+++ ENSKATTARET PERJANTAINA +++
Kommentit (43)
Mä heräsin jostain syystä ihan pirun aikaisin, enkä saanut unta. Tulin sit tähän koneelle kattelemaan ja jo luulin, että sulla [b]Oona[/b] on hyviä uutisia kun näin aikaisin täällä kukut! (En siis eilen illalla ehtinyt koneelle ollenkaan.) Vaan ei voi muuta sanoa, kuin että pahoittelut ja (kukas se sanoikaan että) uutta matoa koukkuun! Pahoin pelkään edelleen seuraavani sun esimerkkiä ja täti löytää tännekin...
Noista [b]vitamiineista ja muista " apukeinoista" [/b]: tietääkseni vitamiinit ei varsinaisesti auta raskaaksi tuloa, mutta esim. foolihappoa suositellaan jo yritysaikana, koska sen puute voi aiheuttaa vakavia kehityshäiriöitä sikiölle heti raskauden alkuvaiheessa. Greippimehun tosiaan pitäisi tehdä tota ovislimaa jotenkin paremmaksi siittiöitä oikeaan paikkaan kuljettamaan. En kyllä ite huomannut kun sitä litkin, että ois jotenkin hyvä vaikutus ollut...
No niin, koittaiskohan sitä vielä nukkua ettei mene tää päivä sit ihan haukotellessa... :)
Killa kp 27/28-41
Ihan pikainen tervehdys ja hyvien huomenien toivottelu!
Oon@lle pahoittelut tädistä! Eihn siinä sitten muu auta kuin lähteä uuteen kiertoon!
Mä olen popsinut noita Multitabs 2+ -tabletteja melkein koko yrityksen ajan. Varmaan varsinkin talviaikana ovat ihan hyvä juttu, kesällä ehkä helpommin tulee muutenkin tarpeeksi vitamiineja.
Greippimehua olen lipittänyt joskus, mutta eipä siitä ainakaan meidän yritykseen ole ollut apua...
Ajattelin, että jos tässä kierrossa ei tärppää niin hankin taas ovistestejä ja alan tikuttelemaan. Kerran mulla niitä on ollut, mutta silloin kierrot olivat niin pitkiä ja epäsäännöllisiä, että menin hermot koko touhuun ja tikkuja kului hirveästi. Nyt kierto on ollut tosi säännöllinen, joten selviäisi varmaan vähän vähemmillä tikuilla!
Nyt on menossa kp 21/33, eli piina-aika lähestyy hitaasti mutta varmasti.
Mukavaa perjantaita kaikille!!
Hyvvöö huomenta. En eilen päässytkään enää koneelle, kun töissä tuli kerrankin tekemistä ja loppuillan vietin ratissa :)
Greetas, kyllä musta tuntuu että kp25/28 voi testata, tosin niillä erittäin herkillä (esim. Acon10) Viime kierrossa ite testasin kp26/28 juuri Aconilla... bdbdbd! Toivotaan parasta sinne :)
Greetan Galluppiin: Minä en ennen sitä 12 vko:a kertoisi kenellekään. Pysyttelisin mahd. paljon poissa pikku kekkereistä ja suuremmissa ottaisin sen lasin kauniiseen käteen, mutta en joisi vaan " unohtaisin" sen vaan jonnekin. Toki jos omat juomat saa tuoda niin alkoholitonta voisi siemailla... Hyvä myöskin sanoa olevansa kuskina, mutta niinkuin pari enskaa jo totesi, täällä stadin suunnalla on hyvät kulkuyhteydet, joten.. :)
kesämorsian, ei oo omaa autoa, isäni autolla tässä ajelen nämä viimeiset 2 vkoa kun vielä kotona asun. sitten onkin aika alkaa säästämään omaan! :) Niin, ja siitä nukkumisesta...en mäkään myöhään nuku, herään vapaapäivisn 9-10 ja arkisin vielä aikasemmin (klo5-6). Mutta siis nukkua voisi milloin tahansa ja missä tahansa, sen verran hyvät unenlahjat on; menen nukkumaan viim. klo23, mutta näin arkisin 21-22 :) Pupuiluintoa sinnepäin, toivotaan tärppiä!++++
peipposka, no ei kyl juu ole mikään hoppu töissä, päinvastoin. Ja se kakkosvaihe on tarkotus käydä heti kun on mahdollista, koska silloinhan minäkin saan siitä suurimman hyödyn :) Plussautumis-onnea sinulle, bdbdbd!
ersu, pahoittelut negasta! " eikun uutta matoa koukkuun" ja kovempaa yritystä.
