Ovulaation plussasin 8pv sitten, nyt taas plussaa loppukierrosta, mitä tarkoittaa ?
Heippa palstalaiset !
Täällä uusi vieras, ehkäpä kohta myöskin palstalainen, vauvakuumeisia kun ollaan ;-)
Jätin pillerit pois joulukuussa. Kp 14 bongasin acon testillä ovulaation, kahtena seuraavana päivänä tuli sitten vain hailakka viiva, joten eiköhän ovulaatio lienet ollut kp 14.
Nyt sitten on masussa ollut aivan outoja tuntemuksia, nippailee/vihloo ja on ns. turvonnut olo. Olen nyt kp 21/22 tehnyt molempina päivinä huvikseen ovulaatiotestin, ja molemmilla kerroin tullut välittömästi plussa, ja kontrolliviiva on tosi tumma. Mistä tässä voi olla kyse ? Olen lukenut, että testi voi mahdollisesti näyttää raskaudenkin, mutta voiko näin aikaisessa vaiheessa ?
Kaunis kiitos vastanneille palstalaisille jo tässä vaiheessa ;-)
Kommentit (3)
Ovistesti voi näyttää raskauden, mutta raskaustestillä ei voi bongata ovista. Siis, ehkä olet raskaana!? Käypä hakemassa joku herkkä raskaustesti (sellainen joka reagoi jo 10IU/ml) apteekista ja testaa. Herkkä testi kannattaa valita siksi, että sulla on kuitenkin aika vähän aikaa tuosta oviksesta.
Jotkut pitkäkiertolaiset kärsivät PCO:sta, jonka rakkulat aiheuttavat vääriä positiivisia ovistestejä.
Eli tänään plussasin ovistestillä ja sitten raskaustestillä, Käyppä hakemassa raskaustesti ;)