Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koulupuku ja pitkät kalsarit?

03.01.2006 |

Pojalla on huomenna eka koulupäivä Englannissa. (Jännittää! Siis minua, ei poikaa.) Koulupuku (harmaat suorat housut ja punainen paita) odottavat jo silitettynä kaapissa, mutta mietin, että mitäköhän sinne alle voisi laittaa. Puseron alle kuuluu valkoinen poolopaita tai kauluspaita, mutta entä housujen alle?

Poika on nimittäin tottunut pitämään täälläkin housujen alla pitkiä kalsareita näin talvella, mutta täkäläisen lasten pukemistyylin tuntien on varmaan ollut kulmakunnan ja päiväkotinsa ainoa. Kehtaanko laittaa pitkät kalsarit ohueiden kouluhousujen alle. Hirvittäisi lähettää ulos ilman niitä!

Kuinka paljon täällä ollaan ulkona koulupäivän aikana?



Lisäksi olisi mukava kuulla (taas kerran) kokemuksia siitä, miten on lähtenyt niillä lapsilla koulu käyntiin, jotka eivät ole puhuneet koulussa käytettyä kieltä ennen sinne menoa. Meidän poika puhuu vielä aika kehnosti englantia (oikeastaan ei halua puhua ollenkaan, vaikka ymmärtää jo aika hyvin.), kun on asuttu täällä vasta puoli vuotta ja on käynyt tarhassa vain pari kertaa viikossa.



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime vuonna poikani kävi talvella koulua pitkissä kalsareissa. Hän itse halusi niin, sillä kysyin asiaa naapurin tädin sitä päivitellessä. Silloin kun tiedossa oli liikuntaa, laitoimme vielä lyhyet alushousut alle.



Tänä talvena ei lapseni ole pitkiä kalsareita halunut, mutta joululomalla Suomessa hän kyllä niitä mielellään käytti. Lämpömittari täällä näyttää nytkin yli +10, joten meillä ei nyt pitkille ole tarvetta.



Enpä usko, että asiasta tulee mitään ongelmaa. Pieniä poikia ei yleensä kiinnosta vaatteet, ei omat eikä toisten. Oma poikani on koulunsa ainoa ulkomaalainen eli ilmeisesti ainoa long johneissa kulkenut, eikä hän koskaan maininnut asiasta. Sitä paitsi tuntuu siltä, että täällä Englannissa saa pukeutua miten vaan, eikä kukaan ihmettele eli esim. minä talvikengissä ja naapurin rouva sandaaleissa, kun lapsia koulusta haemme:).



Ummikkolapsen koulun aloituksesta olenkin kirjoittanut jo aiemmin. Minulla oli muuten jossain välissä tapaaminen opettajan kanssa joka viikko kymmenisen minuuttia ennen koulupäivän päättymistä. Siinä ehti kyselemään ja käymään läpi suurimmat ongelmat.



Reipasta koulun aloitusta teille!

Vierailija
2/4 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidan tytto kulkee enimmakseen hameessa ja sukkahousuissa. Jos on oikein kylmaa niin sitten housut ja sukkahousut, mutta se on sellaisen taistelun takana, etta aina minulla ei pinna riita. Jostain syysta tyttomme ei tykkaa pitaa housuja ja kotonakin oikein nakee kuinka han vaantelehtii housuissa, kun ovat kuulema epamukavat paalla. Muutoin on yritetty pitaa kiinni siita etta koulussakaan valitunnilla ei juosta ulkona puolialastomana (ilman takkia, parhaimmillaan pelkassa T-paidassa), mutta tieda hanta kuinka hyvin sanoma menee perille kun kavereillakaan ei ole aikaa panna takkia paalle :-(.



Ulkoilun maara tuntuu vaihtelevan aika paljon koulu ja opettaja kohtaisesti. " Isommat" (year 2 eteenpain) noudattavat meilla lukujarjestysta ja paivaan kuuluu kaksi 20 minuutin valituntia ja runsaan tunnin ruokatunti, josta tietysti osa ajasta kuluu syomiseen. Pienemmilla ei tunnu olevan niin tarkkaa aikataulua ja ulos mennaan saan salliessa ja silloin kun opettajasta silta tuntui (esim. lapset ovat levottomia niin saatettaan pitaa ylimaarainen valitunti). Myos osa opetuksesta saatettaan pitaa ulkona.