miauu, voi että! Älä kuitenkaan huoli, koska niinkuin joku jo pääsi sanomaan, oon kuullu että monet on sitä alkuraskauden tuhrua valitelleet. joten no worries rapusis! *jaksuhali* vaikka tänään on kaikki varmaan jo paremmin ;) Tästä alkaa sun hormonivuoristorata :)
Oon@, suur-pahoittelut tädin saapumisesta :/
-Naksu-, super-plussasädetystä lähtee sinne nyt-------> ++++++++
Remukka ja Titi-uu, en ole vitamiinien sun muiden rohtojen varsinaisesta vaikutuksesta raskautumiseen sen enemmän kuullut mitä joku jo sepusti eilisessä pinossa... mutta juuri tuo, että se on eduksi alkiovaiheen alkutaipaleella. Olen kuullut kun näistä on puhuttu, joten päätin koettaa itsekin :)
Kiitokset kaikille ajokortti-onnitteluista! Tuntuu se niin kivalta päästä lähtemään kotoa miltei milloin vaan ja melkein minne vaan :)
ON: ei muuten mitään kummempaa, kp7/28 ja huomenna tiedossa pirskeet joissa on kunkkujuomaa. Mutta onneksi voi vielä surutta sitä ottaa. Muuten ei mitään kummempaa. Ilmeisesti saan romaanin tehtyä vaikka Word ei tällä hetkellä toimi (jotain jää jumittamaan)... Hihiii sain laivalta tuliaisina Paris Hiltonin hajuveden...hate that woman, but love that parfume! :) ihanan tuoksusta...*tuoksuttelee ranteita*
See you later enska-girls! Makoisaa perjantainjatkoa ja vilkutivilkuti kaikille! +++++++++++++++++++++++++++++++++++
[color=purple]Tulin vaan pikaiseen moikkaamaan, ollaan lähdössä kohta reissuun (tosin tullaan jo illalla kotiin) niin en varmaan tänään ehdi koneelle enää. Mahdollisesti pyörin täällä seuraavan kerran huomeniltana kun menen huomenna aamuvuoroon.
Sanoin miehelle että käyn kattomassa koneella onko kukaan plussannut ja se sit tuli norkoilemaan tuohon ja kysyi että onkos siellä plussanneita. No kohta se kysy että " kirjotteletkos sä sinne joka päivä että tänään en plussannut!" AARGH!!! Jouduin taas sanomaan sille että painu kuuseen kun et näistä jutuista mitään ymmärrä. No sit se lähti ja sano että " ethän sinä vielä olis voinu plussatakaan kun ei oo ollu ovulaatiota" , johon minä että se saattoi olla toissapäivänä tai eilen. No, eihän siinä mitn, mies suuttui kun en ollut kertonut sille! Kun eilen pupuiltiin niin se oli nyt kuulemma sitten " väkisin panoa" (anteeksi kielenkäyttöni) ja asioiden salailua. Voi herra jumala, jos lasta yritetään niin pitääkö joka h**vetin liman muutos ym. kertoa miehelle?! Mua kyllä oikeesti rupes suututtamaan. Pitää kuulemma jatkossa kertoa aina kun on ovulaatio. Mitäs se sitten hyödyttää? Muuttuukohan siittiöiden tuotanto paremmaksi kertomalla vai? Koeta nyt sitten noita miehiä ymmärtää. Enhän minä itsekään voi olla varma että oliko se jomotus munasarjassa ovulaatio vai ei! Ihan amatööri oon koko oviksen bongaamisessa. Sana " varmaan" ei tarkoita että on varmasti. Joo ja tässä kierrossa jos tärppi käy niin sehän on sitten varmaan mieheltä-salaa-tehty-lapsi. Anna mun kaiki kestää! Minä kun en just nimenomaan sen takia ole oviksesta mitään maininnut, ettei miehelle tulis mitään suorituspaineita tms.
Ettätämmöistä tänään tänne... No yritän unohtaa koko jutun ja nauttia reissusta. Mukavaa väivän jatkoa myös enskakamuille!
Titi-uu kp 9/26-30 (muutin koopeet lyhyimmän viimeksi olleen kierron mukaan, kun on semmonen kutina että tästä kierrosta tulee lyhyt)
Piti tulla kommentoimaan tuohon vitamiinijuttuun. Nimittäin kun kysyin neuvolassa niiden käytöstä, täti vaan naurahti, että " lääkefirmojen rahastusta" . Eli mitään ylimääräisiä vitamiinilisiä ei tarvitse edes odotusaikana, jos syö normaalisti (paljon kasviksia ja hedelmiä ja tuoretta). Sitten nämä rautatabletit ja kalsiumvalmisteet eri asia, koska joskus odottavilla naisilla voi hemoglobiini laskea tai kalsiumin määrä vähentyä, koska vauva vie niin suuren osan kalsiumista omaan tarpeeseensa.
Eli suoraan sanottuna turha niitä vitamiineja on popsia, varsinkaan vielä yritysvaiheessa :) En kyllä usko, että niistä mitään haittaakaan on, mutta tärppiin ne tuskin vaikuttavat mitenkään.
Mutta isot tsempitykset kaikille yrittäjille! Onhan täältä tainnutkin olla melkoinen ryysis tuonne o-puolelle, nyt vielä loputkin mukaan niin hyvä tulee :)
Han ja Pööpötin 12+2
Huomenta kamut!
Tänään piti Helsingissä sataa mutta näköjään mun vapaapäivän kunniaksi paistaakin aurinko! JEE! Eilen oli myös vapaa ja heti löysin kunnon vaimoihmisen itsestäni: pesin pyykkiä, vaihdoin lakanat, pesin parvekkeen lattiasta kattoon, siivosin, leivoin, silitin, laitoin ruokaa... Huoh. Kyllä tota varten jo vapaapäivän tarvitseekin! Tänään ajattelin sitten palkita itseni käymällä Ikeassa ja Korkeasaaressa.
