Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys " Yleisesti allergisoivista" ruoka-ainesta!!

01.02.2006 |

Hei!



Tällä palstalla on näiden allergia-asioiden " maallikkoasiantuntijoita" , joten kysynpä nyt, millaista ohjeistusta te olette lääkäreiltä ja ravitsemusterapeuteilta saanut!



Kun tytöllämme todettiin vuosi sitten maitoallergia, saimme lääkäriltä ohjeet välttää yleisesti allergisoivia ruoka-aineita siihen asti kunnes tyttö on 2 v. Eli esim. kalaa, kananmunaa, suklaata, mansikoita, sitrushedelmiä, paprikaa, tomaattia jne. ei edes kokeilla ennen kahden vuoden ikää.



Hämmästykseni oli suuri, kun olimme juuri yhteydessä ravitsemusterapeuttiin, joka sanoi, että käsite " yleisesti allergisoivat ruoka-aineet" on hylätty jo vuosia sitten!! Että kyseessä on 70-luvulla syntynyt ajattelu, joka on täysin vanhentunut, eikä päde nykyisessä ruokakulttuurissamme. MITÄÄN ruoka-ainetta ei tarvitse välttää ennen kuin on todettu, että lapsi on sille allerginen.



Ovatko muut saaneet tällaisia " vanhentuneita" ohjeita lääkäreiltä? Vai onko ko. ravitsemusterapeutti jotenkin erityisen uudistuksellinen?



Mielenkiintoista olisi tietää, että jos/kun teillä on kokeiltu näitä yleisesti allergisoivina pidettyjä ruoka-aineita, niin ovatko tämän ryhmän ruoka-aineet aiheuttaneet oireita?



Aika ristiriitaista ohjeistusta...



















Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

imetysdieetin aikana lääkärin neuvosta. Ne eivät myöskään olleet ensimmäisinä listalla, kun alettiin kokeilla, mitkä ruoka-aineet lapselle käyvät, koska ovat kuitenkin todennäköisemmin ei-sopivia kuin kuin jotkut muut. Meidän lapsella muna-allergia on paha, ja kaakao ei käy. Muut tuolta listaltasi kyllä käyvät - olen tosi iloinen, että esim. uskalsimme kokeilla kalaa, koska se on lapsen suurta herkkua.

Vierailija
2/3 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kuullut että käsite olisi vanhentunut, tosin meillä niin allerginen poika (maito, muna, soija, kotimaiset viljat ja hedelmiä/vihanneksia) että kaikki aineet testataan edelleen yksi kerrallaan vaikka ikää yli 2v. Sopivia on n. 15 kpl.



Ajattelen itse niin että koska on joukko ruoka-aineita jotka aiheuttavat suuremmalla todennäköisyydellä oireita kuin toiset, niin ei kannata aloittaa testaaminen niistä jos kerran ruokavaliota haluaa laajentaa. Meillä kun yhden ruoka-aineen testaaminen saattaa viedä lähemmäs kuukauden jos väliin tulee flunssia tms niin testaamme kyllä ennemmin sellaisia joiden todennäköisyys sopia on suurin (riista, kesäkurpitsa, kurkku, marjat jne). Vaikka tiedän että mille tahansa voi olla allerginen.



Tomaattia testattiin sen toiveessa että se jollain ihmeen lailla sopisikin, mutta eihän se sopinut.



Kuvittelisin että tuo käsite on siinä mielessä vanhentunut että kun 20 v sitten itsellä oli taiveihottumaa niin kiellettiin kättelyssä kaikki " yleisallergisoivat" sen kummemmin testaamatta kotona tai lääkärissä. Nyt kuitenkin allergologi sanoi poikamme taiveihottuman olevan riippumaton allergioista (minkä allekirjoitan täysin sillä kun sitä ilmeni ruokavaliossa ei ollut ollut muutoksia). Eli aiemmin kun yhdelle oli allerginen niin oltiin muka kaikille (itse en edes tiedä oliko silloinen oma ihottuma allerginen) kun nyt taas todetaan että kaikki on syytä testata erikseen.



Kuitenkin moniallergisen vauvan/taaperon ruokavaliota laajennettaessa on mielestäni turha käyttää aikaa niihin jotka suuremmalla todennäköisyydellä eivät sovi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja noissa listoissahan on periaatteessa sekoitettu 2 asiaa eli pikkulasten tavallisimmat ruoka-allergiaa aiheuttavat proteiinipitoiset aineet eli muna, maito, vehnä, soija... ja sitten nämä aineet jotka saattavat ärsyttävät atooppista ihottumaa joskus ilman allergiaakin: suklaa, sitrukset, mansikat jne.

Meidän moniallergiselle tytölle lääkäri ainakin neuvoi kokeilemaan kalaa, koska se on terveellistä, eikä välttämättä ole yhteydessä noihin muihin. Ei se kuitenkaan sopinut, vaan aiheutti monen päivän oksentelut, mitkä mikään muu ruoka ei ole tehnyt. Myös soija oli tosi paha, suosittelen kokeilemaan varovasti.



Meidän poika oli allerginen vain perusruuille: maito, muna, kaura, palkokasvit. Suklaa, sitrukset, mausteet, kala jne. kävivät kaikki. Ihottumaa ei ollut.



Tytöllä taas on atooppinen iho, ja hän reagoi juuri noihin ärsyttäviin: suklaa, sitrukset, sinappi jne. jo rintamaidon kautta ja ennen perusruokiin reagoimista. Eli jos on ihottumaa niin niitä kannattaa ehkä kokeilla varovasti.