millainen nainen haluaa urologiksi ja miksi ihmeessä?
Kommentit (20)
Joo mutta hoitaa myös erektio-ongelmat jne.
Entä sitten? Urologeilla on varmaan aika hyvät markkinat yksityisillä, vähän päivystyksiä julkisella?
Ei taida olla pelkästään miesten mulkkujen tutkimista päivät pitkät, haloo??
[quote author="Vierailija" time="02.09.2013 klo 18:00"]
Ei taida olla pelkästään miesten mulkkujen tutkimista päivät pitkät, haloo??
[/quote]
No kyllä on. Penistä ja virtsateitä
Ootte idiootteja! Naisillakin ylläripylläri on virtsatiet!
Että näkee paljon kikkeleitä, tietysti
Ei lääkärit aina erikoistui siihen, mistä intohimoisesti on kiinnostunut, vaan siihen, mistä nyt sattuu sen erikoistumispaikan saamaan.
Miksi miehet sitten haluavat gynekologeiksi? Haluavat tutkiä römpsiä.
No kyllähän jotkut tykkää leikellä ruumiita auki ja tonkia niiden sisuskalujakin. Ja jotkut tykkää näpytellä tietokonetta kaiket päivät, toiset taas ronkkia paskaputkia.
Ihminen on semmoinen vaihteleva otus.
Urologin työ sairaalassa on pääasiassa kirurgiaa.
http://www.digipaper.fi/tietopulssi/34462/index.php?pgnumb=16
Ap:n mielestä virtsatiet = pippeli? Miten sä ap itse kuset?
No tunnen yhden kauniin, fiksun, hauskan ja mukavan naisen. Ei ole tullut kysyttyä, miksi erikoistuu urologiksi, ehkä se on mielenkiintoista?
Mulla oli virtsatieongelmia ja olin todella onnellinen kun löysin mukavan ja pätevän naisurologin. Hän oli vieläpä "erikoistunut" naisten virtsatieongelmiin. Olisin tietenkin mennyt miehenkin vastaanotolle jos olisi ollut pakko.
Enemmän mua ihmetyttää miesgynekologit. Niissä on minusta jotain todella epäilyttävää.
T: nainen
Samasta syystä kuin mies haluaa gynekologiksi. Laillinen tirkistelymahdollisuus, josta jopa maksetaan ja vieläpä aika hyvin.
Semmoinen nainen joka ensisijaisesti on kiinnostunut kirurgiasta ja sattuman/hyvien työkokemusten/kiinnostuksen kautta ajautuu urologialle.
[quote author="Vierailija" time="02.09.2013 klo 18:54"]
Semmoinen nainen joka ensisijaisesti on kiinnostunut kirurgiasta ja sattuman/hyvien työkokemusten/kiinnostuksen kautta ajautuu urologialle.
[/quote]
Juuri näin!
[quote author="Vierailija" time="02.09.2013 klo 18:50"]
Enemmän mua ihmetyttää miesgynekologit. Niissä on minusta jotain todella epäilyttävää.
T: nainen
[/quote]
Kaikki miehet ovat kohdusta tulleet ja melkeinpä kaikilla miehillä on tunneside vähintään yhteen naiseen (äiti, sisko, tyttöystävä...). Ei siis ihme, että naisen terveys kiinnostaa. Erään miesgynekologituttuni äiti kuoli munasarjasyöpään nelikymppisenä, syynä brca-mutaatio, joten se sysäsi hänet erikoistumaan gynekologiaan. Gynekologeja myös tarvitaan paljon, koska niitä naiset näkevät melkein yhtä useasti kuin hammas- tai yleislääkäriä. Lisäksi kuukautiset, endometrioosa, rinta-, kodunkaula- ja munasarjasyöpä sekä raskaus ovat naisten yleisiä vaivanaiheuttajia, joten ei siinä mitään epäilyttävää ole, jos näissä ongelmissa haluaa auttaa.
Urologia käsittää kaikki virtsatiet, munuaisiin saakka.