[color=FF3030]Omaa napaa:[/color] heti alkuun: Luulen, että ovis oli eilen. Ainakin lämpöjen perusteella. Tosin ne on kyllä heitelleet sen verran kiitettävästi (vaikka oon mittaillu joka aamu ensi töikseni ja aika samoihin aikoihin) ettei niihin ehkä ole ihan luottaminen. Aamupäivällä tuntui lisäksi alaselässä sellaista kipuilua, jota oon huomannu aiemminkin oviksen paikkeilla (vaikka siis nyt ekan kerran oon sitä tosissani bongaillut). Limoista ei kyllä ollu jälkeäkään. Ollaankohan pupuiltu niin ahkerasti, että ne on ¿kuluneet pois¿? Voiko sellainen olla mahdollista??? Ja löytääkö ne simpat perille ilman sitä limaakin, kysyy nimim. Hölmö ensikko.
[color=EE5C42]Brooke:[/color] Taidetaan mennä aika samoissa. Mulla kp 22/~30-37, yleensä keskim. 33 pvää kierrot on siis olleet. Joten piinailu tosiaan lähestyy. bd bd bd sinne suuntaan myös!
Onkos täällä muuten tietoa, että kuinka aikaisin voi jotain
todellisia oireita
huomata? Mä kun lujasti päätin olla keksimättä itselleni mitään tuntemuksia mut taitaa olla helpommin sanottu kuin tehty. Desejo tossa aiemmin totesikin jo, että kun koko ajan keskittyy näihin tuntemuksiin, niin tulee ihan tavallinenkin vatsakipu heti analysoitua ties miksi kiinnittymiskivuksi. Minä kyllä allekirjoitan!
[color=EE4000]MaryRose:[/color] Isin auto on siitä kätevä kulkupeli, että siinä on yleensä tankki täynnä, vakuutukset ja verot maksettuina ja huollot ja katsastukset tehty. Koko viime talven valitettuani kohtuuttomasta työmatkasta, julkisilla Helsingin ruuhkassa tunti yhteen suuntaan, mies osti mulle auton. Sillä ehdolla, että minä maksan itse kaikki kulut. Ja kappas, tutkijan palkkahan menee melkeen kokonaan auton kuluihin! Uskomatonta. Ja vielä näillä bensan hinnoilla: tankki täyteen -> 70 e! Mutta silti, en kyllä enää vaihtaisi takaisin seutulippuun! Mieluummin köyhäilen omassa autossa kuin voin pahoin rikkaana bussin takapenkillä. Joten tsemppiä toivon sun autosäästöprojektiin, niin ei tarvitse sunkaan kärvistellä bussikuskien armoilla! Ja pupuiluintoa sinnepäin myös!
[color=FF7F24]Titi:[/color] Höh, mikä asenne sun miehellä! Ja mä kun luulin, että ne varta vasten EI halua kuulla limoista ja muista niiden mielestä ällöistä jutuista. Ja vielä ¿väkisin panoa¿... Voi itku, ton jälkeen meikätyttö ois tehnyt kunnon naiset ja sulkeutunu vessaan itkemään. Yleensä siinä vaiheessa meillä mies potee välittömästi huonoa omatuntoa (kunhan ei liian usein tuota tee) ;) Suosittelen sullekin pientä itkeskely-masentuneisuus-kuuria, saattaa tepsiä. Heh heh. Ei mutta ihan tosissaan, en kyllä usko että jos nyt tärppää niin miehesi ajattelisi kyseessä olevan salaa-tehty-lapsi. Kun kerran yhdessä ootte päättäneet yrityksen aloittaa niin mitäs salaista siinä sitten on? Salaista olisi vaikka rei¿ittää kondomeja nuppineulalla. Toivottavasti asia selviää, ettei jää mitään eripuraa. Ja sen verran vielä, ettei ainakaan meillä näytä tulevan suorituspaineita: eilen kerroin että ovis saattoi olla tänään, jolloin mies halusi heti laittaa ¿uutta matoa koukkuun¿... Tsemppiä sinnepäin ja toivotaan että plussa pamahtaa testiruutuun! (Tai en kyllä tiedä onko siinä ruutua, en oo vielä ikinä nähnyt sellaista testiä... Toivottavasti pian pitää sellaisen kanssa tehdä tuttavuutta!)
[color=FFB90F]Desejo:[/color] Ehkä tosiaan törmättiin... Ei löytynyt pöytäliinaa, kun ihastuin heti sellaisiin..mitkä ne nyt on...tabletteihin. Siis sellaisiin alustoihin. Toivottavasti sun nippailu tietää hyvää, bd bd bd!
[color=FF7F00]Peipposkalla[/color] on kyllä kynä hallussa. Nauroin tuota sun kellon tarkka tätiä. Eihän se siis sinänsä ole naurun asia, mutta kerroit sen vaan niin osuvasti. Mulla oli kanssa tuo niagara-ilmiö joskus, onneksi iän myötä on tasoittunut. Toivotaan, että tällä kertaa voit lähteä viikkopalaverista selkä suorana ja piilottelematta!
Nyt kyllä on pakko sulkea kirjoitushanat että jää teillekin tilaa kirjoitella. Eihän tällaista romaania jaks kukaan edes lukea loppuun..
