Valitsetko nettikirppiksillä parhaan vai ensimmäisen ostajan?
Esim. torissa, jossa ostotarjoukset tulevat sähköpostitse, eivätkä muut näe niitä?
Minkälaiselle ostajalle et halua myydä?
Kommentit (7)
Myyn ekalle. Jos tinkii hinnasta, niin ilmoitan myyväni hänelle vasta, jos kukaan ei maksa pyyntiäni. Vain yhden kerran isompi kodinkone lähti tingityllä hinnalla, kaikista muista olen saanut pyytämäni. Sääliä vain näille tinkijöille kun muutaman euron takia missasivat uudenveroisia tuotteita.
Pääsääntöisesti myyn ekalle. Välillä olen livennyt tästä periaatteestani ihan samasta syystä kuin kakkonen sanoi: eli heti tingataan eikä edes yritetä kirjoittaa mitenkään myyjää arvostavaa tekstiä (eli viestistä ei löydy kokonaisia lauseita eikä edes nimeä kun nykyisin monella on anonyymit sähköpostitkin).
Jos tyyppi vaikuttaa viestin perusteella ns. mental caselta, en enää lähde edes vastaamaan. Eräs tyyppi jäi kirjoittelemaan pitkäksi aikaa sekavia juttujaan, kun ystävällisesti vastasin, että tuote on jo myyty.
[quote author="Vierailija" time="22.11.2013 klo 20:07"]
Jos tyyppi vaikuttaa viestin perusteella ns. mental caselta, en enää lähde edes vastaamaan. Eräs tyyppi jäi kirjoittelemaan pitkäksi aikaa sekavia juttujaan, kun ystävällisesti vastasin, että tuote on jo myyty.
[/quote]
Yleensä siis myyn ensimmäiselle, olettaen etten ole saanut hinnaltaan parempia tarjouksia. Tämä vastauksena jälkimmäiseen kysymykseen. t: 5
Ilman muuta ekalle..jos joku ehdottaa parempaa hintaa kun olen jo luvannut toiselle, en mene siihen mukaan. Reilu peli on reilu peli.
Möin nimelliseen hintaan olohuoneen lasipöydän. Ostotarjouksia tuli reilu 50. Jos ei osattu laittaa viestiin/mailiin omaa nimeä, pilkkuja, isoja alkukirjaimia tai yhdyssanoja, deletoin saman tien. Jos oli maanisen oloinen ("tulen nyt hakemaan heti anna osoite onko ovikoodia"), skippasin. Jahkailijat myös jäivät nuolemaan näppejään: "en tiedä mikä päivä ensi viikolla voisin tulla katsomaan. Sopiiko, että ilmoittelen ensi viikolla?". Valitsin ensimmäisen normaalin oloisen ja sellaisen, joka oli nopeasti tulossa tekemään kaupat.
Niin ja mielistelijöitäkin oli: "Myyt niin edullisesti, että mielelläni toisin sinulle vaikkapa viinipullon". Höpöhöpö.
Jos sähköpostiviestissä ei ole muuta kirjoitettu kuin "myytkö egellä?" ja myynnissä kuitenkin vaikka kympin tavara, niin todellakin myyn seuraavalle kiinnostuneelle. Ja voisi hiukan panostaa siihen ulosantiin eli laittaa nimensä alle jne.