Perhanan velat ja pikavippikierteet! :(
Haluan päästä tästä eroon, jotta pystyn hengittämään vapaasti... tätä p*skaa jatkunut jo yli vuoden ja velat lisääntyy vain. APUA. :'(
Kommentit (4)
neliöihin ja sijaintiinsa nähden. Emmekä haluaisi tähän tilanteeseen lainaa ottaa (=uusi velka kuitenkin vain)... tarkoitus olisi ottaa nyt itseään vihdoin niskasta kiinni, elellä muutama kuukausi tiukemmalla ja hoitaa nuo kaikki turhat velat yksi kerrallaan pois. Ilman uusia velkoja!
Se vaan tuntuu olevan helpommin sanottu, kuin tehty...
pikavippimainonnan laissa on porsaanreikä. Siis jos ei ollut lain mukaan informoitu kunnolla koroista ym, niin jos jätät ne maksamatta ja homma riitautetaan kuluttajalautakunnalle ja käräjille niin et joudu maksamaan kaikkea.
Tuntuu, ettei taloutemme ole tällä hetkellä kovin kunnossa. Meillä menee pelkästään 700-800€ kuussa laskuihin, joista suurin osa on aivan turhia; osamaksuja/-tilejä, joita olisi tarkoitus alkaa hoitamaan suuremmissa erissä pois. + tähän päälle parit "roikkumaan jääneet" pikavipit.
Meille jää vuokran + laskujen jälkeen keskimäärin 1500+ euroa käteen, mutta silti tuntuu, ettei noita perhanan velkoja saa ikinä hoidettua, vaikka suunnitelmissa olisi.
Kai me sitten elämme aivan yli varojemme. =(