[color=#FFD700]+++ ja bd bd bd kaikille enskoille ja vilkutuksia myös niille, joita en tällä kertaa erikseen maininnut![/color]
[color=#ADFF2F]-Kesämorsian-
Ajattelin kirjoitella teille, kun on taas vierähtäny aikaa viimeisestä..
Nyt tulee PALJON oma napaisuutta, joten koittakaahan jaksaa :)
Eli siis syy siihen minkä takia en ole käynyt ppiiitttkkkääännn aikaan kirjoittelemassa on että mä jouduin sairaalaan viime perjantai aamuna. Heräsin siihen, että koko mun oikea puoli (naamasta jalkaan) oli täysin turta. Puhe oli todella puuromaista. Tietenkin sitä sitten pelästy tosi paljon!!! No, " kohtauksia" tuli sitten kolme täällä kotona, jonka jälkeen sanoin miehelleni, että nyt lähdetään sairaalaan, jos ne vois tietää mikä on.
Pääsimme ensiapuun, niin tuli sitten se 4:s kohtaus. Lääkäri sitten passutti mut magneettikuvauksiin, mutta ennen sitä se kysy multa, jos olen raskaana. No siihen sitten vastasin, että en ole varma. Tekivät testin, joka oli negatiivinen. Tottakai sitä oli pettyny, mutta kuitenkin helpottunu olo. Jos nyt mahd. lyhyesti kerron tän lopun..
Eli sitten niitten kuvauksien jälkeen mut sitten siirrettiin neurologiselle osastolle tarkkailuun. Samana päivänä tehtiin sitten vielä EKG ja otettiin selkäydin neste koe. Mitään ei ollut löydetty kokeista. Sielläpä sitten makoilin ja yhtä ainuttakaan " kohtausta" ei sitten enään perjantaina klo 10.30 jälkeen tullukaan. Olo oli normaali.
Keskiviikkona mut sitten kuskattiin ambulanssilla Ouluun varjoainekuvauksiin. Kaikki oli ok, eli ei mitään poikkeavaa löytynyt.
Loppujen lopusi lääkärit olivat sitä mieltä, että se olisi voinut olla migreenikohtaus. Meillä nimittäin on migreeniä suvussa (äitillä, tädilä ja serkulla). Eilen mä sitten kotiudun. IHANAA!!!!! =)
Mulle tiputettiin perjantaina sitten kaiken varalta epilepsia lääkettä ja sain myös verenohennus lääkkeet. Nyt on sitten semmonen tilanne, että sain MAREVAN-hoidon (verenohennuslääke) päälle kolmeksi kuukaudeksi.
Ja tämän hoidon aikana, ei saa ottaa olenkaan alkoholia eikä saa vauvaa tehdä. Eli siis nyt sitten alkaa yritys sitten lokakuun lopussa uudelleen, jos ei mitään kummempaa ilmene.
Harmittaa, mutta en lähtis vaarantamaan vauvan terveyttä ja loppujen lopuksi menee kolme kuukautta nopeeta.
Joten varmaankaan tule kirjoittelemaan tänne vähään aikaan, mutta luen teidän " kertomukset" joka päivä ja toivotan teille kaikille oikeen paljon PLUSSAONNEA!!!! =)
Rakkaudella Lisbet.
Ja piinailijoita oli ainakin Greetas, Killa ja Naksu +++++ Greetas, joko testasit?? Halutaan tilannetiedotuksia!
Kesämorsian: kyllä tolla pöllyttelytahdilla luulis tulosta tulevan! ;) Peukkuja pidetään täällä sen puolesta!
Sullahan on Peipposta kätevä täti kun noin säännöllisesti tulee! Mä haluun kans sellasen!
Nauku: tuollaisesta alkuraskauden tuhruttelusta olen minäkin aika monelta kuullut, eli ota ihan iisisti vaan! (helpommin tietysti sanottu kuin tehty...)
Oona: voi hitsi sitä tätsyä! Mutta tosiaan, uutta yritystä kehiin vaan! Tsemppiä ja peukkuja tähän kiertoon oikein erityispaljon! Mennään näköjään sun kanssa samoissa päivissä.
Remukka: teillä on kyllä aika hyvä suhtautuminen tähän yrittämiseen ja noihin uteluihin. Mitäs sitä salailemaan. Itse menen kyllä aina vähän hämilleni kun joku kyselee asiasta. Kun osasikin noin reilusti vaan paukauttaa että joo ihan hirvee yritys on päällä! Ensi viikolla olis tiedossa reissu anoppilaan ekaa kertaa häiden jälkeen, eli luvassa ehkä jotain tenttausta, argh! Pitää varmaan treenata peilin edessä noita sopivia vastauksia, tai jotain :D
Titillä oli ikävä riita ollut. Ehkä se mies vaan haluaisi enemmän osallistua " projektiin" , ja tietää koska pitäisi olla erityisen ahkera jne. Toivottavasti teillä silti on kiva reissu!
ON: Greippimehua on nyt kaapissa, ja heti tädin liuettua meinaan sitä ruveta litkimään. Punkkuakin on kaapissa odottelemassa. En vaan oikein tiedä koska sitä alkais ryypiskellä kun tuo ovisbongaus ei hirveän tieteellisellä tasolla mulla ole. No, taidan ottaa ihan varmuuden vuoksi sitä vähän joka päivä pitkin kiertoa ;)
Tänään mennään merelle! Luvassa kai kivan tyyni viikonloppu. Toivottavasti maanantaiaamuna löydän vkl-pinoista monta monta plussauutista! Tänään on senkin takia hyvät fiilikset, että loma alkaa!!! Tosin vaan yks viikko, kun alkupätkän olen jo pitänyt, mutta ihanaa silti.
