Moniko 5v osaa lukea?
Mä hämmästyin eilen, kun mun just 5v täyttänyt poika osasi lukea sanoja. Meillä muut lapset on oppineet vasta eskarissa lukemaan. Poika on tosin ollut kiinnostunut kirjaimista ja numeroista jo kauan.
Voi toki olla, että suurin osa palstalaisten 5vuotiaista osaa lukea, mutta mietin vaan, että kuinka tavallista se on=)
Kommentit (10)
1. tyttö oppi lukemaan 3-vuotiaana, luki 5-v jo täysin sujuvasti mm. Risto Räppääjä kirjoja
2. tyttö oppi lukemaan 4-vuotiaana, luki 5-v lauseita, ei kuitenkaan yhtä sujuvasti kuin isosiskonsa
3. tyttö oppi myös 4-vuotiaana, lukee lauseita ja lyhyitä tekstejä, ei vielä jaksa keskittyä itse lukemaan kokonaisia kirjoja
Oma suppeaan otantaan perustuva mutu-tuntuma on, että eskarilaisista suurin osa tuntee kirjaimet, noin puolet osaa lukea helppoja sanoja ja jokunen lukee jo sujuvasti. Ja näistä eskarilaisista noin puolet on 5-vuotiaita.
Ei ole tavatontakaan, että 4-5v osaa lukea.
Toiset jopa sujuvasti.
Olen eskarissa hoitajana ja ryhmässä on lapsia 19 joista viisi ei osaa lukea.
Ystäväni on opettajana ala-asteella ja suurin osa ekaluokkalaisista lukee kouluun tullessaan.
Päiväkodissamme on pienten ryhmässä yksi kolme vuotias poika, joka lukee hyvin.
Itsestäni tuntuu, että nykyään melkein harvinaisempaa jos eskarilainen ei sen vuoden aikana opi lukemaan.
Itselläni on kaksi lasta ja toinen oppi lukemaan 6 vuotiaana ja toinen juuri ennen 6v synttäreitään.
Meillä tosin luettiin paljon ja opettelimme lukemista lapsen tahdon mukaan.
5-vuotiaana kaikki lukivat sujuvasti pitkiä kirjoja ja esim. television tekstitykset.
Nelivuotiaana luin itsenäisesti jo lastenkirjoja, ja viisivuotiaana luin ensimmäiset kuvattomat kirjani.
Tietääkseni tämä ei ole edes kovin harvinaista.
täältä et saa järkevää otantaa, koska ketjun avaavat helpommin ne, joilla on aikaisin lukemaan oppinut lapsi. Niin on minullakin. Toinen 3v, toinen 6v. Molemmat kuitenkin ennen eskaria.
toinen pojista oppi neljävuotiaana lukemaan, ihan "itsestään" eli ei sen kummemmin opetettu. Oli pienestä pitäen kovin kiinnostunut kirjaimista ja kirjoista.
Toinen oppi ekan luokan syksyllä. Ihan yhtä lailla luettiin kirjoja pienestä pitäen, ja oli kiinnostunut kirjaimista ja kirjoittamisesta. En ollut huolissani enkä patistanut opettelemaan lukemista ennen koulunalkua. Tärkeintä oli, että asia kiinnosti ja oli kivaa. Tokaluokalla luki jo kirjoja ihan kiitettävästi.
Siitä huolimatta eivät ole mitään lukumiehiä, eli aikaisin lukemaan oppiminen ei tarkoita erityistä lahjakkuutta - ainakaan meidän perheessämme.
Itsekin olen oppinut lukemaan noin 5vuotiaana. Lähipiirin lapsia kun olen seurannut, niin lukemaan oppiminen on tapahtunut ekan luokan syksyllä, pari lasta oppinut vasta toisella luokalla, mikä on minusta aika myöhään.
No ei tuo meidän viime viikolla 5v täyttänyt poika sitten kovin etuajassa olekaan=)
Ap
Tosin käsitykseni mukaan kuka tahansa normaali 5-vuotias voidaan opettaa lukemaan. Se ei kuitenkaan mielestäni kannata. Sen sijaan lapselle kannattaa lukea paljon. Mekaaninen lukutaito on aika helppo asia sitten koulussa useimmille. Luetun ymmärtäminen, laaja sanavarasto jne. vaativat muutakin.
meillä 1/4 ;-)
1. oppi ekaluokalla, ennen joulua.
2. oppi 6v täytettyään ennen eskarin alkua
3. oppi ekaluokalla n. loka-marraskuussa
4. oppi 5vuotiaana.. kai kuunnellut niin paljon isompiaan :-)