Hedelmöittymisen jälkeen vuotoa?
Osaiskohan joku kertoa mulle, minkälainen vuoto on normaalia/asiaankuuluvaa mahdollisen hedelmöittymisen jälkeen? Vai onko se yleensäkään normaalia vai pitäisikö ennemmin olla vuotamatta?
Tilanne on se, että kovasti toivon tärpänneen tässä kierrossa (noin viikko sitten), mutta sen jälkeen on ollut aika paljon limaista vuotoa. Ei lainkaan veristä tms. Oikeastaan vuoto on ollut normaalin ovulaatiovuodon kaltaista eli onkohan nyt kuitenkin käynyt niin, että ajoitus oli liian aikainen ja ovuloinkin vasta (liian myöhään) pupuilun jälkeen? Alavatsaa on jomottanut nyt pari päivää oikein huolella, niinkuin olisi menkat tuloillaan, mutta sekin ilmeisesti voi olla merkki ovulaatiosta?
Oli ihan pakko kysäistä asiasta, vaikka alankin kallistua siihen suuntaan, että tästä kierrosta ei varmaankaan tullut täysosumaa:(
Kommentit (2)
Niukkaa limaista vuotoa kp 11-12, puuhastelua kp 12 ja kp 14 alkaen enemmän vuotoa, joka ei ota loppuakseen. Eniten limaa tuli kp 16-17, vatsaa jomottanut kp 16 saakka oikein kunnolla ja tuntuu vaan pahenevan. Särkyä molemmilla puolilla vuorotellen, kun yleensä ovulaatioon liittyvää vatsan nippailua on päivän pari ja ainoastaan toisella puolella. Ja normaalisti limantulo kestää pari, max 3, päivää, mutta nyt siis jo viides päivä menossa.
Noh, mitä todennäköisemmin kaikki on vain toiveajattelua, kuvailemani " oireethan" sopivat lähestulkoon täydellisesti ovikseen. En vain ole varma minä kp:nä ovuloin ja viime aikoina lyhentynyt kiertoni on saanut epäilemään, että mahdollisesti ovuloisinkin aikaisemmin kuin olen luullut. Olen kuvitellut oviksen tapahtuvan kp 14 tai 15, sillä 28 päivän kierto on ollut pitkän aikaa hyvin säännöllinen, mutta nyt se on hieman lyhentynyt muutamana kuukautena.
Yritän nyt olla elättelemättä turhia toiveita ja säästää energiaa uuteen yritykseen ensi kierrossa:)
Ja miten pitkä kierto sulla on normaalisti?
glemei