Aurinkoista viikonloppua kaikille ja vilkutuksia niille, joita ei nyt tullut erikseen vielä mainittua!
T: Merihepo (3/31-38)
ja mukavaa viikonlopun alkua kaikille!
[color=00EE00]Ersulle[/color] ja [color=00EE00]Oon@lle[/color] lohtuhalit negasta. Onnenpotkuja ja plussatuulahduksia seuraavaan kiertoon. Jospa me ollaan sitten yhdessä siellä asemalla odottelemassa elokuun o-junaa.
[color=00EE00]Naksu[/color]: Kuinka pitkään aiot malttaa odottaa testin kanssa? Pidän kovasti peukkuja bd!
[color=00EE00]Remukka[/color]: Mukavaa viikonloppua sukukekkereissä! Itse en ole juuri kenellekään kertonut tästä meidän vauvahaaveesta ja olen miettinyt paljon sitä, että pitäisikö kertoa. Olishan se toisaalta helpompi suhtautua näihin kyselijöihin, kun ei tarvitsisi keksiä mitään ympäripyöreää sanottavaa. Ainakin teillä tuo avoin linja on ilmeisesti ollut hyvä valinta. :)
[color=00EE00]miauuu[/color]: Toivottavasti tuo eilinen paniikki laantuu. Yritä rentoutua ja nauttia elämästäsi. Murehtimalla asia ei ainakaan parane. Lähetän kilokaupalla pienen pieniä jarrusukkia ja litratolkulla erikeeperiä!
[color=00EE00]Titi-uu[/color]: Olipas nyt outoa käytöstä mieheltä. Jospa se oli noussut väärällä jalalla sängystä. Itse oon päättänyt, etten kerro läheskään kaikista kolotuksista, limoista nyt puhumattakaan, miehelle, ettei suotta pelästy. Vaikka sitten oviksen aikoihin miestä vällyjen alle hanakammin houkuttelisinkin, ei siitä nyt välttämättä tarvitse meteliä pitää. Toki vastaan, jos mies kysyy, mutta en siitä mitään mainoskampanjaa pidä. Jos meistä naisista sanotaan, että ollaan välillä vähän hankalia ja vaikeita, niin eiköhän sitä samaa voisi sanoa noista kakslahkeisistakin.
[color=00EE00]Kesämorsian[/color]: En ole mikään lima-asiantuntija, mutta uskoisin, että niitä voi olla hankala huomata, jos pupuilee ahkerasti. En usko, että ne kuluu pois vaan sekoittuu muihin " limoihin" . Olipas ällösti sanottu! Itsekin yritin etsiä pöytäliinaa tuohon terassin pöydälle sieltä marimekosta, mutten löytänyt. Ostin sitten kuitenkin keittiöön uudet verhot ja kassillisen muuta tavaraa. Oli siinä miehellä taas ihmettelemistä! ;)
[color=00EE00]Lisbet[/color]: Olipas ikävää luettavaa tuo viestisi. Pääasia kuitenkin on, että olet saanut ongelmaan apua. Eikä se kolme kuukautta loppujen lopuksi niin pitkä aika ole. Tärkeintä on, että saat itsesi kuntoon. Olet sitten terveenä, kun plussa pärähtää ruutuun, eikös niin.
[color=00EE00]Sikurisokeri, Killa, Sara-Maria, Brooke, MaryRose, meriheppa[/color]: Vilkutuksia kaikille! Ja tietty niillekin enskoille, jotka myöhemmin ilmaantuvat palstailemaan.
Jottei viesini jäisi ihan liian lyhyeksi niin laitanpa sitten vielä OmaaNapaa: Eilen mainitsin siitä masun nippailusta. Illalla sitten huomasin ovistyyppistä limaa (ällöä, yäk!) ja ei muuta kun peittojen alle. Vastaavaa limaa kun en ole pariin kuukauteen huomannut, niin jo oli ilo ylimmillään. Miehelle en kyllä sanallakaan maininnut, joten jos se suuri ihme tapahtuu, niin meillekin tulee sitten " salaa tehty vauva" . Voi olla, että kyseessä oli joku muu hormonihäirö, niitä kun tuntuu olevan liikenteessä. Tai sitten luget ovat tehneet tehtävänsä ja kierto on palautumassa normaaliksi. Tänään lähdetään perheen luokse viikonlopuksi ja Porin Jazzeille ja jostain välistä on pakko löytää aikaa pupuilulle. Siinäpä se viikonlopun suunnitelma onkin!
Palaan viimeistään maanantaina! Olette tärkeitä kuumeilukavereita! Kenelle muille sitä voisikaan kaikkia limajuttuja kertoa. :D
Titi-uu: Mulla on sama juttu kun desejolla, eli en mä nyt miestä halua rasittaa kaikille naistenjutuilla, ellei se kysy. Oviksesta saatan mainita, mutta en juurikaan sillä tavalla " Kulta, voisimme sijoittaa kolme kertaa päivässä pupuilun ajalle 27.7-2.8. ovulaationi vuoksi." . Mutta miehethän ovat niin hölmöjä, että haluavat olla läsnä limoissa ynnä muissa, vaan siksi, koska ovat niin hullun omistuneita asialle. Ainakin näin luulisin asian olevan :) Mutta ihme kohtaus... huono päivä?
