Lähtöpaino 115,5 kiloa. Viikko dieettiä takana enkä voi uskoa tulosta!
Taustatietoja siis lähtöpaino 115,5 kiloa, en juurikaan harrastanut liikuntaa, söin epäterveellistä ruokaa, mitä milloinkin mieli teki. Lopulta oli pakko aloittaa elämäntaparemontti, koska mm maksa- arvot vinksallaan, alkava diabetes jne. No, nyt olen viikon noudattanut 1200-1500 kcal dieettiä sekä aloittanut kevyen liikunnan, joka päivä olen liikkunut jotenkin, esim sauvakävellyt, soutanut soutulaitteella, käynyt ohjatussa jumpassa...
Tänään astuin vaa' alle innoisani odottaen että paino pudonnut ainakin kilon, jopa enemmän ( näin lihavilla alussa putoaa paljon yleensä). Tulos viikon rääkistä, nälästä ja kaikesta kieltäytymisestä: aamupaino tänään 115,4 kiloa. Eli peräti 100 g vähemmän. Motivoi ihan v* tusti. Miten tämä voi olla mahdollista??
Kommentit (132)
Koklaa kuukausi, katellaan sitten.
Hormonit voivat aiheuttaa nesteen kertymistä. Kannattaa sen vuoksi jatkaa vielä kolme viikkoa ja katsoa onko paino laskusuunnassa.
Menkat tulossa? Mulla aina tulee kilo, parikin lisää menkkojen aikaan.
Mitä tuohon 1200-1500 kcal sitten sisältyy? Voitko laittaa ihan konkreettisia esimerkkejä? Mitä juot, ja kuinka paljon siitä on vettä?
Nyt masentaa, joten voit hakea Mäkistä pari ateriaa, tsemppiä, kyllä se paha mieli siitä lientyy kun saat kunnon murua rinnan alle :)
Elimistösi on ihan ihmeissään muutoksesta, mutta paino lähtee yhtäkkiä humpsahtaen. Ja taas tulee suvantovaiheita. Aikoinaan aloitin 112kg:n painosta ja kaloreita laskien tiputin ensin 15 kiloa ja sitten perään 12 kiloa nutraamalla= -27kiloa yhtä kyytiä. MInullekin sopi hyvin tuo 1200-1600kcal:n dieetti. Lisäksi kolme uimahallikäyntiä ja kolme kertaa 7-8km:n kävely viikossa.
Heitä se vaaka pois ja jatka puoli vuotta tuota kyytiä.
Eihän nyt viikossa laihdu :D Kuukauden päästä voit ihmetellä jos paino ei ole pudonnut. Muista myös laskea kaloreihin kahvikeksit yms. pikkunapostelut, itselläni paino ei laskenut, kun ajattelin ettei niillä ole väliä, mutta kalorimäärät kohosivatkin niiden johdosta 2000 per päivä.
[quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 13:25"]Mitä tuohon 1200-1500 kcal sitten sisältyy? Voitko laittaa ihan konkreettisia esimerkkejä? Mitä juot, ja kuinka paljon siitä on vettä?
[/quote] Koko jyvä tuotteita, paljon kasviksia, vähärasvaista lihaa ( kanaa), raejuustoa, proteiinirahkaa, marjoja, hedelmiä... Ihan lääkärin ja ravitsemusterapeutin kanssa katsottiin ruokavalio. Kaiken olen laittanut ylös enkä ole saanut mistään ns piilokaloreita. Ruokavaliossa ei ole syy. -ap
[quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 13:25"]Nyt masentaa, joten voit hakea Mäkistä pari ateriaa, tsemppiä, kyllä se paha mieli siitä lientyy kun saat kunnon murua rinnan alle :)
[/quote] Onko hyvä mieli kun saat ilkeillä? En ole lopettamassa, on sen verran parempi olo nyt vaikka paino ei putoamaan. Mukavaa kevättä sinullekin :-)
[quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 13:22"]
Taustatietoja siis lähtöpaino 115,5 kiloa, en juurikaan harrastanut liikuntaa, söin epäterveellistä ruokaa, mitä milloinkin mieli teki. Lopulta oli pakko aloittaa elämäntaparemontti, koska mm maksa- arvot vinksallaan, alkava diabetes jne. No, nyt olen viikon noudattanut 1200-1500 kcal dieettiä sekä aloittanut kevyen liikunnan, joka päivä olen liikkunut jotenkin, esim sauvakävellyt, soutanut soutulaitteella, käynyt ohjatussa jumpassa... Tänään astuin vaa' alle innoisani odottaen että paino pudonnut ainakin kilon, jopa enemmän ( näin lihavilla alussa putoaa paljon yleensä). Tulos viikon rääkistä, nälästä ja kaikesta kieltäytymisestä: aamupaino tänään 115,4 kiloa. Eli peräti 100 g vähemmän. Motivoi ihan v* tusti. Miten tämä voi olla mahdollista??
