Mäyräkoira
Olen suunnitellut toisen koiran hankintaa ja tällä hetkellä tuntuu siltä, että pieni koira voisi olla järkevä vaihtoehto. En kuitenkaan pidä useimmista kääpiöroduista ja melkein ainoaksi vaihtoehdoksi on jäänyt mäyräkoira. Liikun paljon ja minulla on suhteellisen paljon kokemusta erilaisista koirista. En haluaisi arkaa koiraa ja toivoisin löytäväni mahdollisimman terveen pentueen. Onko koko- ja karvamuunnosten välillä eroa luonteissa tai terveydessä?
Kommentit (10)
[quote author="Vierailija" time="11.09.2014 klo 13:28"]Isälläni ja siskollani on ollut karkkarimäykkejä. Ne ovat ainakin suht terveitä ja kovia liikkumaan, isäni koira eli peräti 16-vuotiaaksi. Muista muunnoksista en tiedä.
[/quote] Olivat siis standardikokoa? Millaisia olivat luonteeltaan?
Karkekarvainen on rauhallisin ja filosofisin. Pitkäikäisiä ovat kaikki ja vahvaluonteisia.
Kokomuunnosten välillä ei ole eroja, mutta joidenkin mukaan karkeakarvaisilla on riistavietti suurin, lyhytkarvaisella vähäisempi ja pitkäkarvainen eniten seurakoiramainen :)
Minulla on kaksi metkumakkaraa, toinen on vähän arka, mutta toinen taasen haluaisi tutustua kaikkiin itseään 20 kertaa suurempiin koirakamuihin, ihmisiin jne, arkuudesta ei tietoakaan.
[quote author="Vierailija" time="11.09.2014 klo 13:30"]
[quote author="Vierailija" time="11.09.2014 klo 13:28"]Isälläni ja siskollani on ollut karkkarimäykkejä. Ne ovat ainakin suht terveitä ja kovia liikkumaan, isäni koira eli peräti 16-vuotiaaksi. Muista muunnoksista en tiedä. [/quote] Olivat siis standardikokoa? Millaisia olivat luonteeltaan?
[/quote]
Muut olivat erittäin kilttejä ja mukavia kotioloissa, omanarvontuntoisia ulkoillessaan (muiden koirien oli turha tulla räyhäämään). Yksi oli "pitovaikeuskoira" (perheestä, johon ei olisi pitänyt koiraa edes ottaa), joten sillä oli omat ongelmansa. Aika itsepäisiä ovat kaikki mäykit, ja monilla on myös erittäin vahva metsästysvaisto, joten ei voi välttämättä ulkoiluttaa ilman hihnaa tai saattavat painua saaliin perässä minne tahansa. Voi olla että kääpiolajeilla tuo metsästysvaisto ei ole niin vahva.
[quote author="Vierailija" time="11.09.2014 klo 13:33"]Kokomuunnosten välillä ei ole eroja, mutta joidenkin mukaan karkeakarvaisilla on riistavietti suurin, lyhytkarvaisella vähäisempi ja pitkäkarvainen eniten seurakoiramainen :)
Minulla on kaksi metkumakkaraa, toinen on vähän arka, mutta toinen taasen haluaisi tutustua kaikkiin itseään 20 kertaa suurempiin koirakamuihin, ihmisiin jne, arkuudesta ei tietoakaan.
[/quote] Lyhytkarvainen miellyttää mun silmää eniten, vaikuttaisi sopivan muutenkin. Mitä karva- ja kokomuunnosta sulla itsellä on?
Minun miehelläni on mäyräkoira jääkaapissa. Osti Citymarketin tarjouksesta. Korkataan se yhdessä huomenillalla <3
[quote author="Vierailija" time="11.09.2014 klo 13:36"][quote author="Vierailija" time="11.09.2014 klo 13:33"]Kokomuunnosten välillä ei ole eroja, mutta joidenkin mukaan karkeakarvaisilla on riistavietti suurin, lyhytkarvaisella vähäisempi ja pitkäkarvainen eniten seurakoiramainen :)
Minulla on kaksi metkumakkaraa, toinen on vähän arka, mutta toinen taasen haluaisi tutustua kaikkiin itseään 20 kertaa suurempiin koirakamuihin, ihmisiin jne, arkuudesta ei tietoakaan.
[/quote] Lyhytkarvainen miellyttää mun silmää eniten, vaikuttaisi sopivan muutenkin. Mitä karva- ja kokomuunnosta sulla itsellä on?
[/quote]
Lyhytkarvainen kääpiö ja toinen kaniini. Kaniini on tullut aikuisena meille, niin arkuus voi johtua pentuiän traumoista, huonosta sosiaalistumisesta, ken tietää. Mäyräkoiranhan pitäisi olla itsevarma ja reipas koira luonteeltaan :)
Meidän mäydä adoptoi mut emännäkseen 8-vuotiaana. Maailman kiltein kaveri, jonka mielessä ei ole muuta kuin kinkku ja rapsutus. Kyttää kaikki perheen jäsenet, erityisesti lapset, joidenka komentamiseen osallistuu mun apunani :) kertaakaan ei ole mulle murissut tms.
Kuinka yleisiä selkäongelmat ovat? Onko muitakin vaivoja kuin mäyräkoirahalvaus? Mulla voisi olla mahdollisuus tuoda mäykky ulkomailta, onko Suomessa tarvetta ns. uudelle verelle? Tiedän, että joissakin roduissa kannat ovat eriytyneet, joissakin taas koko Eurooppa on periaatteessa samaa kantaa. Mietin siis lähinnä että voinko auttaa kantaa jotenkin (saatan muutamassa näyttelyssä innostua pyörähtämään) vai otanko koiran ihan vain itselleni lemmikiksi.
Isälläni ja siskollani on ollut karkkarimäykkejä. Ne ovat ainakin suht terveitä ja kovia liikkumaan, isäni koira eli peräti 16-vuotiaaksi. Muista muunnoksista en tiedä.