Hyvät Huomenet pinoon, HUHTI***hurmurit!!!!
Pääsen aloittamaan päivän pinon.
Mitä kullekin ja kenenkin navalle (.) kuuluu??
Itse olen taas yövuorossa töissä, ja täällä on tärkeintä olla valmiudessa ja pysyä hereillä, niin pikkasen tuntuu yö pitkältä.
Joten tästä johtuen olen jo tätä aikaa koneella, en minä normaalisti kuku tätä aikaa.
Parin tunnin päästä tulee aamuvuorolainen töihin, ehdin siis hieman aikaa vielä pörräilemään täällä...Illalla tulen takaisin ennen klo 21.
Omasta (.) navasta:rv 17+4 pyörähti käyntiin. Liikkeitä ei tunnu, ehkä kaveri nukkuu?Ehkä se on sokerihumalassa, kun olen koko yön syönyt suklaatia ja just äsken vedin vadelmaleivoksen nassuun - olivat iltavuorolaiset ihan minua ajatellen ottaneet talteen!
Jouduin töissä itse kertomaan aika aikaisessa vaiheessa raskaudestani, koska mulla oli niin pahat pahoinvoinnit ja väsymys, mitä sitä silloin syyttä salailemaan, olis ne sen hokannut kuitenkin...Ja mulla tuli aika aikaisessa vaiheessa maha näkyviin. Olin jo 14+ vkolla kuin kuudennella kuulla raskaana edellisessä odotuksessa.
Jaksamisia kaikille odottajille!Ruutia vetämättömille!
Kommentit (20)
Ja lämmin tervehdys Tampereelta. Ei tunnu kyllä marraskuulta kun lämmintä on melkein kymmenen ulkona. On kyllä kiva että ei tarvi liukastella mutta jouluksi haluan lunta! =)
Oma napa: vauva(t) on nyt liikekannalla =) Lauantain ekojen selkeiden " potkujen" jälkeen on alkanut sit liikkeet tuntua kunnolla. Eilen illalla ja yöllä kävi semmonen twisti tuolla masussa että huh huh. Terkan mukaan se kielisi siitä että siellä on kaksi tai sitten yksi todella vilkas kun näin aikaisin jo kuuluu =) No torstainahan se selvii sit ultrassa. Eilinen meni kyl ihan pyöritellessä sitä ajatusta että mitä jos meitä nyt on tässä useampi =) Mies on innoissaan ajatuksesta jos tulis kaksoset! =)
Tänään olisi sitten jumppapäivä kivaa! Ostin kotiin sellaisen jumppakuminauhan ja pienet painot että saa kotonakin telkkua katsellessa sit pitää kuntoa yllä =)
Mistä olette ostaneet masutuubin? Mä koitin eilen etsiä mutta en löytänyt täältä Tampereelta. Uudet mammapöksyt sain vihdosta viimein ku olen kulkenut kaverin vanhoilla ja niissä on tyhmästi kilometrin mittanen vetska edes ja tosi hankalat päällä. Nyt on ne semmoset leveäresoriset pellefarmarit =)
Pistin omaa ketjua kyssäriä onko kelleen tehty rakenneultraa jo vkolla 17 ku ymmärtääkseni se tehdään vasta rv 20+ tienoilla? Mullakun on se ultra torstaina niin kuulemma voi olla että sit tehdään rakenneultra samalla vaikka aika on varattu nyt siksi että selvitetään onko geminiraskaus. Ja jos vauva on hyvässä asennossa niin onko näillä viikoilla vielä mahdollista nähdä sukupuolta?
Iloista päivää kaikille!
Annu =)
Pakko on vielä palailla aalloille, kun äskön tuli kiirus lähteä viemään miehelle autonavaimia.
