Lue keskustelun säännöt.
Vauvalla on juuri puhjenneen hampaan edessä paise :(
10.12.2012 |
Siitä tuli ilmeisesti verta aamulla kun vauva söi keksin ja keksissä oli verta. Luulin ensin että uusi hammas tullut mutta nyt kun tarkasti siinä alahampaan edessä on valkoinen "paise". Hammas puhkesi joku kolme viikkoa sitten... ono lääkäriasia vai normaali juttu?
Ja tuosta tuli sitten mieleen että mites hampaiden pesu, milloin se pitää aloittaa? Aloitin heti kun eka hammas puhkesi mutta valutti paljon verta?
Kommentit (2)
Ei ole omilla lapsilla näkynyt, mutta kuulin että nuo paiseet ovat ihan tavallisia varsinkin joissain tietyissä hampaissa - olisiki ollut kulmahampaissa jos oikein muistan. Pitäisi mennä itsestään ohi.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
jos ei tuo edes ole kipeä niin en nyt heti lääkäriin lähtisi. Kyllähän suuhun voi niin lapsella kuin aikusiella joskus tulla jotain näppyjä, aftoja tai pieniä paiseita ja useimmat menee itsestään ohi.