[/quote]
liikunta ei tiputa painoa vaan ruokailun vähentäminen.
ruokailu vaikuttaa 90% ja liikunta 10% minun kokemuksien mukaan
Ehkä saatkin liian vähän kaloreita ? Keho ei jaksa polttaa rasvaa jos ravinto liian vähäistä?
Voi johtua myös siitä kun olet yhtäkkiä aloittanut liikunnan, niin alussa aiheiset keräävät nestettä ennen kukin tottuvat. Älä vaan luovuta, jatka samaan malliin niin jossain vaiheessa kilot alkavat tippua kohisten.
[quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 13:29"]Eihän nyt viikossa laihdu :D Kuukauden päästä voit ihmetellä jos paino ei ole pudonnut. Muista myös laskea kaloreihin kahvikeksit yms. pikkunapostelut, itselläni paino ei laskenut, kun ajattelin ettei niillä ole väliä, mutta kalorimäärät kohosivatkin niiden johdosta 2000 per päivä.
[/quote] En ole syönyt keksin keksiä tai mitään muutakaan sokerista... :-(
1200-1500 kcal dietti kuulostaa todella pienelle sinun kokoiselle ja jos olet velä harrastanut reippaasti liikuntaa. Minulla painoa 71 ja syön 1500 kcal /pv paino putoaa n 500-800 g/vk. En todellakaan ole asiantuntija neuvomaan mutta tarkista toi syöminen voiko elimistö mennä säästöliekille. Tsemppiä sinulle laihdutukseen.
[quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 13:32"][quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 13:22"]
Taustatietoja siis lähtöpaino 115,5 kiloa, en juurikaan harrastanut liikuntaa, söin epäterveellistä ruokaa, mitä milloinkin mieli teki. Lopulta oli pakko aloittaa elämäntaparemontti, koska mm maksa- arvot vinksallaan, alkava diabetes jne. No, nyt olen viikon noudattanut 1200-1500 kcal dieettiä sekä aloittanut kevyen liikunnan, joka päivä olen liikkunut jotenkin, esim sauvakävellyt, soutanut soutulaitteella, käynyt ohjatussa jumpassa... Tänään astuin vaa' alle innoisani odottaen että paino pudonnut ainakin kilon, jopa enemmän ( näin lihavilla alussa putoaa paljon yleensä). Tulos viikon rääkistä, nälästä ja kaikesta kieltäytymisestä: aamupaino tänään 115,4 kiloa. Eli peräti 100 g vähemmän. Motivoi ihan v* tusti. Miten tämä voi olla mahdollista??
[/quote]
liikunta ei tiputa painoa vaan ruokailun vähentäminen.
ruokailu vaikuttaa 90% ja liikunta 10% minun kokemuksien mukaan
[/quote] Niin? No olenhan sitä ruokailuakin vähentänyt reippaasti...
[quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 13:32"]
Ehkä saatkin liian vähän kaloreita ? Keho ei jaksa polttaa rasvaa jos ravinto liian vähäistä?
[/quote]
Nämä arvelut eivät pidä paikkaansa, ap:kin kertoo laihduttavansa ravitsemusterapeutin ohjauksessa. Ja AINA menetetään jonkin verran myös lihasta, kun ruvetaan laihduttamaan. Mutta kun painoa on yli 100 kiloa, siinä ei ole kymmeniä kiloa lihasta ylimääräistä. Ihan on rasvaa ja nestettä. 8
Juotko varmasti tarpeeksi vettä? Mielellään 3 litraa päivässä. Itse turpoan heti, jos en ehdi päivän aikana hörppiä tarpeeksi vettä. Kannattaa pitää puolen litran pulloa mukana, siitä on hyvä tarkkailla juomisen määrää.
[quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 16:32"]Kyllä se siitä. Mä laihdutuksen alussa (alkupaino 58kg) ihmettelin kun vaaka näyttää vielä enemmän, vaikka liikun hulluna, syön tosi terveellisesti ja vain 1200kcal/päivässä, välillä en sitäkään. Liikuin toisen kuukauden vielä enemmän ja söin samalla tavalla. Paino taas 58kg. Sit otin mittanauhan käteen, että ei saatana voi olla näkymättä tämä, ja jalat oli kaventuneet ja vyötäröltä lähtenyt kans pari senttiä ja pulkannarut on kasvaneet. Mulle on tullut lihasta. Sittemmin on painokin lähtenyt tippumaan. :)
[/quote]
En ole tämän kirjoittaja, mutta kiinnostisi tietää miksi alapeukut. Jos lihasta ei juurikaan ole niin tietysti paino ensin nousee lihasten kehittyessä ja korvatessa läskin.