Mua rupes jänskättään ihan kamalasti Annun puolesta. Jos siellä onkin kaks! Wau. Meillä pääsee ultraan viikoilla 11-13 ja sitten vielä rakenneultraan viikon 22 tienoilla. Teillä ei sitten näemmä pääse, jos et ole pientä/pieniä vielä nähnyt. Itse olen niin epäileväinen, että toki kävin ultrassa kurkkaamassa jo viikolla 8, että onko siellä ketään :-)
Mä olen aina haaveillut kaksosista, mutta käytännössä vois olla, ettei mun pinna kestäis sitä rumbaa. Olitko sä Annu muuten Tampereelta? Mulla on kaks tuttua, kellä on kaksoset ja molemmat on Tampereelta. Onkohan siellä jotain ympäristötekijöitä, jotka vaikuttaa asiaan ;-)
Mut jos nyt ihan oikeesti alkasin hommiin. Mun motivaatio on kyllä aika heikko, kun nää työthän loppuu (aika paljon mun raskauteni takia) vuoden vaihteessa ja viikonloppuna sain hoidettua yhen ison projektin loppuun, joten nyt sitten vain odottelen, kuka tulee seuraajakseni ja ajattelin kulutella reilua 80 ylityötuntia veks lyhentämällä päiviä.
nuuppari rv 17+3
Juu Tampereelta olen ja ehkä ne pistää jotain kaksoisgeeniä täällä juomaveteen =) Ajatella että tämä ensimmäinen vauvakin on ihan puhdas yllätys ja jos nyt sitten toinen on siellä kaverina niin kyllä tämä on tuplaylläri. =)
Tampereella ei pääse kaupungin puolesta kuin joko rv13 np-ultraan tai sitten rv20 rakenneultraan. Ja olin valkannu ton myöhemmän jo alunperin enkä ole käynyt omakustanteisesti alkuraskauden ultrassa. Eli nyt sitten nähdään joka tapauksessa ekan kerran vauva silmästä silmään =) On kyllä iso asia että mies on innoissaan ja näkee tässä tilanteessa positiivisia aspekteja kuten jos tulee kaksoset niin niistä on aina seuraa toisilleen yms. Hän haluis muutenkin toisen lapsen mahd pian juuri tästä syystä mutta mä ajattelin kuiten saada vauvat yksi kerrallaan. Välillä suorastaan kauhistuttaa nämä eiliset uutiset mutta toisaalta taas ei. Jos näin on tarkoitettu niin näin mennään =) Mulla ja miehellä toimii onneksi huumori ja hän ymmärsi pitää turpansa kiinni ku mä itkin illalla etten mä olen mikään kultanen noutaja joka menee sitten poikimaan johonkin pahvilaatikkoon portaitten alle =) Heh heh! Mutta kerron kyllä täällä heti että pitääkö meidän varautua kesälomareissulle puolijoukkueteltalla vai selvitäänkö vähemmällä =)
Edelleen iloista tiistaita!
Annu
Uusi aamu ja uudet kujeet.
Olin eilen ihan naatti kun tehtiin ruoan jälkeen lettuja. Lapset söi niitä heti, mutta minä kävin ensin saunanlauteilla naattimassa löylyt (ja lapsetkin tietysti, mies oli töissä). Sen jälkeen istahdin telkun mussuttamaan lettuja, mansikkahilloa ja kermavaahtoa... nami nami. Kyllä oli hyvää. Yleensä en mene saunaan ennen klo 8, koska se ramasee niin kovasti, mutta nyt mentiin jo 19.30, joten olin sitten ihan pihalla klo 20. Onneksi oli lapsetkin. Vain nuorinta ei nukuttanut, joten pistin istumaan telkun eteen katsomaan hänen lemppari piirrettyjä ja painuin pehkuun. Kahden tunnin päästä heräsin siihen kun nuorimmainen huhuili minua nukuttamaan...
Tänään lähden lahjaostoksille kun nuorimmainen täyttää kohta 2v. Mielessä on jo pari kivaa lahjaideaa. Viikonloppuna pidetään vasta kekkerit koska vanhempani tulevat sitten kylään. Äitini lupasi tuoda kakun mukanaan (työpaikkaetuna saa joskus kakun tosi halvalla ja ne on toooooosi ihania) eli pippalot tiedossa.
