Kumpi koira?
Olemme hankkimassa koiraa ja pohdin tässä kahden koiran välillä kumman ostaisimme. Perheessä on 2 pientä lasta, eikä ole aikaisempaa kokemusta koirista. Toisessa koirassa on bichon friseä ja westiä ja toisessa havannan koiraa ja tiibetinspanielia. Ja kumpaa susittelisitte narttua vai urosta? :)
Kommentit (19)
Jälkimmäiseen kallistuisin. Ja tyttökoira :)
Ottaisin puhdasrotuisen. Ellei olisi ilmainen tai maks. 100 euroa tuollaisen sekoituksen hinta. Välttäisin pentutehtaita.
En ostaisi sekarotuista. Voisin ottaa sekarotuisen.
havannan ja tipsun sekoitus saattaisi olla rauhallisempi. Molemmat kyllä kivoja vaihtoehtoja. Tyttökoiran ottaisin, ovat yleensä pehmeämpiä =).
Mitä mieltä olette hinnasta kun kummallakin on hintaa 700e...
[quote author="Vierailija" time="21.11.2013 klo 09:10"]
Olemme hankkimassa koiraa ja pohdin tässä kahden koiran välillä kumman ostaisimme. Perheessä on 2 pientä lasta, eikä ole aikaisempaa kokemusta koirista. Toisessa koirassa on bichon friseä ja westiä ja toisessa havannan koiraa ja tiibetinspanielia. Ja kumpaa susittelisitte narttua vai urosta? :)
[/quote]
En suosittelisi mitään pientä enkä sekarotuista koiraa lapsiperheeseen.
Sekarotuisen eli paperittoman koiran hinta on max50€.
Nattu ehdottomasti ekaksi koiraksi :)
Kyllä melkeen kaikki sekarotuiset maksaa 100e ylöspäin...
Sekarotuisen voi kyllä ottaa, jos kyseessä on ns. vahinkopentu, ja kasvattajalle aiheutuneet todelliset kulut (esim. 50-100 e) voi maksaa. Sekarotuisten pentujen teettäminen tarkoituksella myyntiin voitontavoittelumielessä on kuitenkin varsin arveluttavaa, joten sellaista toimintaa en lähtisi tukemaan.
ok, eli 700e on ilmeisesti aivan liikaa..
700€ on törkeä hinta seropista! Vähän lisää niin saa puhdasrotuisen.
Ovatko nämä pentueet samalta myyjältä? Jos ovat niin kyseessä ilmiselvä pentutehdas, joka tekee tätä vain rahan vuoksi...
Oletko jo käynyt paikanpäällä emoa katsomassa? Missä kunnossa narttu oli ja miltä ympärillä muuten näytti? Oliko paljon muita koiria? Asuuko pentujen isä samassa taloudessa? Jos ei emoa näytetä kuin pienen hetken jos ollenkaan, se on huonossa kunnossa. Paljon muita koiria viittaa myös pentutehtailuun... Jos isäkin löytyy samasta taloudesta on pentutehtailun merkit selvät.
Kysäiseppä miksi teki juuri tällaisen sekoituksen? Pienikin änkytys viittaa rahan ahneuteen.
Pienten rotujen miksaukset ovat nyt muotia ja koska kummin kaiman "Pörrö" on niin ihana, niin kaikki toki haluavat samanlaisen, mutta koska raha on aina este ja halutaan halvemmalla... Todellisuudessa nämä koirat saattavat tulla kalliimmaksi loppupeleissä.
Jos paikka vaikuttaa tehtaalta jätä pentu sinne. Se homma jatkuu niin kauan kuin ihmiset näiltä ostavat. Jos "pelastat" yhden, teet tilaa seuraavalle pentueelle, jonka olot tai lähtökohdat eivät hääppöset ole.
700e?!?! Siis ihan hullua maksaa sekarotuisesta ton verran. Älä missään nimessä. Ota mielumin kennelistä koira, jonka suku on tiedossa ja mahd. terve. Säästät lopulta pitkän pennin, kun ei tarvitse kamalia lääk.maksuja maksaa.
Terv. ihminen joka osti halvalla rotukoiran, minkä suvusta ei tietoa, ja maksoi 3-vuoden aikana lääkärikuluja n. 2500e ja lyhyen ajan päästä koira oli lopetettava, kun sitä ei voinut enää parantaa....
Ja aikaisemmin oli ostettu kallis rotukoira hyvästä suvusta, 13-vuoden aikana käytettiin lääkärissä vain rokottaessa.
Miksi harkitset tarkoituksella sekarotuiseksi tehtaillun koiran ottamista? Täysin pöyristyttävää ja väärin.
Jälkimmäisen yhdistelmän ottaisin, mutta puhdas tipsu maksaa vain 800-900 euroa ja havanna 1200 euroa, eli miksi maksaa 700 euroa seropista? Vähän lisää ja tiedät mitä saat.
[quote author="Vierailija" time="21.11.2013 klo 10:58"]
Mitä mieltä olette hinnasta kun kummallakin on hintaa 700e...
[/quote]
Ohhoh!! Sillä saa jo rotukoiran!!
Tiedän ihmisten maksaneen sekarotuisista pennuista maks 350e. Ja se on maksimi. Älä tuollaista summaa maksa. Selvitä myös paperit, eläinlääkärit sun muut. Hävytön hinta sekarotuisesta!!
Hauskoja yhdistelmiä molemmat. Ottaisin itse tuon ekan :) Me otimme nartun. Makuasia sekin. Tuo eka versio saattaa olla vähän terhakkaampi kuin toka kun on terrieriä. . Samoin turkki on varmaan työläämpi kuin toisella.