Mitä mieltä etä-isästä
Jolla ei ole aikaa esikoiselleen enää kun "uudet" lapset ovat tulleet? Mitä mieltä isästä, joka laittaa välit poikki lapseensa, kun heistä on joku ystävä tms tehnyt lasun kun lapseni 13v ollut hoitamassa 2v ja 5v lasta yön yli, kun isä vaimoineen olleet kännäämässä? Ja ei, minä en ole sitä ilmoa tehnyt, kuulin vasta kun lasusta soitettiin.
Kommentit (13)
Onko tämä 13-vuotias sinun lapsesi vai teidän yhteisenne? Olen sitä mieltä, että anna isän ihan rauhassa elää uutta elämäänsä ja keskity itse siihen omaan lapseesi. He kyllä muodostavat isä-lapsisuhteen ilman sinun sekaantumistasi aikanaan, jos siihen on halua. Pakottamalla ei synny mitään hyvää.
Isällä kun ei ole velvollisuuksia, vain oikeuksia.. Väärinhän tuo on, mutta mitään ei asialle voi.
Tiedän itse kuinka kurjaa on kertoa lapselle miksei isä taaskaan halua nähdä.
Tässä näitä joulun välipäiviä ollut jo aika useita koskaan niiden tulematta. Lapsen piti tavata isänsä silloin, harmi ettei pariskunnalla mennyt pikkujoulut putkeen mutta pitääkö se lapselle kostaa..?
ap
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 17:34"]
Isällä kun ei ole velvollisuuksia, vain oikeuksia.. Väärinhän tuo on, mutta mitään ei asialle voi. Tiedän itse kuinka kurjaa on kertoa lapselle miksei isä taaskaan halua nähdä.
[/quote]
Ei lapselle tuollaisia puhuta, ihan hölmökö olet?? Jos isällä ei ole rahkeita jakaa isyyttään kahteen eri suuntaan, asia selitetään lapselle kauniisti: isälläsi on elämäntilanteessaan varmasti niin paljon tekemistä, ettei oikein osaa olla läsnä kaikkialla. Se ei silti tarkoita sitä, etteikö rakastaisi sinua. Ihan varmasti rakastaa yhtä paljon kuin ennekin, tulet sen vielä näkemään kun kaikki helpottaa.
Ja lapselle annetaan myös täysi oikeus rakastaa ja kaivata isäänsä, eikä hänelle haukuta miestä luuseriksi, petturiksi, itsekkääksi kusipääksi jne. Aikuisten välinen kähinä ei kuulu lapsen ja vanhemman rakkauteen, joka on ihan eri asia.
Vastaaja no:3, joka on joutunut tämän kokemaan kolmen lapsen ja näiden isän kanssa. Vasta kun he ovat olleet liki kaksikymppisiä, olen avannut hiukan enemmän miten vaikeita ne vuoden joskus olivat. Silti he ovat saaneet rakastaa etäistä isäänsä koko lapsensydämellään.
Vastaaja nro 6) ei voi selvittää noinkaan, kun emme ole olleet missään tekemisissä vuosiin ja lapsi tietää senkin. Isän kyvyttömyys/haluttomuus olla isä on nyt vain kyseessä.
ap
Ette ole missään tekemisissä olleet vuosiin ja nyt kuitenkin on 13-vuotias ollut lapsenlikkana ja siitä on tehty lasu? Siis mitä?! Mikä ei täsmää?
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 17:48"]
Ette ole missään tekemisissä olleet vuosiin ja nyt kuitenkin on 13-vuotias ollut lapsenlikkana ja siitä on tehty lasu? Siis mitä?! Mikä ei täsmää?
[/quote]
Niin siinä kato käy ku ukko hakkaa ja on lähestymiskielto. Täytyy sopia muuten asiat eikä välttis haluta vuosienkaan jälkeen nähdä.
ap
Niin että hakkaavan ukon luokse laitat 13-vuotiaan kuitenkin lapenvahdiksi, vaikka isä ei välitä hänestä yhtään?
No mitä mieltä etäisästä, jola ei edes ole uusia lapsia, vaan pelkkä uusi nainen ja unohtaa lapsensa kokonaan, vaikka yli 10v olivat kuin paita ja peppu? Itse olen sitä mieltä, että pitäkööt uuden naisensa, ei tarvitse enää vaivautua koskaan ikinä.
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 17:52"]
Niin että hakkaavan ukon luokse laitat 13-vuotiaan kuitenkin lapenvahdiksi, vaikka isä ei välitä hänestä yhtään?
[/quote]
Oot vissiin vähän vajaa.
ap
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 17:52"]Niin että hakkaavan ukon luokse laitat 13-vuotiaan kuitenkin lapenvahdiksi, vaikka isä ei välitä hänestä yhtään?
[/quote]
Eipä lähivanhemmalla ole mitään vaihtoehtoa. Lapset on pakko antaa tapaamiseen, jos ex haluaa heitä tavata. Etällä sensijaan on tapaamisiin vain oikeus, ei velvollisuutta :(
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 17:59"]
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 17:52"]
Niin että hakkaavan ukon luokse laitat 13-vuotiaan kuitenkin lapenvahdiksi, vaikka isä ei välitä hänestä yhtään?
[/quote]
Oot vissiin vähän vajaa.
ap
[/quote]
En ole. En vain ymmärrä tätä yhtälöä, jossa väität isää hakkaavaksi hirviöksi joka ei halua tavata lastaan, mutta kuitenkin sittenkin tahtoo. Lapsi onkin ollut lapsenvahtina nuoremmilleen, vaikka ei ole tavannut isäänsä edes joulun välipäivinä, joita tässä nyt olette odottelet kovin. Et ole tavannut isää vuosikausiin, mutta silti nyt jotenkin tiedät, ettei hän rakasta lastaan ollenkaan. Joo, anta olla. Kysyit mielipidettä isästä ja eihän täsät oikein mielipidettä osaa muodostaa. Varmaankin totuuksia on vähintäänkin kaksi.
Ehkä lapselle parempi jos ei ole paljon tekemisissä. Voisi olla hyvä niille nuoremmillekin.