Mitkä teot säästävät OIKEASTI luontoa?
Olen ihan hämäännyksissä, kun insinööriystävä sanoi, että televisio lämmittää yhtä hyvin suorasähkölämmitteistä taloa kuin sähköpatterikin. Kannattaako siis hankkia kalliita energiansäästölamppuja, kun hehkulamppukin lämmittää taloa? Tai sammuttaa telkkaria ja tietokonetta kun nekin toimivat pattereina? Eikö ole väliä, millä vehkeellä sen lämmön tuottaa?
Ilmeisesti kuitenkin kompostointi, kulutuksen (tavaroiden ja pesuaineiden) vähentäminen ja puu-uunin lämmittäminen kannattavat?!?
Listataan tähän tekoja, jotka todella auttavat!
Kommentit (12)
ostat mahd. vähän, matkustat (liikut muulla kuin lihasvoimalla) mahd. vähän, asut mahd. ahtaasti, harrastat sellaista mikä ei juuri kuluta (kirjat kirjastosta, kesällä kesälajeja ja talvella talvilajeja).
Mikä minusta on tosi mukavaa, niin moni luova juttu jota voi lastenkin kanssa tehdä kuluttaa tosi vähän.
järkevintä lienee kuitenkin aina pitää mahdollisimman vähän noita sähkölaitteita päällä, patteri max.22. veden kulutus on Suomessa jotain kamalaa! Siinä on varmasti jokaisella säästön paikka! Lähiseudulla tuotetun ruoan osto on parasta! Älytöntä raahata jotain lammasta Uudesta-Seelannista tai kurkkua Espanjasta!
Olisko esim. teidän mahdollista hankkia lisäjärjestelmäksi maalämpöpumppu?
Muutoin aika varma konsti säästää on tuo kolmosen sanoma eli kulutuksen vähentäminen. Älä osta tavaroita äläkä matkusta paitsi kun pakko. Äläkä lentäen silloinkaan.
Pesupähkinät pesevät meillä vähemmän likaisen pyykin ja etikka toimii huuhteluaineena. Entä sooda? Kuulin eilen, että sillä voisi pestä lähes kaikkea, jopa (valko)pyykkiä. Ap
En voi käsittää ihmisiä jotka saunoo päivittäin! Mitä tuhlausta. Samoin kuten ne puukiukaat mökeillä eivät ole välttämättä mitään luontoa säästäviä.
Itse pyrin aina käyttämään kankaista kauppakassia tai ostoskoria enkä osta muovipussia kuin poikkeustilanteessa. Kankainen kauppakassi on omiaan myös vaateostoksilla!
Hehkulamput energiansäästölampuiksi, kodinelektroniikka suljetaan aina käytön jälkeen, ei jätetä stand by-tilaan!.
Jätteiden lajittelu ja kierrätys.
Pakkausmateriaaliroskan minimointi, eli ei ostella pieniä jogurttipurkkeja vaan mieluummin litran purkki. Samoin kaikki yksittäispakattu (juustoissa tms) boikottiin.
Pyöritetään vain täysiä koneellisia pyykkiä / tiskiä.
Tässä joitakin mieleen tulleita joita itse pyrin noudattamaan. Pienistä puroista syntyy suuri joki.
Vierailija:
Ilmeisesti kuitenkin puu-uunin lämmittäminen kannattavat?!?
Vierailija:
Ilmeisesti kuitenkin kompostointi, kulutuksen (tavaroiden ja pesuaineiden) vähentäminen ja puu-uunin lämmittäminen kannattavat?!?
Kyllä, nuo mainitsemasi oat kaikki tärkeitä juttuja. Tietysti muita hyviä asioita ovat:
- kierrättäminen (lasin, metallin, pahvin, sanomalehtien kierrätys ja tietysti kirppareiden hyödyntäminen)
- kestositeiden/kestovaippojen tai kuukupin käyttäminen
- AAA-luokan kodinkoneiden ostaminen
- pesuaineiden huolellinen valinta (ympäristöystävälliset tuotteet, ja esim. pyykinpesuun pesupähkinät)
- lähellä tuotetun ruuan ja mahdollisesti muidenkin hyödykkeiden ostaminen
- ylipakattujen tuotteiden välttäminen
- energiansäästölamput
- kauppakassin käyttäminen, ja hedelmille on olemassa myös sellaisia mukana pidettäviä kangaspusseja, joten muovipusseja ei tarvita
- ekosähkön käyttäminen (esim. Norppasähkö)
- yksityisautoilun minimoiminen, mahdollisesti autottomuus. Jos auto on olemassa, kannattaa käyttää uutta autoa, jonka polttoaineenkulutus on pieni, jne.
Tässä joitakin, mitä tuli mieleeni.
On meillä kyllä ihan oikeakin lämmitysjärjestelmä. Eikä tv ole turhaan päällä. Kesällähän sen tuottama lämpö menee sitä paitsi ihan hukkaan.
Saunomisessa syntyvä lämpö tulee talteen 80-prosenttisesti hyvän lämmön talteenottokoneen ansiosta. Siis lämmityskaudella saunominenkaan ei ole niin suuri synti.
Uuden talomme olemme eristäneet hyvin ja pidämme sisälämpötilan noin 20 asteessa. Lämmityksessä auttaa kaksi takkaa. Puun polttaminenkin on muuten taitolaji ja vaikuttaa aika lailla syntyviin päästöihin. Ali- tai yli-ilmalla polttamisessa tulee paljon päästöjä tai hukataan lämpöä.
Tokihan ne sähkölaitteet lämmittävät. Mutta iankin kattovaloissa on se huono puoli, että se lämpö on sitten siellä katonrajassa ja kukas siitä nauttii.
säästää luontoa ja luonnonvaroja.
niin se ilma katonrajasta kulkee ilmastoinnin viemänä koneelle, joka siirtää siitä lämmön sisään tulevaan ilmaan. Meillä siis 80-prosenttisesti. Alakerrasta se saattaa kulkeutua ylös ihan muutenkin, ei siis ilmanvaihtohormin kautta.
Meni pilkunviilaamiseksi mutta kun tuli puhetta...
Älä käytä tai osta mitään mitä et oikeasti tarvitse.
tosin kyllä se varta vasten lämmitykseen tehty patteri tekee sen työn tehokkaammin, ettei sitä tv:tä kannata pitää päällä jos ei sitä katso