Oma napa: ei mitään erikoista. Olen tarkkaillut painoa ja viimeisen kuukauden aikana ei ole paino noussut yhtään!!! Olen tosi tyytyväinen! Siis sen takia kun paino on noussut JO 4 kg, joten hyvä kun ei nouse ihan heti perään seuraavat 4 kg. Toivon, että pääsisin tuonne rv 20 paikkeille ennen kuin tulee seuraava lisäkilo...Rajaksi olen laittanut 8 kg koko raskauden ajalle. Tähän tietysti syynä se ettei BMI ole mikään 20 vaan yli 30 =/ En halua tämän raskauden tuovan yhtään " lisäkiloa" joita joudun sitten tiputtelemaan vauvan synnyttyä kun omiakin on ihan tarpeeksi. Viime raskauden jälkeen sain jo laihdutettua 10 kg.
Minulla nämä raskauden aikaiset kilot menee ihan sekaisin. Ekasta raskaudesta tuli 26 kg, koska söin kaikkea mitä mieli teki. Tokasta ei tullut kuin 3 kg, koska söin terveellisesti ja jätin makean melkein kokonaan. Tässä raskaudessa olen yrittänyt syödä terveellisesti, mutta myös antanut periksi vähän makeanhimollekin, saa nähdä miten käy.
Tämmöistä täällä. Nyt ei auta muuta kuin jäädä jännäämään Annun torstaista ultraa. Annulle muuten tiedoksi, että rakenne ultra tehdään viikoilla 18 -22 tietääkseni, mutta kai se voi tehdä pari päivää aikaisemminkin. Itse olen menossa sinne vajaa 20 viikolla...
T: Siriin ja salarakas rv 17+5
Täälläpä taas minäkin, tuli mukava tauko töissä niin ehdi koneelle.
Annu: ostin masutuubin Bebesistä helsingistä, niillä on myös verkkokauppa (www.bebes.fi). Maksoi jotain 20 euroa, ja jälkeenpäin kyllä ajattelin että olisi ollut aikasta helppo ommella tuo tuubi itsekin ohuesta trikookankaasta. Ja halvempaa...
Omaan napaan: pieniä liikkeitä tuntui taas eilen illalla, muuten olossa ei uutta. Massu kasvaa ja pullistuu oikein mukavasti. Huimaa välillä, luulen että verenpaine on aika alhaalla. Viime yönä sain nukahdettua vasta yhden jälkeen kun esikoinen sai uhmakohtauksen unissaan ja karjui puoli tuntia kurkku suorana.
Viiden tunnin yöunien jälkeen nyt kyllä vähän nukuttaa.
Mutta takaisin töihin.
Mukavaa tiistain jatkoa kaikille!
Lala76 16+3
ennen kouluun lähtöä. Annu kyseli siitä rakenneultrasta. Meillä ihan ohjeessa lukee että 18-22 viikoilla. Mulla tulee huomenna 18 viikkoa täyteen ja aamupäivällä ollaan menossa rakenneultraan. Myös np-ultrassa käytiin, viikkoja oli silloin jotain lähemmäs 12. Aikaisemmissa raskauksissa, jotka olleet siis 97-98 ja 98-99 oli rakenneultra ekasta viikolla 16+1, joka vastaskin viikkoa 15. Ihan hyvin sai jo sillon kait tärkeimmät näkyviin. Toisesta päästiin jo np-ultraan, se oli viikolla 13, la muuttui silloinkin, vastasi viikkoja 12+2. Rakenneultra tehtiin tästä toisesta viikolla 17+1. Ja hyvin näkyi.
Mulla on likkakaveri joka odottaa kaksosia ja rakenneultra tehtiin eka kerran jo reippaasti ennen 18 viikkoa, taidettiin tehdä myös toisen kerran myöhemmin. Elikkäs vois olettaa että Annulle tehdään samalla (tai siis vauvalle/vauvoille) rakenneultra. Tulepas heti sitten kertomaan ultrauutiset, täällä jännitetään kans tulosta.