Niin kuin Saarenneito sanoikin, niin en usko, etta pienet viela kiinnittavat huomiota toistensa pukeutumiseen. Itse pukisin pojan niinkuin itsesta parhaalta tuntuu. Itseani otti tosissaan paahan pari vuotta sitten kun tytomme oli " reception" -luokalla (5v) ja viikko ennen " hiihtolomaa" satoi lunta (siis markaa mossoa). Lapset olivat tietysti haltioissaan ja ulos mentiin seka aamu- etta iltapaivalla. Mina olin kuulema ainoa vanhemmista, joka oli laittanut kouluun vaihtovaatteet mukaan! Tytto oli vaihtanut vaatteet koulussa iltapaivaleikkien jalkeen 1/2 tuntia ennen kotiin lahtoa. Opettaja oli kuulema sanonut aamulla, etta turha niita on viela vaihtaa kun iltapaivalla kastuu uudestaan. Kotona niista ensimmaisista vaatteista vaannettiin kasin vetta ja tytto oli ollut niissa yli 4 tuntia ja osan siita ajasta viela ulkona! Aly hoi ala jata! No seuraukset olivat arvattavat ja koko Suomen loma meni pilalle kun neiti oli kuumeessa kaksi viikkoa.



Eipa silla, minulla tekee kylla pahaa kun Suomessa katsoo tavarataloissa vauvoja makaamassa rattaissa toppahaalarissa makuupussin sisassa ja alla on varmasti viela villahaalari ettei vain tule kylma!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai voit laittaa kalsarit housujen alle! nain teen tyttarenikin kanssa jo kolmatta vuotta taalla - ensin vahan hammastelivat kun tytolla on pitkat housut eika kolttu... mutta ovat jo tottuneet, eika tyttareni ole enaa ainoa. Pakkohan se on, meilla on 25 min kavelymatka yhteen suuntaan, saalla kun saalla - terveys ennen kaikkea! Koulun portilla toisaalta nakee naita tyttolapsia (5-7 vuotiaita!) seisoskelemassa -5 pakkasella pelkka mekko ja nilkkasukat jalassa, ja paljaat saaret sinisina! Oikein pahaa tekee!



Tama talvi on ollut tavallista kylmempi - ja se nakyi sitten tyttareni (luulisin etta myos muun koulun) luokan sairaustilastoissa. Pahimmillaan koululaisia oli vain 6, koska loput 31:sta olivat sairaana! Kaksi heista joutui kuulemma jopa sairaalaan kovan kuumeilun vuoksi! Vaikuttaahan terveyteen muutkin asiat, mutta saanmukainen pukeutuminen ei ainakaan ole pahasta!



Kieliasioista en osaa sanoa; tyttareni on kaksikielinen (isa oli amerikkalainen). Mutta jos soitat paikalliseen city council (sielta saa varmempaa tietoa kuin koululta suoraan, olen olen oppinut kantapaan kautta!), pyyda pupil support tms, ja heilla on tieto kuka/ ketka henkilot ovat vastuussa lisaopetuksesta lapsille joilla ' english as an additional language' . Tallaisia tukiopeja on lain mukaan OLTAVA saatavilla, usein ne kiertavat monen koulun valia, ja ovat kiireisia, mutta kannattaa ottaa selvaa! Samasta lahteesta osaavat myos sanoa onko koulussa erityinen ' learning support' henkilo, joka voisi olla avuksi alkuvaiheessa.



Lapsen opettajalle on myos tehtava ERITTAIN selvaksi, etta kyseessa on kaksikielinen lapsi jolla suomi talla hetkella vahvempi - etteivat leimaa tyhmaksi (tiedan kaksikin tapausta jossa nain on kaynyt - me se toinen)



Kylla se siita sutjaantuu! xxx

Vierailija
4/4 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita pojalle vain kalsarit jalkaan, kylla taalla sen verran kylma taas on, ja varsinkin jos ei ole tottunut vahaiseen pukemiseen.



Ma just tassa mietin, etta esikoisen ollessa pieni toppasin hanet suomityyliin, eli toppapuvut jne, sitten tyton kasvaessa laitoin aina sukkahousut, collegehousut ja siihen viela tosi kylmalla esim. tuulipuvunhousut. Pikku hiljaa nyt tuo " toppaus" vahentynyt...

Pienemman kanssa taas muistan viimekin talvena etta kun kirpakkana aamuna vietiin isompi eskariin niin pikkuisella saattoi olla mekko ja sukkahousut ja sen paalla viltti rattaissa (+plus tietty takit ja hatut jne). Toppapukua ei pitanyt kertaakaan. Eli olenko sitten vahan englantilaistunut tuossa pukemisessa en tieda, mutta yha kauhulla katselen kun meidankin tyton luokalla pikkuneidit saapuu polvisukissa ja ohuessa hameessa ilman hattuja ja hanskoja. KAUHEATA! Taalla oli tana aamuna jotain -3C ja meidan tytolla oli kunnon korvalapallinen-nauhallinen myssy, lapaset ja kaulaliina, niin ja housut jalassa, ja niiden alla lampimat bootsit polviin asti.



Saa nahda muutaman vuoden paasta miten tuo pienempi neiti menee kouluun, varmaan niissa nilkkasukissa paukkupakkasilla! ;o)

No, ei kylla varmaankaan, kylla se tama kunnolla pukeminen on sen verran suomalaisten verissa...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yksi