Kannattaako ottaa vastaan työtä vai haenko toimeentulotukea?
Olen työtön, elän peruspäivärahalla. En ole (vielä) hakenut toimeentulotukea mutta kohta varmaan olisi pakko jotta rahat riittäisi perus elämiseen.
Haen töitä aktiivisesti ja nyt minulle tarjottiin lehdenjakajan työtä. Töitä olisi 2-3 päivää kuukaudessa ja palkka olisi noin 120e/pvä miinus verot. Eli kuukauden palkka olisi 240e-360e miinus verot.
Asumistuki pysyisi ennallaan mutta miten vaikuttaa päivärahaan? Olisiko ihan plusmiinusnolla tehdä noin vähän töitä, otanko työn vastaan vai en? Auttakaa :)
Kommentit (6)
Miten mulla jää enemmän käteen? Siis jos haen myös toimeentulotukea? Yritin Kelan laskureilla laskea, niiden mukaan 200e tuloilla/kk saisin peruspäivärahaa n.6e vähemmän/päivä kuin nyt.
Etkö voisi hakea vaikka henkilökohtaisen avustajan paikkaa? Palkka olisi parempi ja työaikoija on monenlaisia. Siihen ei tarvita välttämättä koulutusta.
Päiväraha vähenee parin sadan euron tuloista noin sadalla eurolla. Kannattaa vain lasketuttaa sivutuloverokortti uudelleen, jotta ennakonpidätys ei vie niin isoa siivua tuloista.
Lisäksi jos tarvitset toimwentulotukea, niin siinä on palkalle n.100 euron suojaraja, ennen kuin palkka aletaan laskea vähennettäväksi tuloksi. Jos esim. tulee iso määrä terveysenhuollon käyntejä lyhyelle ajanvälille, niin kannattaa tuokin mahdollisuus pitää mielessä.
Ja muuten posti hakee melkein koko ajan postinjakajia ja muuta työvoimaa. Kokemusta hankkimalla voisit päästä sinne paremmillekin tunneille töihin.
Jos palkkasi on 360 euroa kuukaudessa, asumistuki tippuu. Ei kannata siis ottaa vastaan.
Noin vähäistä työtä ei kannata ottaa vastaan. Sulle jää tuista enemmän käteen kuin jos tekisit töitä.