Kuulemisiin, käärö3 ja sintti 17+6
ruuan valmistuessa on hetki aikaa hengähtää koneellakin :) ei tosiaan uskoisi että on marraskuu, vähän turhan lämmintä. muksutkin oottaa lunta kuin kuuta nousevaa.
sitten omaan napaan jossa ei paljon muutoksia ole tapahtunut viikko vain vaihtui eilen 18, kylläpä aika rientää. olen vihdoin saanut pientä makean himoa kehiin, jee! mutta suolainen on silti edelleen in.
liikkeet tuntuvat vaihtelevasti toisinaan on hyvinkin hiljaista ja sitten on ihan pakko tökkiä että ollaanko siellä vielä hengissä...onneksi ensi viikolla on rakenneultra.
jouluhössönä menin ja ostelin lapsille jo joululahjat. tuli vähän törsättyä mutta mitäpä siitä joulu on kerran vuodessa vaan... :)
tarttuipa sieltä kaupalta mukaan pieni vaippapakettikin, oli ihan pakko ostaa vaikka aikastahan se on!
päivän jatkot kaikille!
Viikonloppuna täällä kyselin millaista on lapsivesi, kun epäilin sitä tihkuvan voimakkaan yskän johdosta. Olen jo pari viikkoa ollut flunssassa, jonka pahin osa on tämä yskä! Ja kahden sektiolapsen äitinä kun en tiedä lapsivedestä mitään.
Niinhän se asia sitten oli, että lapsivettä sieltä hulahtelee aina välillä kun yskänpuuskat panevat kohdun supistelemaan oikein kunnolla ja kivuliaastikin :(
Vietin eilisen äitipolilla, nyt olen kotona ja " tuplasaikulla" , kun sekä flunssasta että supisteluista johtuen joudun lepäämään. Ei tässä kuulemma paniikkiin tarvitse vielä joutua, uusiutuuhan se lapsivesi koko ajan mutta kyllä tämä kurjalta ja pelottavalta tuntuu näillä viikoilla (17+1) Kun oltaisiin edes kymmenen viikkoa pitemmällä! Tai vaikka edes kahdeksan, niin tämä ei pelottaisi niin kovin.
Yritän kyllä kovasti ajatella positiivisesti, että jos tilanne olisi todella paha minut olisi otettu osastolle. Ja sitten pääsen siihen toiseen vaihtoehtoon, että koska sikiö ei kuitenkaan ole vielä elinkelpoinen kohdun ulkopuolella niin eivät sen takia ota minua sisälle...
Mutta ei auta kuin toivoa parasta! Kun pääsisin tästä yskästä, kuulostaa varmaan uskomattomalta, mutta tämä on lähes tauotonta. Ei auta juominen, ei kurkkupastillit :( Viime yönä heräsin kolmelta yskimään, enkä saanut enää nukuttua.
Ja huonosta omastatunnosta huolimatta vein myös viisivuotiaan hoitoon 9-15, ja eskarilaisemme viettää myös pari tuntia hoidossa eskarin jölkeen. Ja näin aion tehdä ainakin tämän viikon, jos saisin tosiaan levättyä. Kun yleensä jos olen kotona eivät lapsetkaan ole hoidossa.
Tämä viesti oli nyt pelkkää marinaa ja valitusta ja huonoa olpoa, mutta onneksi voin tänne purkaa tätä ahdistusta.
Rv 16+5 lukee neuvolakortissa
Kuukautisten mukaan menossa on 15+4, mutta np-ultran mukaan 17+0. Neuvolatäti sitten tänään laittoi tuon 16+5. Mun matikkapää ei enää riitä näiden viikkojen laskemiseen, mutta mennään nyt sitten rakenneultraan asti näin. Se on muuten ilmeisesti viikolla 47 eli reilun kolmen viikon päästä, varmistuu varmaankin huomenna. Seuraava neuvola on 30.11., sitten pääseekin täyttämään jo kelan lappuja.
