Imelletty perunalaatikko
Tarkoitus on tehdä huomenna perunalaatikkoa ja olen etsinyt siihen ohjetta ja löytänytkin tosi monta mutta kaikki keskenään vähä erilaisia eli millaisella ohjeella te muut teette?
Kommentit (2)
mutta perunoihin en laita survomisen jälkeen maitoa enkä muutakaan nestettä, vain survon voinokareen kera. Sen jälkeen ripottelen vehnäjauhoja puolet määrästä ja tunnin päästä toisen puolet. Määriä en muista, mutta löydät ne Marttaliitto.fi -sivuilta jonka ohjeen mukaan teen imelletyn perunalaatikon joka vuosi. Kun perunalaatikko on yön yli imeltynyt ja välillä sekoiteltu, lisään maitoa sen verran että tulee löysähkö sose. Sen jälkeen suolaa ja siirappia ja koko sössö astiaan ja uuniin. Helppoa kuin mikä ja tosi hyvää.
Mutta vieraile siellä Marttaliiton sivuilla niin saat nuo tarkat määrät. Niiden ohjeiden mukaan teen aina myös perinteiset lanttu- ja porkkanalaatikot.
Maistuvaista joulua! ;)
Tässä helppo ohje (ja ainakin mulla ainakin onnistunut).
Kuori ja keitä 2 kg perunoita (käytän itse höyrykattilaa), lisää kuumiin survottuihin perunoihin n. 1/2 l kylmää maitoa, johon olet sekoittanut n. 2 dl vehnäjauhoja.
Itse survon ensin kuumat perunat survimella ja maito-jauhoseoksen vatkaan joukkoon vatkaimella (samalla soseesta tulee tasaisempaa).
Jätän imeltymään yön yli kattilaan kansi päällä ja välillä sekoittelen.
Imeltymisen jälkeen lisään suolaa n. 2 tl ja maitoa, jos kovin paksua.
Jos ei mielestäsi ole tarpeeksi makeata, lisää siirappia.
Tässä vaiheessa olen pakastanut tarjoiluastioissa, mutta suoraan uuniinkin voi laittaa. Paistaminen varmaan n. 150-175 asteessa 2-3 h " mutulla"
terkuin Juti