Lue keskustelun säännöt.
SF-mitta pysähtynyt??
11.11.2005 |
Moikka!
Onko muilla tällasta.
Mulla on ollu tuo sf-mitta jo viikosta 27 sama, tai kiikkuu 28 ja 31 välillä, viimeksi oli 30 ja silloin jo viikkoja 33+1.
Vauva kuitenkin potkii kovasti ja muutenkin tuntuu kovinkin terveeltä.
Onko ihan normaalia että sf-mitta saattaa tolleen vaan hidastua/pysähtyä??
Neuvolassa ei ole ottaneet mitään kantaa asiaan.
Kiitti jos joku osais jotain vastata.
Kommentit (2)
Vko 30 jälkeen minulla ainakin kasvu on ollut hitaanlaista ja ihan lopussa sf pienenee jopa parilla sentillä.
Monesti on syynä vauvan asentokysymys tai sitten vaihtuvat mittaajat.
Ja muuten, synnytin kaikkein pienimmällä sf:lla isoimman lapsen, 4300g painaneen.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Minulle terveydenhoitaja sanoi viime raskaudessa sf-mitan juututtua 33 cm, että jos se jää kolmeksi mittauskerraksi samaan, niin sitten sitä vissiin vähän tutkittaisiin. Omassa tapauksessani sf-mitta pysyi juuri tuon kolme kertaa samana, mutta mittaaja olikin vaihtunut joka kerta ja sf-mitan muuttumattomuus selittyikin sillä. Kun " oma" neuvolantäti palasi puikkoihin, sf-mitta jatkoi " normaalia" kasvuaan. Ai niin, sillä ensimmäisellä mittauskerralla, kun tulokseksi saatiin tuo 33 cm, taisi olla vähän rohea mittaustulos, kun se mitta pomppasi yks kaks keskikäyrältä yläkäyrälle. Että silleen :)
Jos se sf-mitta ei näytä muuttuvan, niin luultavasti tilannetta tarkastellaan jossain vaiheessa ultralla tms. Jos vauva tuntuu liikkuvan riittävästi, niin kaikki on todennäköisesti aivan kunnossa. Toisaalta jos on esimerkiksi epäilys, ettei vauva enää kasva, niin sittenhän tutkimukset ovat aivan paikallaan.