Tässä vielä neuvolakuulumiset:
Paino: 58,9 kg (todelliseen lähtöpainoon +1,1 kg, 250 g/vko)
Turvotus: -
RR: 111/64
Virtsanäyte: -
Syke: +, n. 130
Liikkeet: +
Kohdunpohja: s-n/2 eli siis hieman navan alapuolella
Neuvolääkärille olisin päässyt viikon päästä, mutta en nyt sitten kuitenkaan vielä varannut aikaa, kun masu tuntuu taas rauhoittuneen. Varmaan kysyn seuraavassa ultrassa, jos voisivat tarkastaa tilanteen. Neuvolatäti ei tällä kertaa pahempia sammakoita suustaan päästellyt, mitä nyt merkkasi korttiin miinukset sokerin ja valkuaisen kohdalle ennen näytteen tutkimista...
Päivittäjälle tiedoksi, että annetaan sen mun la:n olla toistaiseksi se mikä siellä on, vaihtoehtoja kun on tällä hetkellä vähän turhan monta (11.4., 13.4., 20.4 ja 21.4)...
Riax ja pikkuveli rv 16+5
Aurinko paistaa kirkkaalta taivaalta täällä Pohjanmaalla!=)
Ihanaa vaihteeksi jo näinkin, täällä kun on ollut monta päivää jo niin märkää ja pimeää.
Oma napa: Viikko 17 tuli täyteen tänään. Mahaa ei vielä näy juuri ollenkaan, välillä on ollut turvotusta minkä vuoksi maha tuntuukin niin valtavalta. Tuollainen pieni kohouma tuossa alavattalla on...Kovin ihmiset ihmettelevät olenko edes raskaana, kun ei ollenkaan vatta kasva. Toki olen pitkä, joten vatta peittyy pituuteenikin varmaan osaksi.
Liikkeitä olen tuntenut jo jonkin aikaa. Iltaisin nukkumaan mennessä alkoivat liikkeet tuntumaan, kovin olin vain itse kauan aikaa epävarma, että onko nämä nyt sitten niitä liikkeitä vai liekö vain närästystä..=)
Viime neuvolakäynnillä paino oli noussut yhteensä kaksi kiloa, verenpaine oli laskenut 105/50...Tuumattiin vain, että ihan hyvä vielä?
Hb:ta ei mitattu ollenkaan...Kaikki oli muuten sitten ihan ok!
Tässä nyt sitten tarvitsisi vielä odotella tämän kuun loppuun, jolloin on rakenneultra, viikkoja tällöin on 21.
Mutta nyt lähdenkin tästä lenkille nauttimaan hienosta ilmasta!=)
Pieniä kauan odotettuja hipaisuja tuntuu masussa aika ajoin. En tiedä kuvittelenko pierun mahassa olevan liikkeitä, vai onko tää oikeasti masuasukki. Rakenneultra on mulla 31.11 eli silloin tasan rv20. Siihen on siis se koko pitkä kuukausi aikaa... Neuvolatäti sanoi mulle, että jos liikkeet eivät tunnu vielä viikolla 19, ei tarvi vielä sittenkään huolestua. Mulla on istukka etuseinässä, joten se vaimentaa liikkeiden tuntumista. Toisaalta, nää kuukaudet on menneet sellaista kyytiä, että ehkäpä se marraskuukin vilahtaa joulua odotellessa. Ja toivottavasti pippuri saa pian jerkkua rantenteeseen, että voi ottaa kunnon tuntuvat twistit masussa!
Eusenia: jos lääkäri sanoi, ettei kannata huolestua niin älä huolestu. Jos todella yskit noin rajusti, niin varmasti lapsiveden liraukset johtuu siitä. Lepää, lepää ja lepää!!! Pidetään peukkuja sulle!
Vapaa päivästä nauttien,
Madelei + pippuri 16+1
Eilinen päivä oli helvetillinen.
Tosiaan,neuvolan täti ylitti eilen itsensä aivan täysin.
Kerroin niitä supisteluistani ja tädin vastaus oli,kuin kaupan hyllyltä otettu;Klamydia aiheuttaa supistuksia.
