voiko yhdessä kierrossa olla 2ovulaatiota
Kommentit (4)
että kaksi munasolua on irronnut samassa kierrossa. Silloin niiden kyllä pitää irrota lähes samanaikaisesti, jotta molemmat voivat kiinnittyä kohtuun.
Tuota en ole koskaan kuullut, että voisi olla kaksi ovulaatioita vaikka viikon välein. Ehkä joku muu osaa valaista siitä.
Eli saman lh-huipun seurauksena voi irrota kaksi munasolua peräkkäin. Mutta siis vuorokauden sisään irtoavat molemmat.
ensimmäinen ovulaatio oli kp 14-15(oletettavasti) mutta ovulaatiotestiin tuli kaksi vahvaa viivaa 2pv ennen ovulaatiota+viikko sen jälkeen, jolloin kp 19 podin normaalit ovulaatiokivut+bongasin ovislimat. kp 18 jo alkoi ovulaatio testin viivat haaleta ja nyt ei enää tule kuin se yksi viiva. ihmettelen myös että olisiko voinut olla 2 ovulaatiota vai kenkkuileeko kroppani todenteolla.
lähti vähän nopeesti... Mutta siinäpä se kysymys olikin. Kun kuulin näin väitettävän. Eli kun on bongannut yhden ovulaation, niin voiko olla mahdollista että tulisi vielä samassa kierrossa toinenkin perään? Voiko 2munasolua irrota samassa kierrossa? Silloinhan kierto olisi varmaan aika pitkä mutta... Jos tämä on totta, niin voisiko joku kertoa missä tällaista fakta lukee?