Vinkatkaa joku hyvä jälkkäri joulupöytään!
Mielellään ei kovin aikaavievä, koska järjestän yksin perheeni ja vanhempieni joulun. Tämä ei siis mitenkään haittaa, ihan mielelläni puuhailen :-)
Minulla olisi mielessä joku luumuinen, ehkä rahkainen tai kermainen herkku tai sitten joku, jossa olisi puolukkaa tai muita marjoja. Saa olla ihan perinteinen leivonnainenkin, mutta voi olla myös joku annosmaljoissa tarjoiltava.
Kommentit (16)
Perinteinen luumurahka, jota ollaan tehty jo kotitalouden tunneilla dinosaurusten aikaan :) Eli purkki kermaa, purkki rahkaa ja ½ purkkia torttutäytettä. Sokeria mausteeksi.
Toinen herkku mitä olen joskus tehnyt on rahkapohja eli kermaa + rahkaa (ja sokeria) ja siihen pakastepuolukoita kohmeisina ja kinuskikastiketta. Tuli tuosta nelosen viestistä mieleen. t. 3
Tein viime jouluna puolukka-kinuskirahkaa. Oli ihan älyttömän hyvää ja todella helppotekoista. Sen voi tehdä myös karpaloista. On melkein vielä parempaa, mutta karpaloita minulla ei tänä vuonna ole ollenkaan. Täältä löytyy ohje: http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/25200-kinuskirahka
Pannacotta karpaloilla ja pipareilla. Masuteinen glögitorttu, munatotivaahto/mousse.
Meillä oli viime vuonna sellainen jälkiruoka, jossa oli kermavaahtoa, marenkia ja joulupipareita (jälkimmäiset murustettuna ja määrän määrää oma maku). En tiedä, onko tuolla mitään nimeä, siskoni vinkkasi moisesta jälkiruuasta. Kannattaa tehdä päivää aikaisemmin että tulee se piparin maku esiin.
Tee karpalo-juustokakku ja kinuskikastiketta...tai jos päädyt luumurahkaan niin suosittelen lirauttamaan sinne parin ruokalusikallisen verran vaikka rommia tai ihan kirkasta viinaa,koska se korostaa makua kun antaa maustua jääkaapissa pari tuntia ennen tarjoilua:)
http://www.yhteishyva.fi/ruoka-ja-reseptit/reseptit/luumuparfait-ja-puolukkakastike/013933
Tätä meillä oli viimeksi joulupöydässä ja maistui. Siinä olisi noita toivomiasi luumua, kermaa ja puolukkaa :)
Itse ajattelin tehdä täytettyjä piparkakkuja! Tarvitset yhteen "kakkuun" kaksi ohutta piparkakkua, HYVÄÄ jäätelöä, esim. vanhanajan vaniljaa, uuniomenaa tms. ja piparkakkumuotin. Leikkaa jäätelöstä 0,5-1 cm paksuinen viipale ja ja paina siitä (mielellään vähän piparia pienemmällä) piparkakkumuotilla pala. Laita saatu jäätelönpala kahden piparin väliin ja laita valmiit "kakut" pakkasenkestävään astiaan. Ota piparit sulamaan hieman ennen tarjoilua. Lautasen voi koristella vaikka karpalohillolla, ananaskirsikoilla ja tomusokerilla.
http://www.valio.fi/reseptit/piparitiramisu/ Tuossa yksi. Toinen pn paljon helpompi, mutta en löydä sitä. Siihen tulee murskattuja pipareita paaljon enemmän kuin 6, mascarpone-juustoa ja vaahtoatuvaa vaniljajuttua (ja tippa likööriä... tai esanssia)
Jouluhalko! Unelmatorttu, johon inkivääriä yms. maustetta taikinaan sekaan. Väliin luumumarmeladia ja tomusokeri-voi-täytettä. Kuorrutetaan kermavaahdolla, johon kaakaojauhetta pintaan. Leikataan puun oksan näköiseksi. Hyvää ja jouluista!
Vanilja-luumuhyydyke...toimii kuin junan vessa!