Mullahan heti verenpaine nousi ja hermostuin täysin ja rävähdin puhelimeen,että millä perkeleellä se tarttuu,kun 10-vuotta ollaan miehen kanssa kimpassa oltu ja kertaakaan ei vieraissa ole tarvinnut käydä.Täti tokaisi,että noh,se on ollut sinulla jo ennen tätä suhdetta.....Eli YLI 10-vuotta sitten olisin tartunnan saanut ja kaikkihan tietävät,että klamydia ei idä niin kauan,eli ymmärsin kyllä mitä tätyli rivienvälistä tahtoi sanoa;Jompikumpi meistä on vieraillut " aidan toisella puolella" ja nyt pöpö on alkanut oirehtimaan.
Siihen ei akka osannut sanoa enää mitään,kun kysyin,että no miksi sitten ukkoni on oireeton,jos kerran mulla on tartunta ja ilmeisestikkin olemme harrastaneet suojaamatonta seksia,koska olen raskaana.
Jotain muminaa sieltä puhelimesta kuului ja puheenaihe vaihtui.
Meitä loukkaa ja suututtaa tuollanen paskanjauhaminen,koska me olemme tosiaankin molemmat uskollista sorttia ja tavatessamme molemmat olimme täysin puhtaita.
Testeihin voisin tietysti mennä,jotta haahka saisi mielenrauhan,mutta periaatteitani vastaan sotii,että joutuisin vieraalle ikäänkuin toditamaan,että vieraissa ei ole käyty.Silloin,kun me mieheni kanssa tiedämme,että muiden jalkovälien juurella ei ole hääritty,niin silloin se pitää myös muille!!!
Olen sen verran asioita selvitellut,että saan vaihtaa joulukuun alusta neuvolaa,koska kuulun tavallaan kahden piirin rajalle,eli voin valita kumman piirin neuvolassa on helpompi käydä.
Joudun sen yhden jo varatun ajan tuolla keskitysleirillä vielä käymään.
Huomenna käyn näyttämässä paikat neuvola lääkärille.Ja tuolloin ilmoitan,että seuraava käynti on viimeinen,tädille pidän pienen luennon,että kuinka asiakkaita ei pidä kohdella.
Voitte kuvitella,kuinka raivoissaan mieheni on.
Anteeksi selvitys,mutta pakko oli kirjoittaa ja pauhata=D
Liikkeistä en edes viitsinyt eilen kysyä.Mitään ei tunnu,ei edes illalla,vaikka kuinka yritän kuunnella ja tunnustella.
Ajatus,että masussa ei kaikki ole kunnossa tulee mieleeni,mutta eipä ole ketään,jolta asiaa kysyä.Tuolta pirttihirmulta minä en kysy enää yhtään mitään.Ja tuskinpa se sitä ottaisi kuuleviin korviinsakkaan.
Noh,lopetan tämän voivoivoi-virteni tähän=D
Niksu78 17+6
Oikeesti TÖRKEETÄ TOIMINTAA sun neuvolassa!!!!!! Siis huh huh!! Mulla kiehahti kans samantien!! Jumalauta mikä akka tommosia klamydioitaan hehkuttelemassa se sun terkka. Hyvä et saat vaihtaa neuvolaa!!! Koita jaksaa!!! =)
Olipas kiva taas lukea mitä teille kuuluu. Tässä on jo jonkin aikaa vierähtänyt, kun en ole ehtinyt netissä paljon pyöriä. Nyt on muutto hoidettu ja opiskellessa menee tämä viikko ja seuraavakin.
Viime viikolla oli neuvola ja kaikki oli kunnossa. Painokin oli noussut juuri sopivasti ja vauvan sydänäänet kuuluivat hyvin. Tosin pikkanen innostui tekemään kuperkeikkoja toimenpiteen aikana ja aina taajuudet meni sekasi. Terkkari kyselikin että olikos tämä vauveli näin villi ultrassakin. No olihan se, sitten kun uniltaan heräsi! :) Niin ja hemoglobiini oli pudonnut sen verran alas, että täytyy aloittaa rautalääkitys. Olisin ehkä ite halunnu vielä kokeilla ruokavalion muutosta, mutta kaipa nuo alan ammattilaiset tietää.