Kesämorsian, ihanaa IKEA ja Korkeasaari reissua! Tosi kivoja paikkoja käydä. Limoista sen verran että mulla just ennen tullu, mutta viime kierrossa kun hyvinhyvin ahkerasti pupuiltiin, niin kuivat oli paikat ja limat (aivan kuten sanoit) " kuluneet pois" . Tuli juuri mieleeni, että voisiko se olla epä-edullista raskautumiselle, niinkuin itsekin mietit...koska limathan varmasti avittavat simppoja. Ja se greippimehu (niinkuin joku sanoi) lisäisi sitä limaneritystä... En tiedä, mutta luulen näin. Ehkä pitäisi ottaa käyttöön se jokatoinenpäivä-pupuilu.. :)
Lisbet, hurja juttu! Onneksi ei ollut mitään sen vakavempaa. Tervetuloa vaan kolmen kuukauden päästä takaisin! Kaikkea hyvää sinulle.
meriheppa, hyvää lomaa ja turvallista merellä oleskelua! :)
jatkan töissä homehtumista, tahtoisin jo viikonlopun viettoon :/
ehkä vielä tänään palaan... :)
[b]Lisbet[/b]: no olipahan hurja kokemus! Onneksi sitten ei mitään oikein pahaa löytynyt, vaikka kyllähän tuo migreeniksi oli tosi hurja! Toivotaan, että kohtaukset ei uusi! Tuossa ei sitten tosiaan ole muuta vaihtoehtoa, kuin odotella, joten hyvää kesänjatkoa ja alkusyksyä! Mä olen täällä tod.näk. vielä elokuussakin, joten sitten tavataan! ;)
[b]Titi[/b]: voi noita miehiä! Joskus tuntuu, ettei niille mikään kelpaa. Mulle mies sanoo, jos menen kertomaan että on ovis tulossa/menossa, että haluan vain koska haluan vauvan... Ja meillä ainakin niitä suorituspaineita tulee, jos mies tietää. Kerrot tai et, ei se luultavasti ole hyvä! No toivotaan, että löydätte sovun tuossa asiassa!
[b]KM[/b]: luulen kanssa että ne limat voi jäädä huomaamatta jos pupuilee oikein ahkerasti, kun sitten on vähän kaikenlaisia limoja... ;) Ja hienosti meni noi värit! :)
[b]Heppa[/b]: hauskaa veneilyä, se on ihanaa! :)
[b]Dese[/b]: hyviä jazzeja ja terkut mun siskolle, jos törmäät! ;) Ja toivotaa, että simpat löysi perille! *bd*
[b]Brooke[/b]: *bd*
Vilkutukset kaikille, jotka jäi mainitsematta ja vielä Naksulle *bd*!
Killa
Tein aamulla varmistus testin apteekin testillä ja kyllä sielt plussa tuli =)
Sara- Mariako kyseli sitä päivittämistä plussanneeks,ni aattelin jos viä oottas vähän aikaa,meen ens viikol äippäneuvolaan ja katotaan jos siä hoitaja on mun kans samaa mielt et vauva on tulos ni jos sit päivittäs.
En tiä mistä johtuu mut on niinku olis koko ajan paha olo. Voi tietty ol aamupahoinvointii tai si johtuu siitä ku jännittää.
Töihi tarttis vaan jaksaa men ja huomen o aamuvuoro et saas nähä millee se sujuu ku maanantain aamul oli töis niin kauhee ol. =?
Tulkaa moni viä tähän plussa junaan joka ny ensikoitten joukos pyörii...
Nettipimennossa taas hetken aikaa tullut oltua töiden vuoksi.
Heti alkuun ON: Alkuviikosta kerroin, kun alkoi outoa tiputtelua normaalista poikkeavaan aikaan, niin ikävä kyllä...tätihn se sieltä paikalle lopulta tuli. No, ei auta muu kuin katse tulevaisuuteen ja sitä uutta matoa koukkuun ;-)
Toisaalta olen miettinyt, ett töiden kannalta parempi ettei tärppiä vielä tullutkaan. Saanpahan varmistettua loman elokuulle. Elämäni ensimmäinen kesäloma. Ja oikeastaan ensimmäinen loma sit kuuteen vuoteen, joten sitä odottaessa..Taidankin alkaa tästä siivoamisen ja katson josko palaisin illemmalla takaisin.
++++ sädetystä kaikille enskoille!
Ihan tähän alkuun pakko valittaa: taitaa olla oksennustauti tuloillaan.... :-X Ihan yli-etova olo, ja mahaa nipistelee niin maan perk....sti :( Töissä yhdellä mummolla oli oksutautia, ja tietysti tarttunu nyt muhunki. Käsidesiä kyllä käytän ahkerasti, mutta eipä näköjään oo auttanu. Koko ajan ootan, koska pitää lähtä iloisesti pönttöä palvomaan. Yäk!!
