Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vinkkejä 2-luokkalaisten tyttöjen pyjamabileisiin?

Vierailija
25.09.2012 |

Tarkoitus olisi pitää yhtenä iltana pyjamabileet, jotka eivät kuitenkaan kestä yön yli koska tyttöjä on tulossa niin paljon. Ajattelin, että ohjelmana olisi leffan katsominen + herkuttelu, pullonpyöritystä ym. tyttöjen kikattelua ja vaikka kynsien lakkausta tms.

Mihin aikaan suosittelisitte pitämään bileet? Itse ajattelin pe iltaa, noin klo 18-21.



Onko kenelläkään kokemusta tai vinkkejä? Ja antakaa ideoita millaiset elokuvat kävisivät tämän ikäisille!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
25.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tosin tiedä ehtiikö tuossa ajassa katsoa leffaa... Yhdeksän aikaan monet tuonikäiset alkaa väsymään.

Varaat vaan erivärisiä kynsilakkoja, musiikkia, herkkuja ja vaikka leffan, niin etteköhän saa hyvät bileet aikaan :)

Vierailija
2/10 |
25.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teillä on vain bileet...jos katsotte leffan niin 3h ei paljoa ehdi kun puolet ajasta menee siihen leffaan. Herkuttelu pöydässä ennen leffaa vie n. puoli tuntia...leffan kans sitten shipsit ja karkkia. Kynsien lakkaus ja kynsikorut.

Pullonpyöritystä pitää vähän "vahtia" ettei mene jutut tyhmäksi tai jonkun kiusaamiseksi.

Ottakaa myös hassuja valokuvia...niistä jää kivoja muistoja ja niitä voi antaa myöhemmin vieraillekin muistoksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
25.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tytöt olivat haltioissaan siitä että laitettiin patjoja, tyynyjä ja peittoja lattioille. Siinä sitten söivät herkkuja (vaahtokarkkeja suklaata yms), katselivat elokuvaa (joku barbie-leffa taisi olla vai olikohan kaksin karkuteillä) ja höpöttivät tyttöjen juttuja. Meillä myös lakattiin kynsiä (erilaisia kimalle-lakkoja), laiteltiin hiuksia (pinnejä, timantteja, kiharoita). Lisäksi kaikki saivat tuoda jonkun pehmolelun/lempilelun millä leikittiin.



Meillä bileet oli 18-21, mutta aiemmin sai vanhemmat hakea jos halusivat ja vietettiin lauantaina juhlia, joten aamulla ei ollut aikaista herätystä, eikä koulupäivää takana.



Hyvin kerkesivät tehdä kaikkea. Itse leffa taisi pyöriä taustalla, kun oli mukavempaa tehdä "tyttöjen juttuja".

Vierailija
4/10 |
25.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ettei käy sitten niin, että yhdelle tytölle sysätään ikävät tehtävät ja kysymykset tms.

Tekisin niin, että kirjoittaisin paperille valmiiksi kysymyksiä ja tehtäviä. Totuus- ja tehtävälaput eri pinoon, josta sitten otetaan yksi kerrallaan. Näin pysyy leikki kivana kaikille.



Meilläkin katottiin 3lk tytön synttäreillä leffaa, mutta sekin jäi taustalle pyörimään, kun energia meni höpöttämiseen jne.

Valokuvat on kiva idea, ota paljon kuvia, ja jokaiselle vieraalle voidaan sitten teettää/lähettää sähköpostitse muutama kuva.

Vierailija
5/10 |
25.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Vierailija
6/10 |
25.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

en tykkäis, että 5-luokkalainenkaan olisi kylässä niin myöhään. Myöhäinen kotiintulo vaikuttaa myös kotona olevien iltarutiineihin. 20 on ok tuon ikäiselle.



Anna lasten olla myös vapaasti ilman ohjelmaa, leikki saattaa syntyä itsestään ja se on varmaan parasta ohjelmaa. Valmitellut ohjelmat takataskuun siltä varalta, että spontaanisti ei synnykään mitään.



Kivalta kuullostaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
24.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka lakata kynnet

Vierailija
8/10 |
18.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma tyttäreni ja hänen kaverinsa eivät katso kummitus leffoja vaan hiukan raaempia elokuvia esim.harry potter

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
18.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on enemmänkin rauhallista menoa pyjamabileissä koska tyttäreni halusi välttämättä että järjestän hänelle ja ystävilleen jäätelö baarin koska tyttöni ei voi vastustaa jäätelöä mutta hankin jäätelöä jokaisen vieraan etunimen ensimmäisen kirjaimen mukaan esim.Kirsikka=kaneli jäätelöä

Vierailija
10/10 |
18.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oisko vanha kunnon Monsterit hauska, siinähän on kyse painajaisista.... sopisi teemaan, jos kaikki eivät ole jo sitä ennen nähneet.

Tosiaan hyvä idea panna kysymyksiä ja tehtäviä valmiiksi lapuille, ja sitten valinnan mukana nostetaan jommasta kummasta.

Kynsilakat ovat aika sotkemista helposti, jos pötköillään samalla patjoilla. Pehmeällä alustalla meinaan...

Oisko parempi idea vaikkapa tehdä siirtotatskoja ja kampauksia? Jostain Glitteristä tms. vaan parilla kympillä läjä kaikenlaisia klipsejä ja ponnareita ja poisharjattavaa hiusväriä, saavat sitten ponnarit jne. kotiin muistoksi.