Liikkeitä ei vissiin vielä kannata minun odotella, kun terkkari sanoi moneen otteeseen, että sitten viikolla 20 tai vähän ennen ne liikkeet vasta on niin voimakkaita että pystyn ne tuntemaan. Täytyy kai vain malttaa odottaa siihen saakka!
Seuraavaksi olisikin sitten muutaman viikon päästä rakenneultra. Kivaa päästä taas kurkistamaan, mitä siellä mahassa tapahtuu. :)
Muuten täällä on kaikki ihan mukavasti. Masu kasvaa pikku hiljaa ja mies jo sanoi, että kyllä alkaa kohta kaikki huomata että raskaana ollaan... Pitäisi kai kohta kertoa pienille sisaruksillekin ennen kuin alkaa tulla suoria kysymyksiä!
Mutta täytynee jatkaa tutkimussuunnitelman tekoa! Aurinkoista ja reipasta päivän jatkoa kaikille!
hmar 16+2
Yritänpä kommentoida, kun oli niin monia mielenkiintoisia juttuja!
Annu: ilmoittele tosiaan torstaina kuulumiset, wau, aivan tässä itekin jännittää! Ite olisin oikein mielelläni ottanu vastaan kaksoset, mutta ultrassa on jo todistettavasti nähty, että yksi kappale sieltä on tuloillaan. Hyvä niinkin, onhan sitäkin toki ehditty jo odottaa! Jos sitten vaikka seuraavalla kerralla, suvustakin näitä trendejä löytyis...
Eusenia: otahan rauhallisesti eikä sulla oo mitään syytä potea huonoa omaatuntoa, kun laitat lapset hoitoon. Ei noin pienten kanssa lepäämisestä mitään tule ja sitähän sun kroppas nyt aivan selkeästi kaipaa. Koitapa muuten vaikka laittaa hunajaa kuumaan veteen, se mulla joskus auttaa kovaan yskään kun muut konstit ei auta.
Neuvolatädin käyttäytymisestä joku kirjoitteli, sori en muista enää nimeä: siis kyllä oli törkeätä!!! En voi käsittää mikä se tyyppi on oikein olevinaan!! Annahan tulla oikein olan takaa sille palautetta, ei tuollanen käytös sovi! Tuntuu aika monella olevan elämäänsä kyllästyneitä neuvolatätejä... Luulis, että tuo nyt on terkkarin ammatin hankkineelle ihmiselle aivan kiva paikka, mun mielestäni ainakin peittois jonku kouluterkkarin paikan mennen tullen! Itellä on onneksi aivan kiva neuvolatäti, toinen täti tälläkin paikkakunnalla on kuuleman mukaan melko omalaatuinen.
Oma napa voi hyvin, ei mitään uutta länsirintamalla. Iltaisin on vähän ahdistava olo kun tuo ylämaha turpoaa ja tuntuu, ettei ruoka kunnolla laske mutta muuten kaikki jees. Käväisin vähän kävelyllä kun on niin kiva ja jopa vähän aurinkoinen keli. Tein samalla vähän jouluostoksia kun sattoi sopivasti pari juttua löytymään.
Nytpä luulen, että on taas jonkinlaisen tankkauksen eli syömisen aika. Sitten voisin vaikka pestä pari ikkunaa kun tuo ilmakin on noin lämmin.
Tiistain jatkoa!
Finnmar ja Tähti 18+2
tänään ajoissa paikalla. Minä kävin hoitamassa 5 viikkoista vauvaa ja hädin tuskin uskalsin vaihtaa kakkavaippaa, kun pelotti että se menee rikki. Ei pysty millään muistamaan, että oma tyttö on ollut vielä pienempikin kuin tämä ruusunen.
Aika mielenkiintoinen asenne neuvolantädillä! Multa otettiin kyllä klamydia ja hiv-testi ekalla neuvola käynnillä, kuuluu ainakin meillä ihan rutiineihin, varsinkin meillä " nuorilla" äideillä. Olen samanikäinen kuin sinä Niksu. Kun kysyivät että suostunko testiin, niin totta hitossa suostun! Mutta aivotonta alkaa tässä vaiheessa vallankaan puhelimessa ilman mitään perusteita laukomaan tollaista.
