Hei te joilla läski kertyy keskivartaloon - miten käy laihduttaessa?
Lihoin teini-iässä lievästi ylipainoiseksi, mutta noin parikymppisenä omaksuin takaisin terveelliset elämäntavat ja löysin uudelleen liikkumisen ilon, joten yllätys yllätys, paino putosi ilman että yritin tarkoituksella laihduttaa. Nyt olen ollut normaalipainoinen jo pidemmän aikaa (170cm/65kg, kun sitä kuitenkin joku kysyisi) ja vaatekoko yleensä 36, joten vaatteet päällä näytän suht hoikalta. Mutta koska olen sitä vartalotyyppiä jolla läski tuppaa kertymään eniten keskivartaloon ja erityisesti jenkkakahvoiksi, on alkanut vituttaa kun tuntuu että muu vartalo vastaa sporttisia elämäntapoja (timmit jalat ja kädet, hyvä ryhti jne.) mutta nuo helvetin jenkkakahvat ja alavatsan pikkupömppis vaan siinä löllöttävät. En ole synnyttänyt.
Koska tuosta ylimääräisestä rasvakerroksesta ei pääse eroon muuta kuin laihduttamalla, haluaisin kysyä muilta samanlaisen vartalotyypin omistavilta: oletteko laihduttaneet normaalipainon sisällä ja minkä näköiseksi vartalo muuttui? Jouduitteko laihduttamaan normaalipainon ja alipainon rajoille että pääsitte eroon mahasta? En siis tavoittele mitään bikinifitness-vartaloa tai erottuvaa sixpackia, haluaisin vain että maha olisi litteä eikä takaa katsottuna jenkkakahvat olisi leveämmät kuin takapuoleni.
Kommentit (11)
Kun mä laihduin mulla kapenee kasvot, hoikistuu vyötärö ja rinnat hieman pienenee. Pepusta olen aina aika pieni vaikka lihoisinkin.
Mulla sama vartalotyyppi, olen ollut lapsena lihava, murrosiästä alkaen normaalipainoinen. Muutaman kerran olen laihduttanut 5-6 kg juurikin tavoitteena saada jenkkakahvat/maha-ja selkäläski pois. Tuloksena että kroppa pienenee mutta samassa mittasuhteessa eli jenkkakahvat ja muut ovat paikoillaan.
Liittyykö glukoosi/fruktoosisiirappi-ilmiö myös ihan hedelmistä saatavaan fruktoosiin? Onko jollain yhdellä hedelmällä päivässä jo jotain merkitystä?
Hedelmissä on kuitua ja ne eivät ole samanlaista muuntotavaraa kuin fruktoosiglukoosisiirappi.
Mulla lähtee myös elämä mahasta. Mutta siihen ei kyllä auta liikunta tai vhh, vaan ihan rankka nälkäkuuri. Jos haluan kapean vyötärön, on minun laihdutettava alipainon rajalle.
Multa lähtee ekana mahasta ja myös tulee mahaan. Olen samanmittainen kuin sinä, mutta painan nyt 68. Alimmilleen olen saanu painoni nyt aikuisiällä 61 kiloon ja kaikki lähti mahasta siis varmaan 20 senttiä lähti pois. Teininä olin luuviulu samanmittainen mut 50 kiloinen.
Sen olen aikoja sitten lukenu, että mahaan kertyneen rasvan saa parhaiten vähenee pitkäkestoisella aerobisella liikunnalla, esim pitkä kävely/pyöräilylenkki.
jos oot rikas kannattaa mennä hypoxi-hoitoihin. Niillä saa kuntoon just sen paikan minkä haluaa. Muuten neuvoisin vaan keskittymään erilaisiin vatsalihasliikkeisiin jotka kohdistuu kylkiin niin sillä ne jenkat sulaa, monille viljat aiheuttaa turvotusta ja pömppöä mahaan, maha litistyy kun viljat jättää pois
Lähtee jenkkakahvoista ja vatsamakkaroista. Olen 174 cm, 67 kg, jos pari kiloa putoaa se lähtee ja on lähtenyt nimenomaan sieltä mistä toivonkin sen lähtevän.
Aikoinaan vähärasvaisella ruualla ja paljolla liikunnalla laihduttaessani ei vatsapömppö hävinnyt mihinkään, vaikka olin 168/54. Myöhemmällä iällä löysin vähähiilarisen ja runsasrasvaisen ruokavalion ja nyt minulla ei ole keskivartalon pullistumaa ja vyötärö on näkyvissä ekaa kertaa elämässäni, painoa on nyt 60kg. Liikunnalla ei minun kohdallani ollut vaikutusta.
Mä en oikein tajua tota, et lähtis vaan laihduttamalla. Itse oon aina ollut hoikka muuten, mutta sit erityisesti lapsen syntymän jälkeen ollut taipuvainen keskivartalolihavuuteen. Oon siis normaalipainoinen, mutta näytän pallon nielaisseelle. Joitakn lyhyt kestoisia kausia lukuun ottamatta, myös ruokavalio on ollut kondiksessa. Ja maha todella on läskiä, eikä mitään viljojen tms. aiheuttamaa turvotusta. Tältä pohjalta oon ollut tse sinä käsityksessä, et maha lähtis likkumalla, eikä laihduttamalla :D Ja jos ei oteta lukuun ptkiä ja reippaita koiran ulkoilutuksia yms, hyötyliikuntaa, niin olen aika liikkumaton.
äh, no joo.
Mä oon kans keskivartaloläski. Jojoilua ollut monesti, mutta nopeasti aina kilot lähtee kun aloittaa terveellisen ruokavalion ja kuntoilun. Olen 169cm ja 95kg niin ja laskettuaika oli viimeviikolla. Toivottavasti kohta pääsee taas kunnolla liikkumaan. :D
Älkää syökö tuotteita joissa on fruktoosi/glukoosisiirappia koska ne kerryttävät keskivartalon rasvakerrosta.