Oon@lle pahoittelut tättärästä :( Kiva silti, et löysit jotain positiivistakin ko. ämmän vierailusta :)
Brookelle piinailuintoa!! Ja peukutuksia tietty :D
MaryRose, nautihan pirskeistä ja kunkkujuomasta huolettomasti vielä tässä vaiheessa :)
Titi, voi sun ukkoos! :( Meillä sellainen tilanne, että ukkelin pitää tietää tasan tarkaan ovulaatiot, kierron pituudet, limat jne.. Jos vain mainitsenkaan, että oviksen ajankohta vois olla lähellä, alkaa isäntä jo aukomaan sepalustaan ;) Että kait se on heille tärkeää tietää missä mennään. Toivottavasti reissunne oli kuitenkin hauska!!
Han_, kiva ku moikkailet välistä meitä yrittäjiä :) Ihana nimi tuo Pööpötin <3
Kesämorsian: Vaimopas on tosiaan ollut ahkerana :) Eiköhän ne simpat perille löydä ilman limojakin!! Tärppionnea!!
Lisbet81: voi kuinka kurjaa :( Mut pääasia, että oot kunnossa!! Nyt teidän pitää vaan malttaa pitää sitä yritystaukoa, ja kuten itsekin mainitsit, äkkiä se 3kk menee :)
Meriheppa: oikein hyvää lomaa!! nautiskelehan kunnolla :)
desejo: toivottavasti pupuilunne tuotti tulosta!! Hauskaa Jazzia!
Ninca, pahoittelut, ja lohtuhali :(
Killallekkin moi, kyllä se nukkuminen kannattaa aina :)
ON: Eipäs tässä ihmeempiä, kaikki ne mun lupaavat oireet taitaa olla kadonneet :( Tisut on ehkä hieman kipeät ja alamasua juilii, mutta taisinpa innostua liian aikaisin.. Ja voihan se olla, et mahatuntemukset oli vaan kytevää oksutautia. Tosin ei selitä tissejen kipuilua, mutta aikalailla kaikki toiveet menneet. Kait se on tämä öklö-olo, joka masentaa muutenkin. Onneksi on sentään vapaapäivä, oishan se karua töissä oksentaa, kummiskin tekisin sen johonkin epäkorrektiin paikkaan ;D
Lähenpäs lepäilemään ämpärin kanssa ja surkuttelemaan oloani, voi voi.. :)
Sere, kp 22/31
Viimisiä minuutteja töissä tälle viikolle. Kyytiä pitää vielä odotella hetki, niin ajattelin piipahtaa täällä kurkkimassa teitä. Niin ja porukka ku on lomalla niin saa tähän aikaan jo aika vapaasti surffailla netissä.
[color=maroon] Lisbet[/color] Tosi ikävää kuultavaa, mutta onneks apua on saatu asiaan. Tärkeintä on varmasti nyt saada itsensä kuntoon ja jatkaa sitten yrittämistä. En koske esittelytekstiin mitenkään vaan annan sen olla, mikäli et halua sitä itse muutella jotenkin.
[color=maroon] Oona[/color] Voihan harmi ku täti löys sut, uuteen yritykseen tsemppiä :)
[color=maroon] Titi [/color] Voihan harmi jos mies tolleen reagoi. Vaikka sanotaan että naiset on arvaamattomia niin onhan ne miehetkin. Luulis että ne ei haluais niin kauheesti tietää mistään, ettei tuu paineta, mutta näemmä sitä kuitenkin pohjimmiltaan halutaan olla selvillä asioista. Meillä mies välillä ite kyselee että mikäs kiertopäivä on meneillään, haluaa varmaan hiukan pysyä kärryillä kierronpituuksista yms.
[color=maroon] remukka [/color] Pakko sanoa että teillä on tosi hyvä suhtautuminen tohon kertomiseen. Toisaalta tekis ite mieli kertoa totuudenmukaisesti kaikille, mutta jotenkin sitä ei vielä tässä vaiheessa halua. Luulen että se aiheuttais paineita omaan suuntaan ku ruvettais kyselemään ¿tilannekatsauksia¿. Nyt yritän vaan ympäripyöreesti vastailla jos joku kyselee vauva-asioista.
[color=maroon] meriheppa [/color] Hauskaa merireissua, toivottavasti ilmat suosii teidän reissua
[color=maroon] desejo [/color] Mukavaa aikaa porin Jazzeilla :)
[color=maroon] sadeye [/color] Päivitän sitten kun haluat, kerrot sitten ku tuntuu siltä että se on ajankohtaista. Kuitenkin ennen kuin katoat tuonne o-puolelle :)
[color=maroon] Ninca[/color] Pahoittelut tädin saapumisesta
[color=maroon] sere[/color] Koitahan pysyä terveenä, toivon mukaan se oksennustauti pysyy poissa.
[color=maroon]KM[/color] Siellä ollaan oltu ahkeria :). Toivottavasti oli mukava päivä ikeassa ja korkeasaaressa :)
ON: ei mitään ihmeellistä.
