Lue keskustelun säännöt.
Lähtee järki ton esiteinin kanssa!! Kirjavinkkejä? Neuvoja?
28.04.2015 |
Ensimmäistä kertaa on olo kyllä toivoton! Tyttö vasta 11v, mutta varhaiskypsä ja teinimeininki jo aika kovasti päällä. Tuntuu, että nalkutan koko ajan jostain tai valitan hänen maneereistaan.
Miten saisin kelkan käännettyä ja homman positiivisemmaksi. Ollaan molemmat naama väärinpäin ihan liikaa, vaikka kuinka yritän hänelle kauniisti puhua, niin silti tilanteet menee usein siihen, että rähjään ja uhkailen.
Sanon myös, että rakastan häntä ja hänen parhaaksi yritän. Otan kaikki vinkit kiitollisena vastaan!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Anna olla. Valitse vain jotkut asiat, jotka ovat sinulle erityisen tärkeitä (siis tytölle mahdollisesti oikeasti vahingollisia), ja ilmaise niiden kohdalla, että ei käy. Ja selitä tarkasti miksi ei käy, ihan kuin aikuiselle. Nuo ovat yllättävän fiksuja sitten, kun omissa oloissaan asioita miettivät, älä aliarvioi siis.
Ja anna kaiken muun mennä yhdestä korvasta sisään ja toisesta ulos. Millä nyt oikeastaan on merkitystä? Onko nyt niin kauhean vakavaa sekään? Kauhean helposti vajoaa itse sen esimurkun tasolle ja alkaa vänkäämään ja menemään mukaan siihen kenkkuiluun. Valitse taistelusi:)
Nämä pätevät tietysti vain ihan tavalliseen murkkuun tai esimurkkuun. Sitten on oikeasti vaikeita tapauksia, joissa ammattiapu voi olla tarpeen.