Asiasta seipääseen. Meilläkin paistaa aurinko pitkästä aikaa. Tyttö meni huutaen päiväunille ja ajattelin mennä pihaan pesemään autoa.
Huominen olisi vielä saikkua Pepin silmätulehduksen takia ja sitten takaisin työn**skaan. Tympii koko paikka jo, kai se johtuu siitä että tietää kohta pääsevänsä pois.
Ai niin, Annu sua jännättää varmaan aivan mielettömästi. Ekan ultran rv7 kuvissa näkyi vielä tosi selvästi ruskuaispussi, mutta lääkärikään ei ollut silloin varma onko alkioita yksi vai kaksi. Jännäsin sitä sitten viikon Bulgarian lomalla ja pääsin heti palattuani uudelleen tarkistamaan asian ja meille on tulossa yksi vauva, mutta ehdin jo kypsyä ajatukseen kahdesta vauvasta. Peukkuja, en tiedä kumpaa toivotte, mutta joka tapauksessa peukkuja!
Peppinetta 18+1
Vastaan pikaisesti tuohon masutuubikyselyyn (olen tätä nerokkuutta täällä ennenkin mainostanut, liekö kenenkään muun mielestä yhtä oiva idea...):
Resoriputki! Siis resoria (sitä venyvää, mitä on vaikka college-paidan helmassa) valmistetaan putkena. Putkia on usean levyistä (ja paksuisia, ite tykkään ohuemmasta), mutta käytännönläheisten tutkimusteni tuloksena olen huomannut, että monesti putket ovat juuri sopivia tämmöisen keskikokoisen naisen raskausmahan peitoksi. Ainakin itellä kävi melko alusta ihan loppumetreille asti, onhan aika venyvää kamaa. Ja väreissä on yleensä valinnan varaa. Ite en ole mitenkään reunaa huolitellut, leikannut vain sopivat pätkät, joko vain mahalle tai sitten topiksi asti. Olinpa jopa yhdet pikkujoulut tuubimekkoon pukeutuneena-eikä hävettänyt yhtään! Reilusti vain mittaa tuubille ja sopivasti rypytystä.
Heissan vaan kaikille...
Uskomatonta tosiaan miten se neuvolan täti oli käyttäytynyt... :(
Vaikea ajatella miten itse olis asiaan reagoinut, olisin varmaan jäänyt sanattomaksi...
Sitten tuo oma napa... mulla on ollut jo muutaman viikon issias kipuja vasemmassa pakarassa :(
Tosi ikäviä kun vetivät lähes jalan alta tänään. Onneks vain tuolla toisella puolella ja onneks ei koko ajan pahoja... vähän vaihdellen.
Toivottavasti ei jatku loppuraskauteen... nyt vasta viikkoja 15+4.
Onks muilla vastaavia kipuja??
Mikäköhän näihin auttais?
Mulla alkoi ekassa odotuksessa issiaskivut aika aikaisessa vaiheessa, rv 12+ jotain.Villasukat jalassa kuljin kesänkin, ja jalkaan matala/tasapohjaset kengät.Villasukkien pitäs kai jonkun värijutun mukaan olla harmaat.
Tässä odotuksessa olen mennyt nukkumaankin villasukat jalassa jo monen viikon ajan, varmuuden vuoksi...Nyt rv 17+4
Tänään tulinkin aikasin töihin, kun miehellä oli työkeikka tässä nurkilla ja autonperä oli täys tänne toimistolle kuuluvaa tavaraa, joten ei auttanut kuin herätä viideltä ja hypätä miehen kyytiin - niin, ja tietysti ensin hommata lastenvahti aamuksi viemään tytöt päiväkotiin.
Täällä on ihanan hiljaista puuhailla ennen kahdeksaa! Sitähän vois vaikka viihtyä työssään, jos olosuhteet ois aina tällaset ;-)
Oma napa on (kirjaimellisesti) pullistunut. Sen lisäksi, että vatta kasvaa, on mulla aikmoinen napatyrä =/
Mutta nyt hommiin. Kivaa päivää kaikille!
nuuppari