[color=maroon] Piinailijoille [/color] *Plussasädetystä*
[color=maroon] ihanille enskakamuille [/color] *vilkutuksia*
-Sara-Maria-
Tuntuu niin hankalalta saada ajatuksi ja oloja kirjoitetuksi. Kovasti mielelläni kaikkien kuulumisia lueskelen, mutta se että miten saisi itse kirjoitettua jotain.. ajatuksen tuntuvat juoksevan niin apljon nopeammin kuin kädet ehtivät kirjoittaa. Nyt muutaman kerran jo tänäänkinj kirjoittamisen aloittaneen päätin että en enää rupea lukemaan mitö olen kirjoittanut, siis siinä mielessä lukemaan että poistaisin jotain. Tuntuu kun lukee omat kirjoitukset että ketä kiinnostaa ja kuka tuollaista viitsii lukea ja sitten huomaa yhtäkkiä ettei teksiä olekkaan jäljellä enää ollenkaan. Että koittakaa kestää kaikki turhimmatkin raapustukseni.
Lisbet: aia hurjan kuuloista. Toivottavasti ei tuollainen toistu. Ja kyllä se kolme kuukautta hujahtaa nopeasti ja sitten uutta intoa puhkuen hommiin.
sadeye: kyllä sie taidat täältä pois siirtyä. onnea vaan!
Hmm.. jaa että greippimehua.. Ei kyllä kuulu suosikkeihin, mutta eiköhän sitäkin voisi juoda jos siitä jotain apua olisi.
Hauskaa vk.loppua kaikille! Viimeistään maanantaina palailen. Vk.loppu sujuu kaverin muuttoa autellessa ja sen äitiyspakkausta (kateellisena) tutkiessa.
Lisbet, onneksi ei kuitenkaan mitään vakavampaa löytynyt! Oli varmasti pelottava kokemus!
Meille tuli yllätysvieraita koko viikonlopun ajaksi, joten en voi palstailla luultavasti ollenkaan. Mukavaa viikonloppua kaikille!!
Emma, joka odottaa tätiä ensi viikoksi
taisin eilen olla pahassa hormoonimyrskyssä, siis tosi oudossa mutta
nyt on jo huomattavasti parempi ja valoisampi olo, tuhrua ei tullut kuin se yksi tippa..ja toivottavasti ei enempiä tule. Haluan vielä kiiittää teitä
ihania Naksu, MaryRose, Desejo ja Meriheppa ja kaikki muutkin kun tsemppasitte tätä hermorauniota, hymy täältä teille :)
Lisbetille toivon parempaa vointia ja jaksuhalit, olipas rankkajuttu!
Kaikille runsaasti plussapölyä ja kaikkea hyvää :)
rauhoittunut naukuliini
Ja onneks huomenna on vapaapäivä, huh!
Lisbet: Voi kurjaa, kyllä säikähdin kun luin sun kokemuksista! Onneks ei sit mitään vakavampaa! Jaksuja!
Sadeye: Onnea varmistusplussasta! =)
Titi-uu: Kurjia noi miehet! Meillä mies tietää sanomattakin missä vaiheessa mennään (yleensä), kun tota yritystä on jo niin kauan että on ilmeisesti itekin oppinu vähän " laskemaan" . En kyllä toitota noita otollisia päiviä enää lainkaan niin ahkeraan ku alkuun...
Killa: Sulle pidän peukkuja niin että ne puutuu!!! bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd bd
ON: Oikeessa olin, lyhyeksi jää tämä kierto - toivottavasti! Eli tänään meinasi yrjö lentää töissä aamupalalla ja menkkatuntemuksia ollut koko päivän. Valkkaria tullut TOSI paljon, ja just kun lähdin töistä niin huomasin että ihan vaalean ruskeaa vuotoa oli pikkuhousunsuojaan jo tullut... Blaah, sanon minä! Oon ollut niin tajuttoman väsynyt koko päivän että ihan hävetti töissä! Eli nyt on siis kp25/28 ja taisin olla aika oikeassa sen aikaisen oviksen suhteen. No, jotain hyvää sentään tässäkin, osaan JO 26-vuotiaana vähän lukea kroppaani...
Illalla korkataan satavarmasti punkkupullo ja mies saa halailla mua kätensä kipeiksi!!!!
Mukavaa viikonloppua kaikille!
Tää aamuvirkku täällä taas kirjottelee!
Kp siis tänään ruhtinaalliset 2... Löysin tästä hyviäkin puolia; jos täti olis tullut ajallaan, niin mies ei olis ollut kotona seuraavan oviksen aikaan. Parin päivän myöhästyminen siis oli toisiks paras asia (plussahan olis tietty kelvannu...).
Tähän kiertoon hommasin vitamiinit ja aion testata greippimehuakin kunhan pääsen kauppaan. Joku kait eilen kyseli noita vitamiinijuttuja ja se tais olla Multi Tabs 2+, jotka on nimenomaan tarkoitettu raskaana oleville, imettäville ja raskautta suunnitteleville. Pienen purkin hinta (en muista kappalemäärää, olisko ehkä 1kk:n satsi?) tais olla reilut 17 euroa. Greippimehu mietityttää kyllä hieman... eikös sen pitänyt vaikuttaa mm. ovislimoihin? Meikkiksellä kyllä riittää limoja vaikka muille jakaa! Korjatkaa jos olen väärässä.
Eikös meillä riittänyt piinaajia ihan koko loppuviikoksi? Toivon teille kaikille ihan mielettömän komeita plussia! Jos huonosti käy niin en ehdi koneelle, kun vasta sunnuntaina, mutta silloin viimeistään palailen!!
Oon@