaa kylkeen tmstmstms... Tuo voi käydä milloin vain!!
Sosiaalityöntekijä Pekka Mikkola painottaa, ettei alle kouluikäistä lasta saa jättää yksin autoon hetkeksikään.
Eli kyse on myös siitä 2 min.
ja nämä sekuntit voivat osua juuri siihen kahteen minuuttiin kun olet pois.
Miten joku edes kehtaa täällä puolustella tekoaan. Se on heitteillejättö, ja vain idiootti toimii niin.
Onko se niin vaikeaa ymmärtää että ÄLÄ JÄTÄ LAPSIA YKSIN AUTOON!!
pakettiautoon niiden 2 minuutin aikana kun olet poissa
kyllä se pedofiili ne lapset etulasistakin näkee, vai onko sekin tummennettu? Toivottavasti joku oikeasti nappaisikin sun lapsesi, kun et heistä tuon enempää välitä
Tuolla oli teille sopiva viestiketju "www.kirkkojakaupun...... siellä voitte päteä kaltaisillenne!!!
Toivottavasti et myöskään nukuta lastasi yksin ulkona, nehän saattavat nukkua monta tuntia siellä ja aivan yksin!!!! Kaikilla ei ole itkuhälytintä!!!!! Ja miksei sitä tuomita, kun moni jättää vauvan nukkumaan kaupan ulkopuolelle käydessään kaupassa, voi voi... Kylla olisi monta muutakin heitteillejätön tuomion saajaa, jos tuollein tuomitaan kaikki!!
ja kymppi ei todellakaan nukuta lastaan yksin ulkona, eikä ole nukuttanut. Lapsia kolme, nyt osa jo koululaisia, ja koskaan en ole ymmärtänyt suomalaisten tapaa laittaa vauvat yksin pihalle nukkumaan.
Mitä hittoa luulet hyötyväsi hälyttimistä, sinähän "näet" autoon koko ajan.
Tummat lasit estävät varkaita? En tiennytkään.
Taidat olla harvinaisen tyhmä yksilö kun vielä jaksat jauhaa ja puolustella typerää toimintaasi täällä.
Täällä lueskellessa hyvin ymmärtää, miksi tapahtuu niin paljon outoja "onnettomuuksia" pienille lapsille.
vaikka olisi ihan lähellä, varsinkin jos ovat turvaistuimissa.
Ei mulle kyllä tulis mieleenkään jättää lasta yksin autoon edes pariksi minuutiksi... Ei ole iso vaiva ottaa lapset mukaan mitä ikinä tekeekään.
Itkuhäkytin voi myös syttyä tuleen vauvan nukkuessa yksin vaunuissa ulkona!!!
En vaan edellenkään tajua miksi ei voisi jättää laspsia autoon hetkeksi?! Kertokaan miksi, että jätä? En todellakaan asu missään Helsingissä!!!
Näen todella auton kokoajan, koska oletan että se mahdollinen "uhka" tulee auton ulkopuolelta, vai?? Ehkä 16 lapset ovat uhka itselleen...
Paljon nopeammin siellä postissa käy, kuin irrottaa ne lapset ja menee niiden kanssa postiin ja laittaa taas uudelleen autoon. Sitä paitsi, kyllä ne tummennetut lasit aika hyvin piilottaa ne lapset. Meidän auton takapenkille ei näe, ellei mene sivuikkunaan naama kiinni lasiin tai toinen vaihtoehto on tuijottaa edestä suoraan juuri oikeaan kohtaan. Siinä ajassa olen jo takaisin, jos joku alkaa tuijottelemaan niin tarkkaan.
voi kuinka surullista että joudut haukkumaan toisten lapsia että näyttäisit itse "hyvältä".
Elämäsi on varmaan todella kurjaa.
Jotta kuitenkin edes joku asia olisi paremmin, lahjoitan sulle tässä muutaman huutomerkin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kun omasi varmaan jo pääsivät loppumaan.
Turhaan minä tässä kantaani puolustan, kun olet niin varma omastasi. Sinä toimit (laiskuuttasi?) toisella tapaa kuin minä, enkä siihen voi vaikuttaa.
Minä haluan taata lapsilleni turvallisen elinympäristön, ja siihen ei kuulu hylkääminen.
Yleinen kehotus nyt sitten on, että ei lapsia autoon yksin. Ymmärrän hyvin miksi. Mutta voihan sitä jollekin kouluikäisellekin yhtä hyvin siellä jotain tapahtua.
Mielummin vähän liian varovainen kun katuu lopun ikäänsä kun jotain kävi?
Mutta jokainen tyylillään ja tilanteen mukaan.
ei kai sitä kukaan ole kieltänytkään.
Toisaalta, miksi teit lapsia (ja vielä 3kpl?) jos olet niin kiireinen että muutaman minuutin turvaistuinrumba pilaa aikataulusi?
Muistathan että vain köyhillä on kiire!
Onko mielestäsi sama asia, tuo iltalehden juttu tai se kun haet kioskista paketin ja aikaa menee n. 2 minsaa??! Nopeammin olen hakenut paketin ja tullut takaisin kuin irrottanut kaksi lasta 5v ja 3v turvaistuimista ja taas uudestaan kiinnittänyt heidät niihin takaisin! Monesti olen myös käynyt lähikaupassa pikaisesti ja jättänyt lapset odottamaan autoon!
Meidän auton saa puhaltamaan lämmintä vaikka avaimet eivät ole virtalukossakaan eli lapset eivät olisi edes kylmässä autossa!
AP järjen käyttö on sallittua tuossakin asiassa! Ei kai nyt kukaan suomalainen jätä lapsiaan autoon puoleksitoista tunniksi?!