Sukupuoli ja potkut...
Te kenellä useampi lapsi ja ovat eri sukupuolta, onko potkut tuntuneet aiemmin ja voimakkaampina pojalla kuin tytöllä?
Mulla nyt kolmas raskaus menossa, viikkoja nyt 17+4 ja potkuja ei oikeastaan ole vielä tuntunut, mitä nyt jotain epämääräistä... Ensimmäisessä raskaudessa tunsin potkut aika voimakkaastikin jo viikolla 18+ ja toisesta viikolla 15+ ja molemmat aiemmat ovat poikia. Kaikissa raskauksissa istukka on ollut takaseinässä ja niin on nytkin, joten siitä ei ole kiinni. Nyt mietinkin (toivon) että olisko tyttö tällä kertaa tulossa kun potkut lähes olemattomia... en itseasiassa ole edes varma olenko oikeasti tuntenut varsinaisia liikkeitä, vai ovatko olleet kuvitelmaa.
Mitä olette viisaammat mieltä, pitäiskö ottaa yhteyttä neuvolaan vai odottelenko vielä?
Edellinen neuvola oli 19.12 ja seuraavaksi on rakenneultra 7.2
Kiitokset etukäteen jos joku osaa vastata.
Kommentit (4)
Mulla ei siis eroa potkuissa. Esikoinen on poika ja nyt tämä seuraava tulokas on tyttö. Molemmat potkinut tasaseen tahtiin ja joka puolelle.
Äidilläni on kokemukset taas, että poika potki oikealle puolelle ja tytöt vasemmalle. Huuhaa juttuja, mutta hän oli tehnyt tällaisen huomion.
Kolmen pojan triokin olisi aika ihana juttu :)
luotettava keino saada sukupuoli selville kuin esim. mahan muoto, " poikaviiva" , närästys ynnä muut vastaavat, mitä täällä aina pyörii :) Eli uskoo ken tahtoo.
Tosiasia on, että joka raskaus on erilainen, oli tulokas sitten tyttö tai poika. Joka raskaudessa voi olla erilaisia tuntemuksia, vaikka kaikki olisivat samaa sukupuolta. Joka raskaudessa voi olla myös täysin samat tuntemukset, vaikka tulokkaat olisivat eri sukupuolta. Eli ulkoisista seikoista tai oireista ei voi päätellä mitään.
Esimerkkinä oma äitini, jonka maha on ollut tyttömaha kaikissa kolmessa raskaudessa ja hänellä on jokaisessa kolmessa raskaudessa ilmestynyt " poikaviiva" . Hänellä on 2 tyttöä ja yksi poika. Kukin lapsi on liikkunut mahassa omalla tavallaan ja ajallaan. Eli mitä merkeistä voi päätellä: ei mitään.
Mutta onhan se hauskaa yrittää arvuutella.
Eli tänään oltiin sitten ultrassa ja tyttö sieltä sitten on tulossa. Eli ajatukseni tyttöjen heikkomista potkuista pitikin sitten ainakin minun osallani paikkaansa. Kivaa, kahden pojan jälkeen pääsee harjittelemaan tytön hoitamista:)
mulla muuta mutta kaikesta sitä koitetaan sukupuolta selvittää :D:D