Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Honeymoon cystitis - neuvoja kaivataan!!

Vierailija
06.11.2012 |

Onko joku kärsinyt otsikon mukaisesta vaivasta? Oireina siis virtsatietulehduksen kaltaiset oireet yhdynnän jälkeen: kirvely, kipu, tihentynyt virtsaamisentarve, tuoksahdus virtsassa... Minulla tätä jatkunut jo 11 v., jona aikana siis saman miehen kanssa avioliitossa elelty ja kolme lasta saatu yhdessä : ).



Estolääke Nitrofur/Selexid käytössä kaikki nämä vuodet ja lääkityksen avulla em. Oireita ei esiinny.Haluaisin kuitenkin lääkityksestä eroon ja siksi haluiaisinkin kuulla muiden kokemuksia/ neuvoja aiheesta! Mitään rakenteellista vikaa minusta ei ole löydetty ( virtsateiden uä tehty) ja lääkärit arvioineet, että pääsisin vaivasta eroon "anatomian muuttuessa" synnytysten myötä. Onko kukaan parantunut tästä todella ikävästä vaivasta??

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä annos on esim. 500 mg (-1000 mg). Lisäksi karpalomehua esim. yhdyntöjen jälkeen. Lisäksi yhdynnän jälkeen aina tyhjennä rakkosi ja juot runsaasti nestettä. Ja iltaisin käyt vessassa.



Virtsa täytyy tehdä sellaiseksi etteivät bakteerit viihdy eli happamaksi. Ja ettei virtsa seiso rakossa.

Vierailija
2/4 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mut varmaan sulla siis se ei ole ollut käytössä kerta lapsia on tehty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sellainen neuvo, että älä ylipese itseäsi, vaikka oliskin mitä kamalia oireita ja hajua tahansa. Yksi pesu päivässä riittää. Älä käytä saippuaa alapäähän. Paitsi ehkä sitä pimppisaippuaa, jota saa apteekista. Ja liika aiheesta stressaaminen aiheuttaa lisää oireita. Käytä puuvillapöksyjä, mielellään nuku ilman alkkareita. Järjestä itsellesi mukavaa tekemistä niin et ehdi miettimään juttua.



Paitsi en tiedä, että olenko ihan oikea ihminen neuvomaan tässä asiassa, kun itselläni oireita oli vain sen yhden vuoden. Koputan puuta.

Vierailija
4/4 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdynnät vaan aiheuttaa sitä.

Mulle neuvottiin, että miehen pitää olla peseytynyt ennen seksiä ja pissalla pitään käydä ennen ja jälkeen seksin. Niin ja vedellä pestä alapää.

Vaiva on ilmeisesti myös periytyvä. Äitini kärsi 20 vuotta virtsatieinfektiosta.





Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä viisi