Miehellä jää rahaa käteen kuussa n.6000€ kuussa
Silti rahat ovat meillä aina loppu. Nytkin pitäisi ostaa lapsille talvivaatteita, mutta kun ei ole rahaa :(
Kommentit (40)
[quote author="Vierailija" time="14.11.2014 klo 12:19"]aika jännä juttu. itse olen hoitovapaalla ja miehellä jää 1400 euroa verojen jälkeen. siitä vuokra reilut 800 euroa plus muut asumisen kulut. hyvin riittää rahat jos jotain tarpeellista täytyy ostaa. ostetaan vain sitä mitä tarvitsee, ei kuluteta turhaan. autokin meillä on ja hyvin senkin ylläpitoon riittää varat.
[/quote]
Suosittelen vaihtamaan miehen. Mieti, haluatko elāā koko elāmāsi kōyhānā.
Jos et ap ymmärrä suullista esitystä, niin pyydä mieheltä asia kirjallisena. Tämänhetkiset kassavirrat karkeasti - tulot, menot, lainojen lyhennykset jne. Ja sitten vaikka kuukausittain eteenpäin niin, että näet missä kohtaa loppuu S-laina, missä kohtaa autolaina jne.
Jos taulukkomuoto on vaikea, niin miehesi voi helposti Excelissä tehdä noista kuvaajan. Vaikka pylväsmuotoon ne kuukausittaiset menot. Että näet missä kohtaa ne pylväät alkaa lyhentyä.
Ei voi olla noin vaikeaa!
Liian isot lainat tuloihin nähden!
Tässä sen nnäkee kun tyhmä tienaa niin ei osata kuitenkaan yhtään käyttää sitä rahaa,
kuntosalille on päästävä vaikkei lapsille ole varaa vaatteisiin.. huoh, hävettäis olla noin tyhmä.
En ihan usko tätä. Meidän perheen nettotulot samaa luokkaa, ja väkisinkin jää säästöön joka kuukausi, eikä mitenkään erityisen säästäväisesti elellä. Jos ei näillä nettotuloilla pärjää, niin jonkunlainen talousneuvonta lienee paikallaan.
S-laina ja autot pitäisi olla maksettu siinä vaiheessa kun osingot saa.
ap
Sen lisäksi, että selvität mihin rahat menevät, olisi syytä priorisoida rahankäyttöä niin, että kaikki tarpeellinen, kuten esimerkiksi lasten talvivaatteet, pystytään hankkimaan. Jos mies aikoo käyttää rahansa lainojen maksuun ja saa jossain vaiheessa osinkoa, esimerkiksi tilivuoden loputtua, jota sitten voisi käyttää muuhunkin, se ei lapsia nyt juurikaan lämmitä. Järjenkäyttö on sallittua raha-asioissa. Lapsilla pitää olla asianmukaiset varusteet ja jos mietit, kumpi on tärkeämpää, hankkia lapsille talvivaatteet vai maksaa laina pois, lienee aika selvää, mikä näistä kahdesta priorisoidaan.
No kai se nyt on sanomattakin selvää että teillä on sitten liian isot menot.
Oikeasti pienituloisena ei jotenkin jaksa sääliä tällaisia.
Oi joi, onko paljon velkaa? Laittakaa ensi tilistä puolet vaatteisiin eli 3000 euroa, kyllä niillä jo jotain saa..
Muuttakaa pienenpään asuntoon, myykää auto, tai vaihtakaa edullisempaan.karsikaa ruokamenoja, lopettakaa matkustelu, karsikaa harrastuksista.yms.
Näin se menee.
Tossa on yli mun puolen vuoden tulot ja pärjään joten mietihän nyt vähän mihin sitä rahaa menee ja miksi.
aika jännä juttu. itse olen hoitovapaalla ja miehellä jää 1400 euroa verojen jälkeen. siitä vuokra reilut 800 euroa plus muut asumisen kulut. hyvin riittää rahat jos jotain tarpeellista täytyy ostaa. ostetaan vain sitä mitä tarvitsee, ei kuluteta turhaan. autokin meillä on ja hyvin senkin ylläpitoon riittää varat.
Jos tää on todellista, niin olette totta tosiaan vieraantuneet tavisten elämästä....
Ap:n mies ei osaa priorisoida....vaihda miestä.
Paljon on lainaa ja siihenhän ne rahat nyt menevät kaikkien normaali kulujen lisäksi tietenkin. Ollaan karsittukin vähän kuluja, mutta halutaan saada lainatilannetta nyt paremmaksi, että olisi vuoden päästä paremmin millä mällätä.
ap
[quote author="Vierailija" time="14.11.2014 klo 12:23"]
Paljon on lainaa ja siihenhän ne rahat nyt menevät kaikkien normaali kulujen lisäksi tietenkin. Ollaan karsittukin vähän kuluja, mutta halutaan saada lainatilannetta nyt paremmaksi, että olisi vuoden päästä paremmin millä mällätä.
ap
[/quote]
Ostat sitten lapsille vaatteet vuoden kuluttua, simple.
Jos 6000 nettona ei riitä, niin teillä on liian isot menot tai lainat.
Kerro nyt vähän speksejä. Onko niitä lapsia kaksi vai kuusi? Onko autoa vai onko peräti kaksi? Paljonko on asuntolainan lyhennys? Onko korkeakorkoista kulutusluottoa ja paljonko niihin menee?
Vaatteita saa kirpparilta aika halvalla, ellei kyseessä sitten ole teinit, joille ei tahdo löytyä. Tutustu oman alueesi FB-kirppiseen, sieltä voit tehdä hyviä löytöjä.
Joo meillä ihan sama juttu. Mies rakastaa sijoittamista ja riskinottoa ja kaikki rahat menee jonnekin kankkulan kaivoon. Onneksi saan itsekin palkkaa.
2