Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rakentamisen kustannuksista yms.

22.11.2005 |

Meillä olisi mahdollisuus myydä nykyinen ok-talo nyt reilulla 10% voitolla, yli kaksi vuotta on asuttu tässä ja tarpeet muuttuneet.

Ollaan mietitty kannattaisiko nyt rakentaa uusi vai ostaa melko uusi...

Jos oletetaan, että hinnat lähtevät laskuun joskus tässä lähi tulevaisuudessa, järkevää olisi tietysti myydä silloin, kun hinnat vielä huipussaan, ja saada mahd. suuri voitto. Mutta tietysti markkinatilanne on sitten se, että uuden talon hinta on myöskin huipussaan. Kysymys kuuluukin, kuinka paljon rakentamiskustannukset muuttuvat? Jos muutokset ovat pienemmät, myymme talon ja rakennamme.

Toivottavasti joku ymmärsi, mitä ajan takaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Siis missään tapauksessa, ei ikinä!



Mutta sehän on tietysti jokaisen henkilökohtainen asia, kokemus ja mielipide, mitä tekee ;)



Jos tarkoitus on ostaa uusi joka tapauksessa saman tien, niin kyllä kai se hintakehitys on keskimäärin sama sillä uudella ja vanhalla asunnolla, siis prosentuaalisesti. Jos sitten uusi on selkeästi isompi niin ja kalliimpi niin kannattaa tietysti myydä ja ostaa matalasuhdanteessa, koska tarvittava absoluuttinen rahamäärä on silloin pienimmillään.



Itse asiassa meidän talosta taitaisi saada tällä hetkellä lähes tuplaten sen, mitä olemme siihen laittaneet - talon arvo ei toki ole juuri enempää kuin mitä olemme rakentamiseen laittaneet, mutta tontin arvo on pääkaupunkiseudulla noussut rajusti. Mutta ei tulisi kyllä mieleenkään myydä, eiköhän ne tonttien hinnat vain jatka nousuaan... Pikemminkin katsellaan sellaista sopivaa sijoitustonttia ;)

Vierailija
2/3 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Rakennusmateriaaleista käsittääkseni ainakin puun hinta pysyy melkolailla vakiona eikä muutkaan perusrakennustavarat kovin suuresti kallistu tai halpene suhdanteiden myötä (lecaharkot, sementit, teräkset...). Mutta ainakin meidän seudulla esim. täytesoran hinta on lähes tuplaantunut kolmessa vuodessa, eli sopivasti rajoitetuissa tuotteissa kysynnän kasvu lisää hintaa huimasti - soraakaan ei voida ottaa mistä tahansa eikä kannata kuskata kovin kaukaa halvemman hinnan takia. Esim. yhden talon puut kannattaa vielä tuoda muutaman sadan kilometrin päästä, jos kasvukeskuksessa pyydetään liikaa hintaa ja/tai tarjotaan vai huonoa laatua.



Näinä aikoina ainakin kasvukeskuksissa rakentaminen on aika vilkasta, joten tekijöistä alkaa olla pulaa, mikä nostaa palkkoja. Tämä vaikuttaa varmasti myös talopakettien hintoihin, samoin suurempi kysyntä antaa varaa nostaa katteita, vaikka talopakettien osalta liisääntynyt kilpailu taas vaikuttaa toiseen suuntaan.



Ainakin pari tapausta tiedän, joissa talon rakennuttaminen on ollut paljon halvempaa kuin uuden ostaminen (myyty hyvällä voitolla), mutta tällöin sijainti on ollut sangen hyvä. Jos itse tykkää rakentaa ja on aikaa siihen, on tekeminen varmasti edullisempi vaihtoehto kuin uuden ostaminen - ainakin kasvukeskuksessa...









Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

rakentajanainen; Ei sen 10% takian suinkaan olla ryhtymässä, vaan siis joka tapauksessa ollaan lähdössä tästä talosta, kuten kirjoitin, tarpeet ovat muuttuneet. Ajankohtaa mietitään ja sitä, kannattaako mieluummin rakentaa uusi nyt hintojen ollessa korkealla, kuin ostaa uusi. Taisin selittää vähän huonosti.

Kiitos vastauksista, voi olla että kallistutaan rakentamisen puolelle, kun tonttikin meillä on jo.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä yksi